O‘zbekistonda soat 8:00 dan Konstitutsiyaning yangi tahriri bo‘yicha referendum boshlandi. Ovoz berish jarayoni 20:00 ga qadar davom etadi.
Jami 10,7 mingdan ortiq saylov uchastkalari ochilgan. Saylovchilarning yagona elektron ro‘yxatiga 19,7 mln fuqaro kiritilgan.
Ovoz berish jarayoni boshlanguniga qadar uchastkalarda kuy-musiqalar qo‘yilib turdi. Oqsoqollar mamlakatda tinchlik va farovonlik bo‘lishini so‘rab duolar qildi.
Uchastka komissiyalari a’zolari kuzatuvchilar guvohligida ovoz yerish urnalarini muhrladi. Shundan so‘ng O‘zbekiston madhiyasi yangrab, uchastkalar ovoz berish uchun ochilgani e’lon qilindi.
Uchastkalarda amaldagi Konstitutsiya va Asosiy qonunning yangi tahriri loyihasi, shuningdek, taklif etilayotgan o‘zgarishlar bo‘yicha 100 savolga javob to‘plamlari tayyorlab qo‘yilgan. Konstitutsiyaning taklif etilayotgan yangi tahriridagi alohida bandlar bilan birga hujjat loyihasining to‘liq matni ham stendlarda ko‘rsatilgan.
Ayrim uchastkalarda ovoz berish jarayonida birinchi marta qatnashayotgan yoshlar uchun referendum logotipi tushirilgan kepka va futbolkalar tayyorlab qo‘yilgan.

В 8:00 по Узбекистану начался референдум по Конституции Узбекистана в новой редакции. Голосование продлится до 20:00.
Всего открыто более 10,7 тысячи участков. В единый электронный реестр избирателей внесены 19,7 миллиона граждан. Численность избирателей за рубежом составляет более 307, 8 тысячи.
До начала голосования на участках начала играть музыка. Аксакалы прочитали дуа с пожеланиями мира и процветания стране.
Члены участковых комиссий в присутствии наблюдателей опечатали урны для голосования. Затем прозвучал гимн Узбекистана и участки были объявлены открытыми.
На участках разложены действующая Конституция и проект новой редакции Основного закона, а также сборник 100 вопросов и ответов по предлагаемой редакции. Размещены стенды с отдельными положениями предлагаемой редакции Конституции и полным текстом проекта документа.
На некоторых участках приготовлены кепки и футболки с логотипом референдума для молодых людей, которые проголосуют в первый раз.