Jahon banki Ijrochi direktorlar kengashi «O‘zbekistonda quyosh energetikasini kengaytirish-2» loyihasini amalga oshirish uchun 12 mln dollar miqdoridagi moliyalashtirishni ma’qulladi. Bu haqda bank matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga xabar berdi.
Loyiha orqali mamlakatda ekologik toza va qayta tiklanadigan energiya ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish mumkin. Shuningdek, «yashil» iqtisodiyotga o‘tish bo‘yicha hukumat rejalarini amalga oshirish va energetika sohasida dekarbonizatsiyalash (karbonat angidrid gazi emissiyasini kamaytirish) jarayoniga hissa qo‘shadi, deyiladi Jahon banki xabarida.
2019 yilda O‘zbekiston Afrikadan tashqarida Jahon banki guruhining (JBG) Scaling Solar («Quyosh energetikasini kengaytirish») dasturiga qo‘shilgan birinchi davlat bo‘ldi. Dastur doirasida Navoiy viloyatida 100 MVt quvvatga ega «O‘zbekistonda quyosh energetikasini kengaytirish-1» quyosh elektrostansiyasi ishga tushdi. O‘sha vaqtda Jahon banki ushbu stansiyada ishlab chiqarilgan elektr energiyasini sotib olish bo‘yicha majburiyatlarni bajarish uchun bank kafolatini taqdim etgan. Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) esa tenderni tashkil etish bo‘yicha maslahat xizmatlarini va loyihani amalga oshirishni moliyalashtirishni belgiladi (IFC va Jahon banki JBG tarkibiga kiradi).
Keltirilishicha, 2023 yilda taqdim etilayotgan «O‘zbekistonda quyosh energetikasini kengaytirish-2» loyihasi Navoiyda bajarilgan loyihaning muvaffaqiyatiga tayanadi. Umumiy quvvati 440 MVt bo‘lgan quyosh elektrostansiyalarini ishga tushirish orqali energiya ishlab chiqarish hajmini oshiradi. Jahon banki «O‘zbekiston MET» AJ ikki hududda quriladigan obyekt uchun har biri uchun 6 mln dollargacha (umumiy summasi 12 mln dollargacha) bank kafolatlarini taqdim etadi.
O‘zbekistonda 2021 yilning may oyida Samarqand viloyatining Kattaqo‘rg‘on tumani va Jizzax viloyatining G‘allaorol tumanida har biri 220 MVt quvvatga ega ikkita yangi quyosh elektr stansiyasini davlat-xususiy sheriklik (DXSH) doirasida qurish bo‘yicha BAAning qayta tiklanadigan energiya sohasidagi Masdar kompaniyasi tender g‘olibi bo‘lgan.
Samarqand va Jizzax viloyatlaridagi quyosh elektrostansiyalari yiliga 1,1 mlrd kilovatt-soat (kVt/s)gacha qayta tiklanadigan elektr energiyasi ishlab chiqarish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Ularning ishlashi tufayli yiliga o‘rtacha 110 000 tonna yoki ularning butun xizmat davri davomida jami 3,4 mln tonna karbonat angidrid emissiyasining oldi olinadi.
Quyosh elektrostansiyalarini ishga tushirish uchun Masdar loyiha kompaniyalariga o‘z kapitalidan 193 mln dollar investitsiya kiritadi. Shuningdek, Osiyo taraqqiyot banki (OTB), Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB), Yevropa investitsiya banki (YeIB) hamda Osiyo infratuzilma investitsiyalari banki (OIIB) tomonidan 216 mln dollar qarz mablag‘larini jalb qiladi.
«Quyosh energetikasini kengaytirish» dasturi haqida
«Quyosh energetikasini kengaytirish» — JBG dasturi bo‘lib, hukumatlarga xususiy moliyalashtirishni jalb qilish bilan quyosh energiyasi ishlab chiqarish sohasidagi yirik loyihalar ishlab chiqish va bu bo‘yicha tenderlar o‘tkazishda ko‘mak beradi. U ekspert maslahatlari, rasmiylashtirilgan hujjatlar, tasdiqlangan moliyalashtirish, sug‘urta mahsulotlari va shunga o‘xshash loyihalarni amalga oshirish uchun bank kafolatlarini o‘z ichiga oladi. Dastur Daniya, Koreya, Niderlandiya va Buyuk Britaniya hukumatlari, shuningdek, AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) Power Africa dasturi hamda Xususiy infratuzilmani rivojlantirish guruhi bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan.

Совет исполнительных директоров Всемирного банка утвердил финансирование в размере 12 млн долларов США для реализации проекта «Масштабирование солнечной энергетики в Узбекистане-2». Проект позволит расширить мощности по производству возобновляемой энергии и внесёт вклад в реализацию планов по переходу к «зелёной» экономике и процессу декарбонизации в секторе энергетики, сообщила пресс-служба ВБ.
В 2019 году Узбекистан присоединился к программе группы ВБ Scaling Solar («Масштабирование солнечной энергетики»). В её рамках был реализован проект «Масштабирование солнечной энергетики в Узбекистане-1», запустивший в эксплуатацию солнечную электростанцию мощностью 100 МВт в Навоийской области.
Она стала первым крупномасштабным объектом возобновляемой энергетики в Узбекистане, построенном и управляемом частной компанией, отобранной для реализации проекта на основе тендера. ВБ предоставил банковскую гарантию для исполнения обязательств по закупке электроэнергии, вырабатываемой данной станцией, а Международная финансовая корпорация (IFC, также входит в группу ВБ) предоставила консультационные услуги для организации тендера и финансирование для реализации проекта.
Проект «Масштабирование солнечной энергетики-2» увеличит объёмы производства энергии за счёт ввода в эксплуатацию солнечных электростанций общей мощностью 440 МВт в двух регионах Узбекистана. Всемирный банк предоставит банковские гарантии компании «Национальные электрические сети Узбекистана» для исполнения обязательств по закупке вырабатываемой станциями электроэнергии на общую сумму до 12 млн долларов (по 6 млн долларов на каждую станцию).
В мае 2021 года был объявлен победитель тендера на строительство двух солнечных электростанций мощностью 220 МВт каждая в Каттакурганском районе Самаркандской области и Галляаральском районе Джизакской области. Masdar, компания из ОАЭ, предложила самые низкие тарифы на выработку электроэнергии в стране и в регионе Центральной Азии.
Станции в Самаркандской и Джизакской областях смогут вырабатывать до 1,1 млрд киловатт часов в год. Их работа позволит предотвратить выбросы углекислого газа в среднем в объёме около 110 тысяч тонн в год, или в общей сложности около 3,4 миллиона тонн за весь срок эксплуатации данных станций.
Для запуска солнечных станций Masdar инвестирует 193 млн долларов собственного капитала в проектные компании. Masdar также привлечёт заёмное финансирование в размере 216 млн долларов со стороны Азиатского банка развития, Европейского банка реконструкции и развития, Европейского инвестиционного банка (ЕИБ) и Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ).