Osiyo taraqqiyot banki (OTB) va Saudiya Arabistonining ACWA Power kompaniyasi 24-aprel kuni Buxoro viloyatidagi Bosh va Jonkeldi shamol elektr stansiyalarini rivojlantirish uchun 174 million dollar miqdoridagi kreditlarni imzoladi.
OTB matbuot xizmati xabariga ko‘ra, moliyalashtirish OTBning oddiy kapital resurslari hisobidan bo‘ladi, Bosh SHES uchun 40,5 million dollar va Jonkeldi SHES uchun 46,5 million dollar miqdorida kreditlarni o‘z ichiga oladi. Bundan tashqari, bank Osiyoning yetakchi xususiy infratuzilma fondi (LEAP) hisobidan Bosh SHES uchun 40,5 million dollar va Jonkeldi stansiyasi uchun 46,5 million dollarni boshqaradi.
Har bir elektr stansiyasi 79 ta shamol turbinasidan (jami 158 ta turbinadan) iborat bo‘lib, ular 3235 gigavatt-soat ishlab chiqaradi va yiliga 2 million tonna karbonat angidrid ekvivalenti emissiyasini kamaytirishi kerak. Bosh va Jonkeldi elektr stansiyalari birgalikda Markaziy va G‘arbiy Osiyo mintaqasidagi eng yirik kommunal miqyosdagi shamol energetikasi loyihasiga aylanadi. Shuningdek, kreditlar elektr tarmog‘iga ulanish uchun 282,5 km 500 kilovoltlik bir zanjirli elektr uzatish havo liniyasini qurishga ham yo‘naltiriladi.
OTBning ACWA bilan so‘nggi hamkorligining umumiy qiymati taxminan 1,35 milliard dollarni tashkil etadi.
Parallel kreditorlar DEG — Deutsche Investitions-Und Entwicklungsgesellschaft, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, OPEK Xalqaro taraqqiyot jamg‘armasi va Proparco hisoblanadi.
LEAP OTB tomonidan boshqariladigan fond bo‘lib, Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligining 1,5 milliard dollarlik kapitaliga ega. 2016-yilda tashkil etilgan LEAP OTBning rivojlanayotgan a’zo mamlakatlariga uglerod chiqindilarini kamaytiradigan, energiya samaradorligini oshiradigan hamda sog‘liqni saqlash, ta’lim va aloqa xizmatlarini arzon narxda taklif qiluvchi yuqori sifatli, barqaror xususiy sektor infratuzilma loyihalarini taqdim etishni maqsad qilgan.
Bosh va Jonkeldi elektr stansiyalari loyihalari ACWA Power kompaniyasiga tegishli maxsus maqsadli mexanizmlardir. Kompaniya 2008-yilda tashkil etilgan bo‘lib, 13 ta mamlakatda 67 ta faol, qurilayotgan yoki istiqbolli aktivlarga ega bo‘lgan elektr stansiyalari va tuzsizlantirish qurilmalarining ishlab chiqaruvchisi, investori va operatori hisoblanadi.
O‘zbekiston kompaniya sarmoyalari bo‘yicha Saudiya Arabistonidan keyin ikkinchi o‘rinda turadi. Mart oyida O‘zbekiston hukumati ACWA Power kompaniyasi bilan Toshkent va Samarqand viloyatlarida umumiy quvvati 1400 MVt bo‘lgan ikkita quyosh elektr stansiyasini, shuningdek, uchta hududda 1200 MVt quvvatga ega energiya saqlash tizimlarini qurish bo‘yicha shartnomalar imzolagan edi.

Азиатский банк развития (АБР) и компания ACWA Power из Саудовской Аравии 24 апреля подписали займы на сумму 174 млн долларов США на развитие Башской и Джанкелдинской ветровых электростанций в Бухарской области Узбекистана.
Как сообщили в пресс-служба АБР, финансирование включает займы на 40,5 млн долларов для Башской и 46,5 млн долларов для Джанкелдинской электростанции, которые финансируются за счёт обычных капитальных ресурсов АБР. Кроме того, банк будет администрировать 40,5 млн долларов для Башской и 46,5 млн долларов для Джанкелдинской станции из Ведущего частного инфраструктурного фонда Азии (LEAP), которым управляет АБР.
Каждая электростанция состоит из 79 ветряных турбин — всего 158 турбин, которые будут генерировать 3235 гигаватт-часов и должны привести к сокращению выбросов почти 2 миллиона тонн эквивалента углекислого газа в год. Вместе Башская и Джанкелдинская электростанция станут крупнейшим проектом ветроэнергетики коммунального масштаба в регионе Центральной и Западной Азии. Займы также пойдут на строительство 282,5 км одноцепной воздушной линии электропередачи напряжением 500 киловольт для подключения к энергосистеме.
С 2019 года, когда в Узбекистане сектор электроэнергетики был открыт для частного сектора, АБР оказал стране поддержку в реализации проектов в сфере возобновляемх источников энергии мощностью около 2500 МВт. Общая стоимость последнего сотрудничества АБР с ACWA составляет приблизительно 1,35 млрд долларов.
Параллельными кредиторами являются DEG — Deutsche Investitions-Und Entwicklungsgesellschaft, Европейский банк реконструкции и развития, Фонд международного развития ОПЕК и Proparco.
LEAP — это фонд, управляемый АБР, с капиталом в размере 1,5 млрд. долларов, выделенным Японским агентством международного сотрудничества. Основанный в 2016 году, LEAP нацелен на реализацию высококачественных и устойчивых инфраструктурных проектов в частном секторе, которые сокращают выбросы углерода, повышают энергоэффективность и предлагают доступные услуги здравоохранения, образования и связи развивающимся странам-членам АБР.
Проекты Башской и Джанкелдинской электростанции являются механизмами специального назначения, принадлежащими ACWA Power. Компания была основана в 2008 году и является разработчиком, инвестором и оператором электростанций и опреснительных установок с 67 действующими, строящимися или перспективными активами в 13 странах.
Узбекистан находится на втором месте по объёмам инвестиций компании после Саудовской Аравии. В марте власти Узбекистана подписали с ACWA Power соглашения о строительстве двух солнечных электростанций общей мощностью 1400 МВт в Ташкентской и Самаркандской областях, а также систем накопления энергии на 1200 МВт в трёх областях.