12 июль куни Тошкент шаҳрида Бирлашган Араб Амирликларининг Masdar компанияси билан ҳамкорликда Самарқанд ва Жиззах вилоятларида қурилиши режалаштирилган иккита қуёш фотоэлектр станцияси учун лойиҳа келишувларини имзолаш маросими бўлиб ўтди. Бу ҳақда Энергетика вазирлиги ахборот хизмати хабар берди.
Халқаро Молия корпорацияси (ХМК) техник кўмагида Самарқанд вилоятининг Каттақўрғон тумани ва Жиззах вилоятининг Ғаллаорол туманида ҳар бирининг қуввати 220 МВтдан бўлган 2 та қуёш фотоэлектр станциялари (ҚФЭС) лойиҳалари учун очиқ тендер савдолари ўтказилди.
Masdar компанияси 2021 йилнинг май ойида ушбу тендер ғолиби деб топилди.
Амирлик компаниясининг кучли томонларидан бири бу ҚФЭСда ишлаб чиқариладиган электр энергиясини 25 йил давомида ўзгармас тарифларда етказиб бериш таклифи бўлди. Шундай қилиб, компания томонидан Жиззах ҚФЭС электр энергиясини ягона электр тармоғига бир кВт. соати учун 1,823 АҚШ центи ва Самарқанд ҚФEС — 1,791 цент тарифида етказиб берилади.
Masdar компанияси ушбу лойиҳаларга 300 миллион АҚШ долларигача инвестиция киритиши, лойиҳалар 2021 йилнинг декабрига қадар молиявий ёпилиши мўлжалланган ҳамда 2022 йилнинг биринчи чорагида қурилиш ишлари бошланиши кутилмоқда.
Қўшимча қилинишича, мазкур электр станциялари 2030 йилга бориб қайта тикланувчи энергия манбалари ҳажмини 8 ГВтга етказиш, жумладан, қуёш ва шамол электр станцияларининг қуввати, Ўзбекистон энергетика соҳаси олдига қўйилган вазифани амалга оширишга кўмаклашади. Бундан ташқари, тахминан 500 000 тонна CО2 эквивалентида йиллик иссиқхона газлари эмиссиясини камайтиришга ёрдам беради.

В Ташкенте 12 июля состоялась церемония подписания проектных соглашений с компанией Masdar (ОАЭ) по двум солнечным электростанциям, которые будут построены в Самаркандской и Джизакской областях, сообщила пресс-служба Министерства энергетики.
Открытый тендер по проектам солнечных фотоэлектрических электростанций (ФЭС) мощностью 220 МВт каждая в Каттакурганском районе Самаркандской области и Галляаральском районе Джизакской области проводился по международным стандартам при технической поддержке Международной финансовой корпорацией (IFC).
Masdar был признан победителем тендера в мае 2021 года. Одной из сильных сторон эмиратской компании стало предложение о поставках электроэнергии, которая будет производиться на этих ФЭС по рекордно низким тарифам в течение 25 лет, уточнили в Минэнерго. Так, электроэнергия джизакской ФЭС будет поставляться в единую энергосеть по тарифу 1,823 цента за кВт⋅ч и самаркандской ФЭС — 1,791 цента.
Ожидается, что Masdar инвестирует в эти проекты до 300 млн долларов, финансовое закрытие запланировано на декабрь 2021 года, а начало строительства — на первый квартал 2022 года.
В Минэнерго отметили, что эти электростанции будут вносить вклад в реализацию задачи по доведению к 2030 году генерации за счет ВИЭ до 8 ГВт, включая мощности солнечных и ветровых электростанций. Это также поможет сократить ежегодные выбросы парниковых газов примерно на 500 тысяч тонн эквивалента углекислого газа.