O‘zbekiston prezidenti 15 mart kuni Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi va Jinoyat kodeksiga bolani xorijda nazoratsiz qoldirganlik uchun sanksiyalar va jazo choralarini belgilovchi o‘zgartishlar kiritish to‘g‘risidagi qonunni imzoladi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar berdi.
Jumladan, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga kiritilgan qo‘shimchaga ko‘ra, O‘zbekiston fuqaroligiga ega bolani ota, ona yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxs yoxud hamrohlik qiluvchi shaxs tomonidan chet davlat hududida nazoratsiz qoldirish BHMning 10 baravaridan 50 baravarigacha (3 mln so‘mdan 15 mln so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Shunga ko‘ra, ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risidagi ishni ko‘rib chiqishda ko‘pi bilan 30 kunlik muddat belgilanib, sud ushbu huquqbuzarlikni sodir etgan shaxs zimmasiga bolani chet davlatdan O‘zbekistonga qaytarish yoxud huquqbuzarlikni bartaraf etish bo‘yicha choralar ko‘rish majburiyatini yuklaydi.
Shuningdek, Jinoyat kodeksiga kiritilgan qo‘shimchaga ko‘ra, bolani chet davlatda nazoratsiz qoldirish, xuddi shunday xatti-harakat uchun ma’muriy jazo qo‘llanilganidan keyin sodir etilsa yoxud bolaning sud tomonidan belgilangan muddatda O‘zbekistonga qaytarilishini ta’minlamaslik 3 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishi mumkin.
O‘sha qilmish og‘irlashtiruvchi holatlarda sodir etilsa, uni sodir etgan shaxs 8 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishi mumkin.
Ushbu normalar mazkur qonun rasmiy e’lon qilingan kundan e’tiboran 3 oy o‘tgach amalga kiritiladi.
Avvalroq 2022 yilda chet elda ota-ona qaramog‘isiz qolib ketgan 43 nafar bola O‘zbekistonga qaytarilgandi. Xususan, ular Rossiya, Qozog‘iston va Turkiyadan olib kelingan.

Президент Узбекистана 15 марта подписал закон о поправках в Кодекс об административной ответственности и Уголовный кодекс, которые устанавливают санкции и наказание за оставление ребёнка без опеки за рубежом.
КоАО дополняется статьёй 47−6. За оставление ребёнка — гражданина Узбекистана без надзора в иностранном государстве назначается штраф от 10 до 50 базовых расчётных величин. Правонарушитель также обязан вернуть ребёнка в Узбекистан в течение 30 дней или исправиться.
УК дополняется статьёй 122−1. Она устанавливает уголовную ответственность за то же деяние после применения административного взыскания, либо необеспечение возвращения ребёнка в Узбекистан.
Преступление наказывается штрафом от 50 до 100 БРВ или исправительными работами до 3 лет или ограничением свободы от 1 года до 3 лет либо лишением свободы до 3 лет. Отягчающие обстоятельства могут повлечь лишение свободы вплоть до 8 лет.
Как сообщили ранее в офисе уполномоченного по правам человека, в 2022 году в Узбекистан было возвращено 43 ребёнка, оставшихся без попечения родителей за границей.