Jahon banki “O‘zbekistonda inson kapitali va suv infratuzilmasiga davlat xarajatlari samaradorligini oshirish” hisoboti taqdimotini o‘tkazdi.
Hujjatda sog‘liqni saqlash, ta’lim, ijtimoiy himoya, irrigatsiya, suv ta’minoti va kanalizatsiya sohalarida davlat xarajatlari va muammolar tahlil qilingan. Hisobot Davlat statistika qo‘mitasi va soha vazirliklari tomonidan taqdim etilgan statistik ma’lumotlarga asoslanib, 2015-yildan 2021-yilgacha bo‘lgan davrda tegishli tarmoqlardagi tendensiyalarni yoritib beradi.
Ushbu tadqiqot O‘zbekiston hukumati so‘roviga ko‘ra tayyorlandi, deyiladi bank xabarida.
Hisobotda aytilishicha, so‘nggi yillarda O‘zbekistonda soliq-budjet siyosati va davlat moliyasini boshqarishda yaxshilanishlar kuzatilmoqda. Bunda tadqiqot ko‘proq fuqarolarga yanada sifatli va qamrab oluvchi davlat xizmatlarini ko‘rsatishga ko‘proq e’tibor qaratish zarurligini ta’kidlaydi.
Aholiga xizmat ko‘rsatuvchi tegishli tarmoqlarda davlat xarajatlari samaradorligini, moliyaviy barqarorligini va natijadorligini oshirish hisobiga davlat xizmatlari sifatini oshirish uchun keng imkoniyatlar mavjud, deyiladi xabarda.
Hisobotdan olingan quyidagi parchalar sog‘liqni saqlash, ta’lim, farovonlik, irrigatsiya, suv va kanalizatsiya sohalaridagi ba’zi muammolarni umumlashtiradi. Shuningdek, ularda ma’ruza mualliflarining tavsiyalari mavjud bo‘lib, ularning amalga oshirilishi iqtisodiyotning ushbu tarmoqlarida davlat xarajatlari samaradorligi va xizmatlar sifatini oshirish imkonini beradi.
Sog‘liqni saqlash
2019-yilda O‘zbekiston sog‘liqni saqlash sohasiga davlat xarajatlari yalpi ichki mahsulotga nisbatan 2,3 foizni tashkil etdi. Bu aholi jon boshiga daromad darajasi o‘rtacha bo‘lgan mamlakatlar guruhining quyi qismidagi (O‘zbekiston ham ushbu guruhda) mazkur sektorga sarflangan xarajatlar darajasiga to‘g‘ri keladi, lekin, baribir, butun Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasidagidan (yuqori daromadga ega mamlakatlar bundan mustasno) past ko‘rsatkich hisoblanadi.
Ushbu sohada sifatli xizmatlar ko‘rsatishga ta’sir qiluvchi asosiy muammolarga quyidagilar kiradi:
- sog‘liqni saqlash xizmatlariga sarflangan xarajatlarning daraja va samaradorligining pastligi;
- har bir ishchiga to‘lanadigan ish haqining pastligiga qaramasdan, xodimlarning ish haqi va mukofotlaridagi davlat xarajatlarining juda yuqori ulushi;
- shifoxonalar faoliyatini moliyalashtirish, ularning samaradorligi va natijadorligini rag‘batlantirishga qaratilgan tegishli mexanizmlarning mavjud emasligi;
- uy xo‘jaliklari cho‘ntaklaridan sarflanadigan xarajatlarning katta qismi (barcha xarajatlarning 60% dan ortig‘i) sog‘liqni saqlashni moliyalashtirishga, shuningdek, davlat tibbiy xizmatlar yetkazib beruvchilarga rasmiy va norasmiy to‘lovlarga yo‘naltiriladi;
- shifoxonalarning tibbiy yordam sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatadigan darajada tarmoqlanib ketishi;
- kam ta’minlangan aholi orasida tibbiy xizmatdan foydalanish imkoniyatining yo‘qligi;
- aholining dori vositalari bilan yetarli darajada qamrab olinmaganligi.
Qisqa muddatda ushbu sektorda davlat xarajatlarini yaxshilash uchun Jahon banki quyidagi davlat siyosati choralarini tavsiya qiladi:
- sog‘liqni saqlashni rivojlantirishning yangi strategiyasini ishlab chiqishni yakunlash, sohada islohotlarni amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan resurslarni ta’minlash;
- aholining asosiy tibbiy xizmatlarga harajatlarini qisqartirish maqsadida yangi strategiyada nazarda tutilgan sog‘liqni saqlashga davlat budjeti xarajatlarini oshirish;
- tegishli tibbiy xizmatlarni to‘lash va rejalashtirish funksiyalarini birlashtirgan strategik xaridlar agentligini yaratish.
Uzoq muddatli istiqbolda quyidagi davlat siyosati tavsiya etiladi:
- umummilliy elektron sog‘liqni saqlash va klinik axborot tizimini yaratish;
- sog‘liqni saqlash infratuzilmasi, kadrlar resurslari, asbob-uskunalar va bemorlarga yordam ko‘rsatish usullarini rivojlantirishning bosh rejasini ishlab chiqish;
- shartnomalar tuzish shartlarida hisobdorlik va shaffoflik tizimini ishlab chiqish, yagona sifat standartlari va xaridlarni nazorat qilish mexanizmlarini joriy etish orqali sog‘liqni saqlash ehtiyojlari uchun strategik xaridlar jarayonlarini takomillashtirish;
- hududiy darajadagi shifoxonalarni konsolidatsiya qilishi (birlashtirish).
Ta’lim
Ta’limga davlat xarajatlari 2019-yilda YAIMning 5,6 foizini, 2021-yilda esa 6,2 foizini tashkil etdi. 2019-yilda umumiy ta’lim xarajatlarining eng katta qismini davlat umumiy o‘rta ta’limga (65 foizga yaqin), ikkinchi o‘rinda maktabgacha ta’limga (21 foiz), oliy ta’limga (10 foiz) va kasb-hunar ta’limiga (4 foiz) sarfladi.
Jahon banki ekspertlarining fikricha, mamlakatda ta’lim sifatini oshirish kerak. Ayni paytda O‘zbekistonda 18 yoshga to‘lgan talaba mehnat unumdorligining atigi 62 foiziga erishadi.
Shu bilan birga, hududiy miqyosda bir o‘quvchiga to‘g‘ri keladigan ta’lim xarajatlarida sezilarli farqlar mavjud. Masalan, Toshkentda umumiy o‘rta ta’lim tizimida bir o‘quvchiga 2,15 mln so‘m to‘g‘ri kelgan bo‘lsa, Navoiyda 2019-yilda 72 foizga o‘sib, 3,7 mln so‘mni tashkil etgan.
Qisqa muddatda ushbu sektorda davlat xarajatlarini yaxshilash uchun quyidagi davlat siyosati tavsiya etiladi:
- ta’lim sifatiga, ta’limdan teng foydalanish imkoniyatiga va ta’lim tizimining jamoatchilik oldidagi mas’uliyatiga alohida e’tibor qaratuvchi chora-tadbirlarni amalga oshirish;
- ayni vaqtda sinovdan o‘tkazilayotgan ta’lim sifatini umummilliy tizimli baholashni joriy etish;
- KOVID-19 pandemiyasi davrida maktablarning yopilishi va uyda o‘qish tufayli yo‘qolgan bilimlarni tiklash strategiyasini amalga oshirish.
- pedagog kadrlarning malakasini oshirish, ta’limning barcha bosqichlarida (maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus va oliy ta’lim) pedagog kadrlarni jalb qilish, ushlab turish va rivojlantirish tizimini isloh qilish;
- ta’limni jadal rivojlanayotgan iqtisodiyot ehtiyojlariga, shu jumladan, yanada zamonaviy ko‘nikma va bilimlarga bo‘lgan o‘sib borayotgan ehtiyojlarga mos ravishda ishlab chiqish va uyg‘unlashtirish;
- o‘quv dasturlarini yangilash va takomillashtirishga, o‘qituvchilik mahorati va talabalarni baholashga alohida e’tibor qaratish;
- ta’lim tizimini institutsional o‘zgartirish strategiyasini amalga oshirish, uning ko‘proq operatsion avtonomiyasi, yanada maqsadli moliyalashtirilishi va samarali boshqaruvini ta’minlash.
Aholini ijtimoiy himoya qilish
O‘zbekistonda aholini ijtimoiy himoya qilishning keng qamrovli tizimi mavjud, biroq uning samaradorligi davlat budjeti mablag‘larining noadekvat sarflanishi (2019-yil holatiga ko‘ra), statistik ma’lumotlarning yetarli emasligi va tarqoqlik bilan cheklanadi.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda ijtimoiy yordamga sarflangan mablag‘lar yalpi ichki mahsulotning 1 foizidan ham kamrog‘ini tashkil qildi (2019-yil), bu xalqaro standartlardan ancha past. Bu ijtimoiy yordam uchun davlat budjetidan mablag‘ ajratish obyektiv ehtiyojlar bo‘yicha emas, balki hududiy kvotalar bo‘yicha amalga oshirilgani bilan izohlanadi.
Jamoat ishlari kabi faol bandlikka ko‘maklashish dasturlari mamlakatda nisbatan yangi hodisadir. Ularni amalga oshirish uchun budjet jami xarajatlarining arzimas ulushi (YAIMga nisbatan 0,085 foizga yaqin) ajratilgan.
O‘sib borayotgan demografik yuk mamlakat pensiya tizimini isloh qilish va mustahkamlash bo‘yicha shoshilinch choralar ko‘rishni taqozo etmoqda. Shunday qilib, pensiya xarajatlarining ulushi 2015-yildagi YAIMdagi 5,9 foizdan 2018−2019-yillarda YAIMning 4,8 foizigacha kamaydi. Bu mehnatga layoqatli aholi daromadlari o‘sishiga nisbatan pensiyalarni indeksatsiyalashda kechikilayotganidan dalolat beradi, deya qayd etadi Jahon banki.
- aholining eng zaif qatlamlari uchun ish joylaridan foydalanishni ta’minlash uchun aholi bandligini ta’minlash dasturlarini moliyalashtirishni ko‘paytirish (masalan, zaif guruhlardan ishchilarni yollaydigan korxonalar uchun imtiyozlar berish orqali);
- aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlari tegishli vakillarining haqiqiy ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda manzilli yondashuv asosida barcha muhtojlarni qamrab olish uchun ijtimoiy yordamni moliyalashtirishni oshirish;
- aholini ijtimoiy muhofaza qilishni ta’minlashda ishtirok etuvchi turli institutlarning rolini oydinlashtirish, aholini ijtimoiy muhofaza qilish dasturlari samaradorligi va natijadorligini monitoring qilish hamda baholash uchun mas’ul organni tayinlash;
- shuningdek, pensiyalarni indeksatsiya qilish qoidalarini qayta ko‘rib chiqish.
barcha ijtimoiy himoya dasturlari amalga oshirilishini va ularning milliy ijtimoiy himoya strategiyasiga muvofiqligini nazorat qiluvchi ixtisoslashtirilgan vazirlik yoki idorani tashkil etish;
ijtimoiy himoyaning barcha yo‘nalishlari bo‘yicha statistik ma’lumotlarni ushbu sohadagi davlat siyosatidagi o‘zgarishlar uchun dalillar asosida to‘plash;
pensiya yoshini oshirish, pensiya huquqlarini hisobga olishda yanada moslashuvchan yondashuvni qo‘llash, shuningdek, pension moliyalashtirishning solidar tizimini isloh qilish.
Irrigatsiyada suv resurslarini boshqarish
O‘zbekistonning irrigatsiya va drenaj infratuzilmasi shoshilinch modernizatsiyaga muhtoj, deya ma’lum qildi Jahon banki. Mamlakatning deyarli barcha qishloq xo‘jaligi irrigatsiyaga bog‘liq. Barcha foydalaniladigan suvning 90% sug‘orma dehqonchilikka sarflanadi. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, mavjud drenaj tizimi maydonining 75 foizi rekonstruksiyaga, suv nasoslarining 70 foizi kapital ta’mirga muhtoj, magistral kanallarning barcha infratuzilmasining 66 foizi filtratsiyaga qarshi qoplamalarni talab qiladi.
Ushbu infratuzilma kamchiliklarini bartaraf etish, Jahon bankining hisob-kitoblariga ko‘ra, suv infratuzilmasini hozirgi xizmat ko‘rsatish darajasida ushlab turish uchun keyingi 10 yil ichida yiliga 400 mln dollar sarmoya talab qiladi. Shu bilan birga, tizimni modernizatsiya qilish taxminan bir xil miqdordagi investitsiyalarni talab qiladi. Taqqoslash uchun, 2020-yilda irrigatsiya va drenaj uchun jami kapital xarajatlar atigi 200 mln dollarni tashkil etdi.
O‘zbekistonda sug‘oriladigan dehqonchilik ko‘p jihatdan elektr nasoslariga bog‘liq. Ularning aksariyati esa 30 yildan ortiq vaqt oldin qurilgan nasos stansiyalari bo‘lib, qishloq xo‘jaligida elektr energiyasining katta qismini va mamlakatda iste’mol qilinadigan elektr energiyasining qariyb 16 foizini iste’mol qiladi.
Qisqa muddatda ushbu sohada davlat xarajatlarini yaxshilash maqsadida davlat siyosatining quyidagi chora-tadbirlarini amalga oshirish tavsiya etiladi:
- irrigatsiya va drenaj tizimlarini ta’mirlash hamda saqlash uchun davlat budjeti mablag‘larini ko‘paytirish, shuningdek ularni kapital ta’mirlash va modernizatsiya qilish dasturini jadallashtirish uchun kapital mablag‘larni oshirish;
- suv nasoslari tomonidan elektr energiyasi iste’molini kamaytirishga yordam beradigan loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish (ularni kamroq energiya sarflaydigan modellarga almashtirish orqali);
- fermerlarni tomchilatib sug‘orish usulidan foydalanishga undaydigan dasturlarni yanada joriy etish.
to‘liq qoplanadigan suvdan foydalanish uchun har kubometr tariflariga va suvdan foydalanganlik uchun to‘lovlarni undirishning yuqori darajasiga o‘tish;
qishloq joylarda elektr energiyasi bilan ta’minlashning muqobil manbasi sifatida sug‘orish kanallarida mikro- va mini gidroelektr stansiyalaridan foydalanish tajribasini o‘rganish, shu bilan birga, nasoslardan faqatgina gravitatsion (oqim bo‘ylab) sug‘orish texnik yoki iqtisodiy jihatdan maqsadga muvofiq bo‘lmagandagina foydalanish.
Suv ta’minoti va sanitariya xizmatlari
Milliy statistika ma’lumotlariga ko‘ra, aholining quvurli suv tarmoqlaridan foydalanish darajasi nisbatan yuqori (87%), ammo xavfsiz iste’mol uchun yaroqli suv oladigan uy xo‘jaliklarining ulushi ancha kam (69%). Asosan 40−50 yil muqaddam qurilgan suv va kanalizatsiya infratuzilmasi o‘z faoliyatini yakunlagan hamda keng qamrovli reabilitatsiya va yangilanishni talab qilmoqda.
Ushbu sektordagi davlat xarajatlari, so‘nggi yillarda sezilarli o‘sishga qaramay, jadal o‘sib borayotgan aholi ehtiyojlarini qondirish uchun aktivlarni almashtirish, suv va kanalizatsiya tizimlarini saqlash hamda kengaytirish talablariga javob bermaydi.
Uzluksiz xizmat ko‘rsatishni ta’minlash keng tarqalgan va jiddiy muammodir, chunki aksariyat joylarda ta’minot kuniga 12 soatdan kam ishlaydi. Quvurlardagi suv yo‘qotilishi 30−50% ga yetadi. 2016-yilda 3,7 mln ga yaqin kishiga (jami aholining 12 foizi) asosan yirik shaharlarda markazlashtirilgan kanalizatsiya tizimi orqali xizmat ko‘rsatilgan. Oqava suvlar yig‘iladi, lekin odatda xalqaro standartlarga muvofiq tozalanmaydi, deb qayd etadi Jahon banki.
Ushbu sohada davlat xarajatlari samaradorligini oshirish uchun quyidagi davlat siyosati chora-tadbirlari tavsiya etiladi:
- suvdan samarali foydalanish uchun moliyaviy imkoniyatlar va rag‘batlantirishni hisobga olgan holda tariflarni belgilash, suv ta’minoti va kanalizatsiya xizmatlariga tariflarni har bir hudud uchun alohida belgilash tizimini ishlab chiqish;
- suv ta’minoti va kanalizatsiya xizmatlarini ko‘rsatuvchi kommunal xizmatlar, nazorat qiluvchi organlar, shuningdek “O‘zsuvta’minot” salohiyatini oshirish;
- yuqorida qayd etilgan kommunal korxonalarning kreditga layoqatliligiga erishish va ushbu sohada davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish uchun shart-sharoitlar yaratish;
- kommunal xizmatlarning mustaqilligini ta’minlash va ularning faoliyati uchun davlat subsidiyalarini bosqichma-bosqich bekor qilish.

Всемирный банк провёл презентацию отчёта «Повышение эффективности государственных расходов в человеческий капитал и водохозяйственную инфраструктуру в Узбекистане».
В документе анализируются государственные расходы и вызовы в сферах здравоохранения, образования, социальной защиты населения, ирригации, а также водоснабжения и санитарии. Отчёт основан на статистических данных, предоставленных Государственным комитетом по статистике и отраслевыми министерствами и освещает тенденции в соответствующих секторах в период с 2015 по 2021 годы.
Это исследование было подготовлено по запросу правительства Узбекистана, отмечается в сообщении банка.
В отчёте говорится, что в последние годы в Узбекистане наблюдаются улучшения в налогово-бюджетной политике и управлении государственными финансами. При этом в исследовании подчёркивается необходимость уделять большее внимание предоставлению более качественных и инклюзивных государственных услуг для большего числа граждан.
Существуют значительные возможности для улучшения качества государственных услуг за счёт повышения эффективности, финансовой устойчивости и результативности государственных расходов в соответствующих секторах, предоставляющих услуги населению, говорится в отчете.
В приведённых ниже выдержках из исследования резюмируются некоторые вызовы в секторах здравоохранения, образования, социальной защиты населения, ирригации, а также водоснабжения и санитарии. В них также содержатся рекомендации авторов отчёта, реализация которых может повысить эффективность государственных расходов и качество услуг в названных секторах экономики.
Государственные расходы в секторе здравоохранения Узбекистана составили 2,3% от ВВП в 2019 году. Это соответствует расходам в этом секторе в странах с уровнем доходов на душу населения в нижней части группы стран со средним доходом (Узбекистан входит в эту группу), но всё же ниже, чем в целом в странах региона Европы и Центральной Азии (за исключением стран с высоким уровнем доходов).
Основные вызовы, влияющие на предоставление качественных услуг в данном секторе, включают:
• низкий уровень и результативность расходов на услуги здравоохранения;
• очень высокую долю государственных расходов на заработную плату и премии персонала, несмотря на низкую оплату труда из расчёта на одного работника;
• отсутствие адекватных механизмов финансирования деятельности больниц, стимулирующих их эффективность и результативность;
• большая доля расходов из карманов домохозяйств (более 60% от всех расходов) идёт на финансирование здравоохранения, а также на официальные и неофициальные платежи государственным поставщикам медицинских услуг;
• значительно фрагментированная сеть больниц, которая негативно сказывается на качестве медицинской помощи;
• отсутствие доступа к медицинскому обслуживанию у населения с низкими доходами;
• отсутствие адекватного охвата населения медикаментами.
Для улучшения государственных расходов в этом секторе в краткосрочной перспективе ВБ рекомендует следующие меры государственной политики:
1) завершение разработки новой стратегии развития здравоохранения, предусматривающей ресурсы, необходимые для реализации реформ в секторе;
2) увеличение расходов государственного бюджета на здравоохранение, предусмотренных в новой стратегии с целью сокращения расходов населения на основные медицинские услуги;
3) создание стратегического агентства по закупкам, совмещающего функции по оплате и планированию соответствующих медицинских услуг.
В долгосрочной перспективе рекомендуются следующие меры государственной политики:
1) создание общенациональной системы электронного здравоохранения и клинической информации;
2) разработка генерального плана развития инфраструктуры здравоохранения, человеческими ресурсами, оборудованием и методами ухода за пациентами;
3) улучшение процессов стратегических закупок для нужд здравоохранения путём развития системы отчётности и прозрачности условий заключения контрактов, введения единых стандартов качества и механизмов контроля за закупками;
4) консолидация больниц на региональном уровне.
Государственные расходы на образование составили 5,6% от ВВП в 2019 году и 6,2% от ВВП в 2021 году В 2019 году из общего объёма расходов на образование правительство потратило наибольшую долю на общее среднее образование (около 65%), за ним следовало дошкольное образование (21%), высшее образование (10%) и среднее специальное образование (4%).
Качество образования в стране нуждается в улучшении, считают в ВБ. Так, к 18 годам учащийся в Узбекистане достигает только 62% от своего потенциала продуктивности.
В то же время, на региональном уровне существуют значительные различия в расходах на образование в расчёте на одного учащегося. Например, в Ташкенте расходы на одного учащегося в системе общего среднего образования составляли 2,15 млн сумов, а в Навои — 3,7 млн сумов в 2019 году, что на 72% больше.
Для улучшения государственных расходов в этом секторе в краткосрочной перспективе рекомендуются следующие меры государственной политики:
1) реализация мер, уделяющих особое внимание качеству обучения, равному доступу к образованию и подотчётности системы образования перед общественностью;
2) внедрение общенациональных систематических оценок качества обучения, которые в настоящее время проходят тестирование;
3) реализация стратегии восстановления знаний, упущенных в связи с закрытием школ и получения знаний на дому в период пандемии COVID-19.
1) повышение квалификации учителей и реформирование системы привлечения, удержания и развития преподавательских кадров на всех уровнях образования (дошкольное, общее среднее, среднее специальное и высшее);
2) разработка и гармонизация образования с потребностями быстроразвивающейся экономики, включая растущую потребность в более современных навыках и знаниях;
3) уделение особого внимания обновлению и совершенствованию учебных программ, преподавательских навыков и оценок знаний учащихся;
4) реализация стратегий по институциональной трансформации системы образования для обеспечения её большей оперативной автономности, более адресного финансирования и эффективного управления.
Социальная защита населения
Узбекистан имеет всеобъемлющую систему социальной защиты населения, но её эффективность ограничена неадекватными расходами государственного бюджета (по состоянию на 2019 год), неадекватными статистическими данными и фрагментацией.
В последние годы расходы на социальную помощь в Узбекистане составляли менее 1% от ВВП (2019 год), что намного ниже международных стандартов. Это объясняется тем, что выделение средств из государственного бюджета на социальную помощь осуществлялось не по объективным потребностям, а по региональным квотам.
Активные программы содействия занятости населения, например, общественные работы, являются относительно новым явлением для страны. На их реализацию выделяется незначительная доля от общего объёма бюджетных расходов (около 0,085% от ВВП).
Растущее демографическое бремя требует скорейшего принятия мер по реформированию и укреплению пенсионной системы страны. Так, доля пенсионных расходов снизилась с 5,9% от ВВП в 2015 году до 4,8% от ВВП в 2018—2019 годах. Это свидетельствует об отставании индексации пенсий относительно роста доходов трудоспособного населения, отмечает ВБ.
1) увеличение финансирования программ содействия занятости населения для обеспечения доступа к рабочим местам наиболее уязвимых групп (например, путём предоставления льгот для предприятий, нанимающих работников из уязвимых групп);
2) увеличение финансирования социальной помощи для охвата всех нуждающихся на основе адресного подхода, основанного на фактических потребностях соответствующих представителей уязвимых групп;
3) уточнение роли различных институтов, вовлечённых в обеспечение социальной защиты, назначение ответственного органа за мониторинг и оценку результативности и эффективности программ социальной защиты;
4) а также пересмотр правил индексации пенсий.
1) создание специализированного министерства или агентства, осуществляющего надзор за исполнением всех программ социальной защиты и их соответствия национальной стратегии социальной защиты;
2) сбор статистической информации по всем направлениям социальной защиты для изменений в государственной политики в данном секторе на основе фактических данных;
3) повышение пенсионного возраста, принятие более гибкого подхода к учёту пенсионных прав, а также реформирование солидарной системы пенсионного финансирования.
Управление водными ресурсами в ирригации
Ирригационная и дренажная инфраструктура Узбекистана нуждается в срочной модернизации, подчеркнули в ВБ. Почти все сельское хозяйство в стране зависит от орошения. 90% всей используемой воды приходится на орошаемое земледелие. Согласно статистическим данным, 75% существующей площади дренажной системы нуждается в реконструкции, 70% водохозяйственных насосов требуют капитального ремонта, а 66% всей инфраструктуры магистральных каналов требуют антифильтрационных покрытий.
Для устранения этих дефицитов инфраструктуры, по оценкам ВБ, потребуются инвестиции в размере 400 млн долларов в год в течение следующих 10 лет для поддержания водной инфраструктуры на текущем уровне обслуживания. В то же время, для модернизации системы потребуется приблизительно такой же объем инвестиций. Для сравнения, в 2020 году общие капитальные затраты на орошение и дренаж составили всего 200 млн долларов.
Орошаемое земледелие в Узбекистане значительно зависит от электронасосов. Насосные станции, большинство из которых были построены более 30 лет назад, потребляют большую часть электроэнергии в сельскохозяйственном секторе и около 16% от всей потребляемой электроэнергии в стране.
С целью улучшения государственных расходов в этом секторе в краткосрочной перспективе рекомендуются следующие меры государственной политики:
1) увеличение средств государственного бюджета на ремонт и техническое обслуживание ирригационных и дренажных систем, а также увеличение капитальных бюджетов для ускорения программы их капитального ремонта и модернизации;
2) ускорение реализации проектов, способствующих снижению потребления электроэнергии водохозяйственными насосами (путём замены на менее энергоёмкие модели);
3) дальнейшее развёртывание программ, стимулирующих фермеров использовать капельное орошение.
1) переход к покубометровым тарифам водопользования с полным возмещением затрат и к более высокому уровню сбора платежей за водопользование;
2) изучение опыта использования микро- и мини-гидроэлектростанций на оросительных каналах в качестве альтернативного источника электроснабжения в сельской местности, включая для целей использования насосов только в тех случаях, когда использование гравитационного (самотёчного) орошения не представляется технически или экономически целесообразным.
Услуги водоснабжения и санитарии
Согласно национальным статистическим данным, доступ населения к централизованным водопроводным сетям относительно высок (87%), но доля домохозяйств, получающих пригодную для безопасного потребления воду, значительно меньше (69%). По большей части построенная 40−50 лет назад, инфраструктура водоснабжения и санитарии выработала свой срок службы и требует масштабного восстановления и обновления.
Государственные расходы в этом секторе, несмотря на значительный рост в последние годы, не соответствуют требованиям по замене активов, техническому обслуживанию и расширению систем водоснабжения и санитарии в соответствии с потребностями быстрорастущего населения.
Обеспечение бесперебойного обслуживания является распространённой и серьёзной проблемой, поскольку многие системы водоснабжения работают менее 12 часов в сутки. Потери воды в трубах достигает 30−50%. В 2016 году около 3,7 миллионов человек (12% всего населения) обслуживались централизованной системой канализации преимущественно в крупных городах. Сточные воды собираются, но, как правило, не очищаются в соответствии с международными стандартами, отмечает ВБ.
Для повышения эффективности государственных расходов в этом секторе рекомендуются следующие меры государственной политики:
1) разработка систем установления тарифов, определения тарифов на услуги водоснабжения и санитарии для каждого региона отдельно, учитывающих финансовую доступность и стимулы для эффективного водопользования;
2) развитие потенциала коммунальных предприятий, предоставляющих услуги водоснабжения и санитарии, регулирующих органов, а также компании «Узсувтаминот»;
3) достижение кредитоспособности вышеназванных коммунальных предприятий и создание условий для реализации проектов государственно-частного партнёрства в данном секторе;
4) обеспечение автономности коммунальных предприятий и постепенный отказ от государственного субсидирования их деятельности.