Berlin (Germaniya)dagi Muzey oroli hududida 4 may kuni «O‘zbekistonning arxeologik xazinalari: makedoniyalik Iskandardan to Kushonlar sulolasigacha» ko‘rgazmasi ochiladi. Ekspozitsiya bir vaqtning o‘zida ikkita muzeyda — Jeyms Simon galereyasi va Noyes muzeyida (Yangi muzey) namoyish etiladi, deb xabar bermoqda «Gazeta.uz»ga Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi matbuot xizmati.
O‘zbekistonning 9 ta muzeyidan yuboriladigan 285 ta ashyoni o‘z ichiga olgan ko‘rgazma 2024 yil 14 yanvarga qadar davom etadi.
Ko‘rgazma kuratori Manfred Navrot bo‘lib, u o‘rta asrlar arxeologi, Berlin davlat muzeylari ilmiy loyihalari bo‘yicha bosh kurator hisoblanadi. Ilmiy ekspert esa Jangar Ilyosov, u — O‘zbekiston Fanlar akademiyasi San’atshunoslik instituti katta ilmiy xodimi.
Ko‘rgazma eramizdan avvalgi IV asrning ikkinchi yarmida makedoniyalik Iskandar hukmronligidan to milodiy IV asrdagi Kushonlar hukmronligining oxirigacha bo‘lgan davrni qamrab oluvchi arxeologik topilmalardan iborat. O‘zbekiston muzeylaridan yig‘ilgan ko‘plab eksponatlar ilk bor respublikadan tashqarida ham namoyish etiladi.
Noyes muzeyidagi ekspozitsiya Berlin davlat muzeylaridagi eksponatlarni o‘z ichiga oladi. Ko‘rgazmaning birinchi qismida makedoniyalik Iskandarning Gretsiyadan Markaziy Osiyoga qilgan sayohati haqida so‘z boradi. Muzey buyumlari arxeologik joylarning videoyozuvlaridan foydalangan holda media-komponent bilan to‘ldiriladi.
Jeyms Saymon galereyasida ko‘rgazmaning ikkinchi qismi taqdim etiladi. Bu qism Kushonlar saltanatiga bag‘ishlangan bo‘lib, rivojlanayotgan shahar madaniyati, dinga — zardushtiylik va buddizmga alohida e’tibor qaratilgani hamda yuksak pog‘onaga ko‘tarilgan badiiy ijodni o‘zida aks ettiradi.
Ko‘rgazmaga tayyorgarlik ko‘rish doirasida O‘zbekiston muzey eksponatlari Luvr muzeyi hamda Tarixdan oldingi davr va ilk tarix muzeyi (Berlin davlat muzeylari)ning 10 dan ortiq restavratori tomonidan restavratsiya qilindi. 8 yanvardan 5 fevralgacha 43 ta muzey ashyolari qayta tiklandi. Ular orasida qadimiy Xolchayon qishlog‘idan olingan otdagi chavandozning loydan yasalgan haykali, Dalvarzintepa shaharchasidagi zodagon haykali, aravadagi ma’buda Mitraning haykaltaroshlik kompozitsiyasi va boshqalar mavjud.
Berlindagi ko‘rgazma ochilgach, 2022 yil sentabr oyida Surxondaryo (Uzun Dara, Qo‘rg‘onzol, Xolchayon, Dalvarzintepa, Fayoztepa, Qoratepa, Qadimgi Termiz va Kampirtepa) va Buxoroda suratga olish ishlari olib borilgan hujjatli film ham taqdim etiladi.
Avvalroq Parijdagi Luvr muzeyida O‘zbekiston madaniy merosiga bag‘ishlangan ko‘rgazma yakunlangani haqida xabar berilgan edi. Noyabr oyida uning ochilishida Shavkat Mirziyoyev va Emmanuel Makron ishtirok etgandi. Shu vaqt oralig‘ida ekspozitsiyaga 260 mingdan ortiq kishi tashrif buyurgan.

На территории Музейного острова в Берлине (Германия) 4 мая откроется выставка «Археологические сокровища Узбекистана. От Александра Македонского до Кушанской империи». Экспозиция расположится сразу в двух музеях — галерее Джеймса Симона и музее Нойеса (Новый музей), сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Фонда развития культуры и искусства Узбекистана.
Выставка, в которую войдут 285 музейных предметов из собраний 9 музеев Узбекистана, продлится до 14 января 2024 года.
Куратором выставки выступит Манфред Наврот — археолог средневекового периода, главный куратор по научным проектам Государственных музеев Берлина, научный эксперт — Джангар Ильясов, старший научный сотрудник Института искусствознания Академии наук Узбекистана.
Выставка посвящена археологическим находкам, которые охватывают период от прихода Александра Македонского во второй половине IV века до н.э. до конца Кушанского правления в IV веке н. э. Многие экспонаты из собраний музеев Узбекистана впервые будут представлены за пределами страны.
В Новом музее экспозиция включит экспонаты из коллекций Государственных музеев Берлина. Первая часть выставки будет обращена к путешествию Александра Македонского из Греции в Центральную Азию. Музейные предметы будут дополнены медийной составляющей с использованием видеозаписей археологических объектов.
В галерее Джеймса Симона будет представлена вторая часть экспозиции, посвящённая Кушанскому царству с его развивающейся городской культурой, особым вниманием к религии — зороастризму и буддизму и художественным творчеством, достигшим высочайшего уровня.
В рамках подготовки к выставке была проведена реставрация музейных экспонатов Узбекистана более чем 10 реставраторами музея Лувра и Музея доисторического периода и ранней истории Государственных музеев Берлина. В период с 8 января по 5 февраля были отреставрированы 43 музейных предмета. Среди них — глиняная скульптура Всадника на коне из древнего городища Халчаяна, I в. до н. э. — I в. н. э, статуя Вельможи из городища Дальверзинтепа, II — начало III в. н. э., скульптурная композиция Богини Митры на колеснице, индоиранского происхождения из городище Халчаяна I в. до н. э. — I в. н. э. и другие.
К открытию выставки в Берлине будет представлен документальный фильм, съёмки которого состоялись в сентябре 2022 года в Сурхандарье (Узун дара, Курганзол, Халчаян, Далверзинтепа, Фаязтепа, Каратепа, Древний Термез и в Кампиртепе), а также в Бухаре.
С ноября прошлого года по март текущего в Лувре в Париже проходила выставка «Сокровища оазисов Узбекистана. На пересечении караванных путей». Её открывали президенты Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Франции Эммануэль Макрон. За время работы выставки её посетили более 260 тысяч человек.