Швейцариянинг Женева шаҳрида 14−15 март кунлари Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнини тезлаштириш масалалари бўйича ишчи гуруҳнинг 6-йиғилиши бўлиб ўтмоқда, дея хабар қилди Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги.
Хусусан, 2023 йил 14 март куни бош вазир ўринбосари Жамшид Ходжаев Жаҳон савдо ташкилоти (ЖСТ) бош директори Нгози Оконжо-Ивеала билан музокаралар ўтказди.
Учрашув чоғида Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнини тезлаштириш масалалари, жумладан, жорий йилнинг 14−15 март кунлари ишчи гуруҳнинг 6-йиғилишини ўтказиш имкониятлари муҳокама қилинди. Ўзбекистоннинг Ташкилотга аъзо бўлишини жадаллаштириш мақсадида ЖСТга аъзо барча давлатлар билан товар ва хизматлар бозорларига кириб бориш юзасидан икки томонлама музокараларни фаоллаштириш ва уларнинг якунлари бўйича тегишли баённомаларни имзолаш зарурлиги қайд этилди.
ЖСТ бош директори Ўзбекистон ҳукуматининг республиканинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёни доирасидаги саъй-ҳаракатларини, шу жумладан, йирик аъзо давлатлар билан икки томонлама музокаралар олиб бораётганини олқишлади. Унинг сўзларига кўра, Ўзбекистоннинг фаол ташаббускорлиги туфайли ташкилот билан ҳамкорлик ижобий динамикага эга бўлди.
«Айни пайтда Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши бўйича ишчи гуруҳининг 6-йиғилиши бўлиб ўтмоқда. 2 кун давомида бўлиб ўтадиган мазкур йиғилишда республика савдо режимининг барча жиҳатларига тааллуқли 10 дан ортиқ янги ҳужжатлар кўриб чиқилади», — дейилади вазирлик хабарида.

Шестое заседание рабочей группы по вступлению Узбекистана во Всемирную торговую организацию проходит 14−15 марта в Женеве в Швейцарии, сообщила пресс-служба Министерства инвестиций, промышленности и торговли.
Как ожидается, на заседании будут рассмотрены более 10 новых документов, касающихся всех аспектов торгового режима Узбекистана.
До его начала делегация Узбекистана во главе с заместителем премьер-министра Жамшидом Ходжаевым провела ряд встреч с представителями международных организаций.
В частности, 14 марта состоялись переговоры вице-премьера с генеральным директором ВТО Нгози Оконжо-Ивеалой.
В ходе переговоров обсуждены вопросы ускорения процесса вступления Узбекистана в ВТО, отмечена необходимость активизации двусторонних переговоров по доступу на рынок товаров и услуг со всеми странами-членами ВТО и подписанию протоколов об их завершении с целью ускорения вступления страны в организацию.
Генеральный директор ВТО приветствовала работу правительства Узбекистана в рамках процесса вступления республики в ВТО, в том числе проведение двусторонних переговоров с ключевыми странами-членами.
Напомним, предыдущее, пятое заседание рабочей группы по вступлению в ВТО состоялось в июне 2022 года. Сардор Умурзаков, бывший тогда вице-премьером, отметил, что из-за негативных последствий пандемии процесс присоединения к организации усложнился. Он призвал стран-участниц ВТО к большей гибкости и заверил, что Узбекистан намерен завершить процесс вступления как можно скорее.