O‘zbekiston, Qozog‘iston va Rossiya uch tomonlama gaz ittifoqi loyihasini muhokama qilishda muvaffaqiyatga erishdi, deya ma’lum qildi Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov. U bu haqda 14-aprel kuni Samarqandda MDH tashqi ishlar vazirlari va Markaziy Osiyo-Rossiya formatidagi uchrashuvdan so‘ng gapirdi.
“Uch davlat — Rossiya, O‘zbekiston va Qozog‘iston, jumladan, prezidentlar ushbu keng ko‘lamli loyihani muhokama qilishda faol oldinga siljishdi. Bu esa energetika xavfsizligini mustahkamlash imkonini beradi, albatta”, — dedi Rossiya TIV rahbari.
“Foyda hamma uchun bo‘ladi, chunki gaz yetkazib beruvchilar bor va bu gazga qiziquvchilar bor. Tomonlar ham tranzit shartlari, ham narx shartlari bo‘yicha kelishib olsa, barcha bundan qanoatlansa, hamma yutadi”, — deya qo‘shimcha qildi u.
Eslatib o‘tamiz, 2022-yil noyabr oyi oxirida Rossiya O‘zbekiston va Qozog‘istonga uch tomonlama gaz ittifoqini tuzishni taklif qilgani ma’lum bo‘lgan edi. Shundan so‘ng Rossiya tomoni “uch tomonlama gaz ittifoqi” to‘g‘risidagi taklif siyosiy shartlar evaziga gaz yetkazib berishni nazarda tutmasligini, biroq u tijorat manfaatlarini muvofiqlashtirish haqida bo‘lishini bildirgandi.
Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov dekabrda O‘zbekistonda sovuq havo boshlanishi bilan boshlangan energetika inqirozi fonida O‘zbekiston gazni “qandaydir ittifoq yoki ittifoq yo‘li bilan emas, balki qo‘shnilardan — tijorat shartnomasi asosida import qilish bo‘yicha muzokaralar olib borayotgani”ni aytgandi.
Yanvar oyida O‘zbekiston va Qozog‘iston Energetika vazirligi Rossiyaning “Gazprom” kompaniyasi gaz sanoati sohasida hamkorlik bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni imzolagan.

Узбекистан, Казахстан и Россия продвинулись в обсуждении проекта тройственного газового союза, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в Самарканде 14 апреля после встречи министров иностранных дел стран СНГ и в формате «Центральная Азия — Россия».
«Три страны — Россия, Узбекистан и Казахстан, в том числе на уровне президентов, активно продвинулись в обсуждении этого масштабного проекта, который точно совершенно позволит укрепить энергетическую безопасность», — сказал глава МИД РФ.
«Выгоды будут для всех, поскольку есть и поставщики газа, есть те, кто в этом газе заинтересован. Когда стороны договариваются и об условиях транзита, и об условиях цены, если всех все устраивает, то выигрывают все», — добавил он.
Напомним, в конце ноября 2022 года стало известно, что Россия предложила Узбекистану и Казахстану создать «тройственный газовый союз». Российская сторона тогда заявила, что это предложение не подразумевает поставку газа в обмен на политические условия, а речь идёт о координации коммерческих интересов.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов в декабре, на фоне энергокризиса, начавшегося в Узбекистане с наступлением холодов, сообщил, что Узбекистан ведёт переговоры, чтобы импортировать газ у соседей — в рамках коммерческого контракта, а не через «какой-то альянс или союз».
В январе министерства энергетики Узбекистана и Казахстана подписали с российским «Газпромом» «дорожную карту» по сотрудничеству в газовой отрасли.