O‘zbekiston Markaziy banki tijorat banklarida jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurollarini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish maqsadida “Ichki nazorat qoidalari“ga o‘zgartirishlar kiritdi.
3-apreldan kuchga kirgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, quyidagi operatsiyalar shubhali hisoblanadi:
- mijoz tomonidan bank kartasidan mobil ilova orqali bir (bir) yoki bir nechta bank kartalari yoki elektron hamyonlarga bir vaqtning o‘zida yoki 30 kundan ortiq bo‘lmagan muddatda takroran pul o‘tkazish. Gap BHMning 500 baravari (1-maydan — 165 mln so‘m) va undan ortiq summadagi bitimlar haqida bormoqda;
- mijoz tomonidan bir (bir) yoki bir nechta bank kartalari yoki elektron hamyonlardan BHMning 500 baravari va undan ortiq pul mablag‘larini bir vaqtning o‘zida yoki 30 kundan ortiq bo‘lmagan muddatda takroriy ravishda kartaga qabul qilib olish;
- mobil ilova orqali 5 yoki undan ortiq bank kartalaridan (elektron hamyon) bitta xorijiy elektron hamyonga bir vaqtning o‘zida yoki 30 kundan ortiq bo‘lmagan muddatda bir necha marta pul o‘tkazish;
- bitta xorijiy elektron hamyondan 5 yoki undan ortiq bank kartalariga (elektron hamyonlarga) bir vaqtning o‘zida yoki 30 kundan ortiq bo‘lmagan muddatda takroran pul olish;
- mobil ilova orqali bir (bitta) bank kartasidan (elektron hamyon) 5 va undan ortiq xorijiy bank kartalari yoki elektron hamyonlarga bir martalik yoki 30 kundan ortiq bo‘lmagan muddatda bir necha marta pul mablag‘larini o‘tkazish;
- 5 yoki undan ortiq xorijiy bank kartalaridan yoki elektron hamyondan 1 ta bank kartasiga (elektron hamyonga) bir vaqtning o‘zida yoki 30 kundan ortiq bo‘lmagan muddatda bir necha marta pul mablag‘larini qabul qilish.
Shubhali operatsiya — tayyorlanayotgan, bajarilayotgan yoki allaqachon tugallangan, unga nisbatan bank ichki nazoratni amalga oshirish jarayonida jinoyatdan olingan daromadlarni legallashtirish, terrorizmni moliyalashtirish va (yoki) ommaviy qirg‘in qurollarini tarqatishni moliyalashtirishga qaratilgan deb gumon qilinayotgan operatsiya.
Moliyachi Otabek Bakirovning so‘zlariga ko‘ra, shu yo‘l bilan tijorat yoki tijorat xarakteriga ega bo‘lgan o‘tkazmalarga qarshi kurashishga harakat qilinadi, biroq bu mijozlarning yo‘qotilishiga olib kelishi mumkin.
Moliyachi mijozning bir bank va turli banklardagi o‘z kartalari va elektron hamyonlari o‘rtasidagi o‘tkazmalarga tadbiq etilmasligi to‘g‘risidagi qo‘shimcha kiritishni taklif qildi.

Центральный банк Узбекистана внёс изменения в Правила внутреннего контроля по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения в коммерческих банках.
Согласно поправкам, которые вступили в силу 3 апреля, следующие операции будут признаваться подозрительными:
- перевод клиентом денег с банковской карты через мобильное приложение на одну (один) или несколько банковских карт или электронных кошельков, единовременно или многократно в течение срока, не превышающего 30 дней. Речь идёт операциях на сумму в размере 500 базовых расчётных величин (с 1 мая — 165 млн сумов) и больше;
- получение клиентом на карту средств с одной (одного) или нескольких банковских карт или электронных кошельков на 500 БРВ и больше, единовременно или многократно в течение срока, не превышающего 30 дней;
- перевод денег через мобильное приложение с 5 и более банковских карт (электронных кошельков) на один иностранный электронный кошелёк, единовременно или многократно в течение срока, не превышающего 30 дней;
- поступление денег на 5 и более банковских карт (электронных кошельков) с одного иностранного электронного кошелька, единовременно или многократно в течение срока, не превышающего 30 дней;
- перевод денежных средств через мобильное приложение с одной (одного) банковской карты (электронного кошелька) на 5 и более иностранных банковских карт или электронных кошельков, единовременно или многократно в течение срока, не превышающего 30 дней;
- поступление денежных средств с 5 и более иностранных банковских карт или электронных кошельков на 1 банковскую карту (электронный кошелёк) единовременно или многократно в течение срока, не превышающего 30 дней.
Подозрительная операция — операция, находящаяся в процессе подготовки, совершения или уже совершенная, в отношении которой у банка в процессе осуществления внутреннего контроля возникло подозрение об ее осуществлении для легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансирования терроризма и (или) финансирования распространения оружия массового уничтожения.
По словам финансиста Отабека Бакирова, таким образом предпринимается попытка борьбы с переводами, которые приобрели товарный или коммерческий характер, однако это может привести к оттоку клиентов.
Финансист предложил пересмотреть поправки, чтобы новые правила не распространялись на переводы между собственными картами и электронными кошельками клиента в разных банках.