O‘zbekiston uchta davlat bilan mamlakatning Jahon savdo tashkilotiga (JST) kirishi bo‘yicha muzokaralarni amalda yakunladi. Bu haqda 31-mart kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligining JST bilan hamkorlik boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Amirbek Muhamedov ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha ishchi guruhi tarkibiga jami 47 ta davlat kiradi.
“Ularning barchasi dastlab tovar va xizmatlar bozoriga kirish bo‘yicha muzokaralar olib borish istagini bildirgan. Hozirda 31 davlat bilan muzokaralar olib borilmoqda. Ulardan uchta davlat bilan muzokaralarni yakunladik yoki yakunlash bosqichidamiz, deb aytishimiz mumkin — bu Gruziya, biz hozir Mo‘g‘uliston va Turkiya bilan yakuniy bosqichdamiz”, — dedi u.
Aprel oyi boshida Toshkentda bo‘lib o‘tgan Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Gruziya hukumatlararo komissiyasining 9-yig‘ilishida Gruziya va O‘zbekiston o‘rtasida JSTga qo‘shilish doirasida tovar va xizmatlar bozoriga chiqish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralarni yakunlash to‘g‘risida bayonnoma imzolangan edi.
Shu tariqa Gruziya O‘zbekiston bilan bu boradagi muzokaralarni yakunlagan birinchi davlat bo‘ldi.
O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lish tashabbusini 1994-yilda boshlagan, biroq 2005-yilda bu jarayonni to‘xtatgan. 2020-yilda tashkilotga qo‘shilish bo‘yicha ishlar qayta tiklandi va ishchi guruh bilan birinchi uchrashuv o‘tkazildi. Joriy yilning mart oyi o‘rtalarida Jenevada O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi bo‘yicha ishchi guruhining oltinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Bugungi kunda savdo rejimi va majburiyatlar yuzasidan muzokaralar olib borilmoqda, dedi Amirbek Muhamedov. Uning ta’kidlashicha, O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishining aniq sanasini aytish qiyin, chunki bu jarayon murakkab va tashkilotning har bir a’zosi bilan muvofiqlashtirishni talab qiladi. Masalan, Qozog‘istonga 13 yil, Rossiyaga 10 yil kerak bo‘ldi, deya ta’kidladi ISSV boshqarma boshlig‘i o‘rinbosari.

Узбекистан практически завершил переговоры по вступлению страны во Всемирную торговую организацию (ВТО) с тремя государствами. Об этом на пресс-конференции 31 марта сообщил заместитель начальника управления по сотрудничеству с ВТО Министерства инвестиций, промышленности и торговли Амирбек Мухамедов.
По его словам, в рабочую группу по вступлению Узбекистана в ВТО всего входят 47 стран.
«Все из них изначально изъявили желание вести переговоры по доступу на рынок товаров и услуг. На сегодня активно ведутся переговоры с 31 страной. Из них, можно сказать, мы завершили или в процессе завершения переговоров с тремя странами — это Грузия, мы сейчас на финальной стадии с Монголией и с Турцией», — сказал он.
В начале апреля на 9-м заседании узбекско-грузинской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству в Ташкенте был подписан протокол о завершении двусторонних переговоров по доступу на рынок товаров и услуг между Грузией и Узбекистаном в рамках присоединения к ВТО.
Таким образом, Грузия стала первой страной, с которой Узбекистан завершил переговоры по этому направлению.
Узбекистан начал инициативу по вступлению в ВТО в 1994 году, однако приостановил процесс в 2005 году. В 2020 году работа по вступлению в организацию была возобновлена и проведена первая встреча с рабочей группой. В середине марта этого года в Женеве прошло шестое заседание рабочей группы по вступлению Узбекистана в ВТО.
На сегодняшний день ведутся переговоры по торговому режиму и обязательствам, сообщил Амирбек Мухамедов. Он отметил, что сложно назвать точную дату вступления Узбекистана в ВТО, так как этот процесс сложный и требует согласования с каждым участником организации. Например, для Казахстана потребовалось 13 лет, России — 10, сказал замглавы управления МИПТ.