2023-yilning ikkinchi yarmidan boshlab O‘zbekiston va Vengriya poytaxtlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda. Bu haqda 27-aprel kuni Vengriya iqtisodiy rivojlanish vaziri Marton Nad Toshkentda bo‘lib o‘tgan ikkinchi Xalqaro investitsiya forumida so‘zlagan nutqida ma’lum qildi. Tadbirda 2000 dan ortiq xalqaro biznes vakillari — kompaniyalar, fondlar rahbarlari, taniqli iqtisodchi va ekspertlar ishtirok etmoqda.
“Ikki davlat o‘rtasidagi aloqa, ularni ajratib turadigan 4000 km masofaga qaramay, yaqin kelajakda yanada yaqinroq va ahamiyatli bo‘ladi”, — dedi Marton Nad va to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslar mamlakatlar o‘rtasidagi iqtisodiy munosabatlar ekanini qo‘shimcha qildi.
Shuningdek, u iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Vengriya hukumatlararo komissiyasining so‘nggi yig‘ilishida to‘qimachilik, oziq-ovqat, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika va kimyo sanoati sohalarida hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari muhokama qilinganini ta’kidladi.
Shuningdek, Vengriya O‘zbekiston bilan sun’iy intellekt texnologiyalari va dronlarni ishlab chiqarish bo‘yicha tajriba almashishga tayyorligini bildirdi.
Rejalashtirilgan to‘qqizta investitsiya loyihasini amalga oshirish allaqachon boshlangan. Vengriya va O‘zbekistonni nafaqat ishbilarmonlik hamkorligi, balki shaxsiy do‘stlik ham bog‘lab turadi, — dedi Marton Nad.
Forum doirasida Marton Nad Shavkat Mirziyoyev tomonidan qabul qilindi, deb xabar qildi prezident matbuot xizmati.
Ikki mamlakat o‘rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishning ustuvor chora-tadbirlari muhokama qilindi, biznes va mintaqalar darajasidagi hamkorlikni tubdan kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
бuдапешт, reyslar
Yaqin oylarda to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish, chuqurlashgan sanoat kooperatsiyasi uchun mo‘ljallangan tuzilma shartlarini tez fursatda kelishish va faoliyatini boshlash muhim ekani ta’kidlandi.
Qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, transport va kommunikatsiyalar, samarali moliyaviy vositalarni yaratish borasidagi loyihalarni tayyorlash va amalga oshirish ishlarini tezlashtirishga kelishib olindi.
Eslatib o‘tamiz, mart oyi oxirida Budapeshtda O‘zbekiston elchixonasi ochilgan edi.
Fevral oyida Vengriya tashqi ishlar va tashqi iqtisodiy aloqalar vaziri Peter Siyyarto Vengriya Toshkent yaqinida maxsus sanoat zonasi tashkil etayotganini, u yerda venger kompaniyalariga oziq-ovqat, dori vositalari va tibbiy asbob-uskunalar ishlab chiqarish, qurilish, qishloq xo‘jaligi, atom sanoati va boshqa sohalarga sarmoya kiritish uchun alohida huquqiy maqom berilishini aytgan edi. Bundan tashqari, Vengriyaning eng yirik banki OTP O‘zbekistondagi Ipoteka-bankni sotib oldi.

Прямое авиасообщение между столицами Узбекистана и Венгрии планируется запустить со второй половины 2023 года. Об этом 27 апреля заявил министр экономического развития Венгрии Мартон Надь, выступая на втором Международном инвестиционном форуме в Ташкенте. В мероприятии принимают участие более 2000 представителей международного бизнеса — руководителей компаний, фондов, известных экономистов и экспертов.
«Связь между двумя странами, несмотря на 4000 км, разделяющих их, станет ещё более тесной и значительной в ближайшем будущем», — сказал Мартон Надь, добавив, что прямое авиасообщение что экономические отношения между странами.
Он отметил также, что на последнем заседании узбекско-венгерской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству обсуждались возможности расширения взаимодействия в текстильной, пищевой, сельскохозяйственной, фармацевтической и химической промышленности.
Венгрия также высказала готовность поделиться с Узбекистаном опытом в технологии искусственного интеллекта и производства дронов.
Выполнение девяти намеченных инвестпроектов уже началось, сообщил Мартон Надь. «Венгрию и Узбекистан связывает не только бизнес-сотрудничество, но и личная дружба», — заключил он.
На полях форума Мартона Надя принял президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, сообщила пресс-служба главы государства.
Были обсуждены первоочередные меры по развитию торгово-экономического сотрудничества между двумя странами, особое внимание обращено на кардинальное расширение кооперации на уровне бизнеса и регионов.
будапешт, венгрия
Стороны отметили важность запуска прямого авиасообщения в ближайшие месяцы, скорейшего согласования условий и начала деятельности площадки для углублённой промышленной кооперации.
По данным пресс-службы, будут ускорены работы по подготовке и реализации проектов в области сельского хозяйства, фармацевтики, транспорта и коммуникаций, создания эффективных финансовых инструментов.
Напомним, в конце марта в Будапеште открылось посольство Узбекистана.
В феврале министр иностранных дел и внешнеэкономических связей Венгрии Петер Сийярто заявил, что что Венгрия создаёт рядом с Ташкентом специальную промышленную зону, где венгерские компании будут наделены особым правовым статусом для осуществления инвестиций в таких сферах, как пищевая промышленность, сельское хозяйство, атомная промышленность, производство лекарств и медицинского оборудования и строительная промышленность. Кроме того, крупнейший венгерский банк OTP приобрёл в Узбекистане «Ипотека-банк».