O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-aprel kuni ikkinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumida qatnashib, ochilish marosimida nutq so‘zladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tashqi savdo va raqobat muhitini yangi bosqichga olib chiqish, yangi-yangi bozorlarga kirish maqsadida O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga qo‘shilish borasidagi ishlari jadallashtirilmoqda.
“Alohida ta’kidlab o‘tmoqchiman, Jahon savdo tashkiloti talablari islohotlarimiz mazmuniga to‘la mos va biz ushbu nufuzli tashkilotga tezroq a’zo bo‘lib kirishdan manfaatdormiz. Hozirgi vaqtda a’zo mamlakatlar bilan muzokaralar olib borish hamda milliy qonunchilikni Jahon savdo tashkiloti qoidalari bilan uyg‘unlashtirish qizg‘in bosqichda. Yil yakuniga qadar sezilarli natijalarga erishish bo‘yicha aniq rejalarni olganmiz”, — deydi prezident.
Davlat rahbari, shuningdek, ijro hokimiyati tizimida byurokratiyani kamaytirish, korrupsiyani yo‘q qilish, ixcham, samarali boshqaruvni joriy etish maqsadida “dadil ma’muriy islohot boshlangani”ni bildirdi.
Prezident investorlarga “yagona darcha” orqali ko‘maklashish yo‘lga qo‘yilgani va prezident huzurida Xorijiy investorlar kengashi ish boshlaganini ma’lum qildi.
“Men xorijiy kompaniyalar vakillari va ishbilarmonlar bilan ko‘proq muloqot qilishga intilaman. Sizlarning g‘oya, taklif va tashabbuslaringiz menga kuch-g‘ayrat beradi, yangi islohotlarga undaydi. Shu bois yangi-yangi investorlar bilan tez-tez uchrashuvlar o‘tkazishga, sizlarning yurtimizdagi yutuqlaringizni shaxsan kafolatlashga tayyorman”, — ta’kidladi prezident.
Investorlar huquqlarini sud orqali kafolatli himoya qilish borasida ham ishlar borayotgani bildirildi.
“Bu borada ma’muriy sudlarning nufuzi oshirildi va ularga katta vakolatlar berildi. Bundan buyon tadbirkor va investorlar sudda o‘z talabining to‘g‘riligini isbotlashi shart emas. Endi davlat idorasi o‘z qarorining qonuniyligini isbotlab berishga majbur bo‘ladi. Yuzaga kelgan har qanday noaniqliklar esa investorlar foydasiga hal qilinadi”, — dedi u.
Prezident, bundan tashqari, qonunlarda xalqaro arbitraj sudlari qarorlarini majburiy ijroga qaratish mexanizmlari mustahkamlab qo‘yilgani haqida gapirdi.
“Joriy yilda ham tadbirkorlar huquqini himoya qilish bo‘yicha islohotlarimiz davom ettiriladi. Jumladan, xalqaro ekspertlar ko‘magida taрихимizда ilk bor Xalqaro tijorat sudi faoliyati yo‘lga qo‘yiladi”, — dedi davlat rahbari.
Prezident O‘zbekiston “yashil iqtisodiyot”ga o‘tish yo‘lini qat’iy davom ettirishini bildirdi. Ayniqsa, ACWA Power (Saudiya Arabistoni), Masdar (BAA), Total Eren (Fransiya) kabi jahonning eng nufuzli kompaniyalari mamlakatda yirik quyosh va shamol elektr stansiyalari loyihalarini amalga oshirayotgani ta’kidlandi. Shu yilning o‘zida 2 ming megavattdan ziyod, keyingi yilda esa 8 ming megavattli quvvatlar ishga tushadi.
Davlat rahbari investorlarni quyosh panellari, shamol turbinalari, invertor va boshqa elektrotexnika mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi korxonalar tashkil etilayotgan “yashil iqtisodiyot” sanoat loyihalarida ishtirok etishga taklif qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bunday mahsulotlar bozori 8 milliard dollarga baholanmoqda.
2023-yilda O‘zbekistonda davlat mulkini xususiylashtirish bo‘yicha 1000+1000+40 dasturini amalga oshirish rejalashtirilmoqda. Gap 1 mingta korxonadagi davlat ulushlari hamda yana 1 mingta davlatga tegishli ko‘chmas mulk obyektlari ochiq auksion savdolariga chiqarilishi, iqtisodiyot uchun strategik ahamiyatga ega 40 ta korxona IPO ga olib chiqilishi haqida bormoqda.
Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston uchun sanoatni rivojlantirishni yangi bosqichga olib chiqish ustuvor vazifa ekanini ta’kidladi. Masalan, bugungi kunda to‘qimachilik, charm-poyabzal, elektrotexnika, mashinasozlik, qurilish materiallari ishlab chiqarish tarmoqlari yetarli xomashyo bazasi va malakali kadrlarga ega, deb hisoblaydi u.
“Ya’ni shu sohalarda „katta sakrash“ qilib, ulardagi ishlab chiqarish va eksportni 2 barobar oshirish uchun yetarli imkoniyatlar bor. Buning uchun bizga yirik brendlar bilan hamkorlik, tashqi bozorlarga chiqish, innovatsiya va zamonaviy texnologiyalar kerak. Bularni olib keladigan investorlarga biz barcha sharoitlarni yaratish, alohida texnopark hamda sanoat zonalari tashkil qilish va boshqa qo‘shimcha imtiyozlarni yaratib berishga tayyormiz. Bu borada vazirlarga topshiriq berganman. Ular sizlarga forum sessiyalari davomida 160 ta yirik va o‘zaro manfaatli loyihalarni taqdimot qiladi”, — dedi prezident.
Davlat rahbari “investorlar muvaffaqiyatini kafolatlashini” yana bir bor ta’kidladi.
“Sizlar o‘zingiz istagan tinchlik va barqarorlik, qulay investitsiya muhiti hamda zarur kafolatlarni aynan bizning yurtimizda topasiz. Bunga men prezident sifatida kafolat beraman. Yangi O‘zbekiston Sizning biznes faoliyatingizda alohida yorqin iz qoldiradigan makon bo‘lib xizmat qiladi, deb ishonaman”, — dedi u.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 27 апреля выступил со вступительной речью во втором Ташкентском международном инвестиционном форуме.
По его словам, для вывода внешней торговли и конкуренции на новый уровень, выхода на новые рынки Узбекистан ускорил работу по вступлению во Всемирную торговую организацию (ВТО).
«Хотел бы отдельно подчеркнуть, что требования Всемирной торговой организации полностью совместимы с содержанием наших реформ, и мы заинтересованы в том, чтобы как можно скорее стать членом этой авторитетной организации. Сейчас полным ходом идут переговоры со странами-членами [ВТО] и гармонизация национального законодательства с правилами Всемирной торговой организации», — сказал он.
Глава государства также отметил проводимую в стране «смелую административную реформу», направленную на сокращение бюрократии, ликвидацию коррупции, внедрение компактного, эффективного управления в системе исполнительной власти.
Он также рассказал о создании «единого окна» для оказания помощи инвесторам и Совета иностранных инвесторов при президенте.
«Я хочу больше общаться с иностранными компаниями и предпринимателями… Ваши идеи, предложения и инициативы придают мне сил и побуждают к новым реформам. Поэтому я готов проводить частые встречи с новыми инвесторами и лично гарантировать вам успех в нашей стране», — заявил президент.
Шавкат Мирзиёев также заверил в гарантированной защите прав инвесторов в суде.
«Отныне предпринимателям и инвесторам не нужно доказывать правоту своего требования в суде. Теперь государственное учреждение будет обязано доказать законность своего решения. Самое главное — любые возникающие неясности будут разрешаться в пользу инвесторов», — подчеркнул он.
Президент также сообщил, что в законодательстве Узбекистана усилены механизмы, направленные на обязательное исполнение решений международных арбитражных судов.
«В этом году мы продолжим наши реформы по защите прав предпринимателей. В частности, впервые в нашей истории будет запущена деятельность Международного коммерческого суда при поддержке международных экспертов», — сказал глава государства.
Президент также заявил, что Узбекистан продолжит переход к «зелёной экономике». В частности, международные компании, такие как ACWA Power (Саудовская Аравия), Masdar (ОАЭ), Total Eren (Франция), реализуют в стране проекты строительства солнечных и ветряных электростанций. В этом году планируется ввести в эксплуатацию энергетические объекты мощностью более 2000 МВт, в следующем — 8000 МВт.
Глава государства пригласил инвесторов принять участие в промышленных проектах «зелёной экономики», где создаются предприятия по производству солнечных панелей, ветрогенераторов, инверторов и другой электротехнической продукции. По его словам, рынок такой продукции оценивается в 8 млрд долларов.
В 2023 году в Узбекистане планируется реализовать программу «1000 + 1000 + 40» по приватизации государственного имущества. Речь идёт о продаже госдоли и акций в 1000 предприятий, реализации 1000 объектов государственной недвижимости на публичных торгах, а 40 предприятий, имеющих стратегическое значение для экономики, будут выведены на IPO.
Шавкат Мирзиёев отметил, что приоритетом для Узбекистана является вывод промышленного развития на новый этап. Например, сегодня текстильная, кожевенно-обувная, электротехническая, машиностроительная отрасли и сфера производства стройматериалов имеют достаточную сырьевую базу и квалифицированные кадры, считает он.
«То есть у нас достаточно возможностей сделать „большой рывок“ в этих сферах и удвоить их производство и экспорт. Для этого необходимо сотрудничество с крупными брендами, выход на зарубежные рынки, инвестиции и современные технологии. Для инвесторов, которые возьмутся привнести всё это, мы готовы создать все условия, организовать отдельные технопарки и промышленные зоны, предоставить дополнительные преференции. Поэтому я дал соответствующие поручения министрам. На сессиях форума они презентуют вам 160 крупных и взаимовыгодных проектов», — заявил президент.
Глава государства в очередной раз заявил, что «гарантирует успех инвесторам».
«В нашей стране вы найдёте всё, что нужно для бизнеса, — это мир, стабильность, благоприятный инвестиционный климат и надёжные гарантии. Как президент я выступаю вашим гарантом. Уверен, что Новый Узбекистан станет лучшей страной для вашей бизнес-деятельности и оставит в ней яркий след», — сказал он.
Президент ранее сообщил, что в 2023 году в управление частному сектору планируется передать аэропорты Андижана, Намангана, Бухары и Ургенча.