Shuhratjon O‘rinboyevich Sobirov Interpol milliy markaziy byurosining O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori etib tayinlandi, deb xabar berdi O‘zbekiston IIV matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga.
Shuhratjon Sobirov 2020 yilning martidan 2023 yilning fevraligacha O‘zbekiston ichki ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari — O‘zbekiston IIV Tezkor-tergov departamenti boshlig‘i lavozimida ishlab kelgan. U bungacha Andijon viloyati Ichki ishlar boshqarmasiga rahbarlik qilgan.
2021 yildan buyon Interpolning O‘zbekistondagi byurosiga polkovnik G‘anijon Alimuhamedov rahbarlik qilib kelayotgandi.
22 fevral kuni Namangan viloyati IIB boshlig‘i lavozimida ishlab kelgan Shavkat Rahmonov IIV rahbarining birinchi o‘rinbosari — Tezkor-qidiruv departamenti boshlig‘i lavozimini egallagan.
Xalqaro jinoiy politsiya tashkiloti (Interpol) 1923 yilda tashkil etilgan va shtab-kvartirasi Fransiyaning Lion shahrida joylashgan. Bugungi kunda tashkilotga 195 davlat a’zo.
O‘zbekiston 1994 yilda Interpolga a’zo bo‘lgan va Ichki ishlar vazirligi qoshida Interpolning O‘zbekistondagi Milliy markaziy byurosi tashkil etilgan. Byuro rahbari ichki ishlar vaziri tomonidan lavozimga tayinlanadi va lavozimidan ozod qilinadi.

Шухратжон Уринбаевич Собиров назначен директором Национального центрального бюро Интерпола в Узбекистане, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе МВД.
С марта 2020 года по февраль 2023 года Шухратжон Собиров работал первым заместителем министра внутренних дел — начальником Оперативно-розыскного департамента МВД Узбекистана. Прежде он возглавлял УВД Андижанской области.
С 2021 года бюро Интерпола в Узбекистане возглавлял полковник Ганижон Алимухаммедов.
22 февраля должность первого замглавы МВД — начальника Оперативно-розыскного департамента занял Шавкат Рахмонов, до этого бывший начальником УВД Наманганской области.
Международная организация уголовной полиции (Интерпол) была основана в 1923 году со штаб-квартирой в Лионе, Франция. Сегодня членами организации являются 195 стран.
Узбекистан стал членом Интерпола в 1994 году, а Национальное бюро Интерпола в Узбекистане было создано при Министерстве внутренних дел. Начальник бюро назначается и освобождается от должности министром внутренних дел.