Radisson Hotel Group kompaniyasi Metropol Group bilan premium toifadagi Radisson Collection Hotel Tashkent mehmonxonasini ochish to‘g‘risidagi bitimni imzoladi,deya xabar qildi O‘zbekiston Otelerlar assotsiatsiyasi.
Mehmonxona ochilishi 2026 yilga mo‘ljallangan. Loyiha Radisson Collection`ning Markaziy Osiyodagi birinchi mehmonxonasi bo‘ladi.
Taxminan 130 ming kvadrat metr maydonga ega mehmonxona majmuasi «yagona me’moriy uslubda qurilgan» to‘rtta binoni o‘z ichiga oladi. Ular jamoat joylari, savdo maydonchalari, kinoteatr, ofislar, kvartiralar, ko‘p qavatli yer osti avtoturargohi, anjuman va majlis zallarini o‘z ichiga oladi.
Majmuaning asosiy va eng baland binosida Radisson Collection Hotel, Tashkent joylashadi. Bu 27 ming kvadrat metrdan ortiq maydonga ega 22 qavatli klassik uslubdagi bino bo‘ladi. Mehmonxona 164 ta xonaga, jumladan, prezidentlik xonalari va kvartiralarga mo‘ljallangan.
Mehmonxonada, shuningdek, restoran, lobbi-bar, VIP-mehmonxonaga ega oliy toifali launj bo‘ladi. Bitta qavat basseynli spaga ajratiladi. 19-qavatda ayvonli Sky-bar bo‘ladi.
Toshkentdagi Radisson mehmonxonasi «Brodvey» nomi bilan mashhur bo‘lgan Sayilgoh ko‘chasida joylashadi. Eslatib o‘tamiz, 2021 yil iyun oyida ta’sischisi O‘zbekiston sobiq tashqi ishlar vazirining o‘g‘li Doniyor Komilovning o‘g‘li Metropol Group kompaniyasi DXXning «Brodvey»dagi sobiq binosini 210 mlrd so‘mga xususiylashtirgan edi.
obyekt asosida quyidagi faoliyat turlaridan birini yoki bir nechtasini tashkil etishga ruxsat berildi: ofis xonalari, savdo maydonchalari, savdo va ko‘ngilochar markazlar tashkil etish, madaniyat va dam olish, sport, turizm va boshqalar.

Компания Radisson Hotel Group подписала соглашение с Metropol Group об открытии отеля премиум-класса Radisson Collection Hotel Tashkent, сообщила Ассоциация отельеров Узбекистана.
Открытие отеля планируется в 2026 году. Проект станет первой гостиницей Radisson Collection в Центральной Азии.
В гостиничный комплекс площадью около 130 тысяч кв. м будет входить четыре здания, «выполненных в едином архитектурном стиле». В них будут располагаться общественные пространства, торговые зоны, кинотеатр, офисы, апартаменты, многоуровневая подземная парковка, конференц-залы и переговорные комнаты.
В основном и самом высоком здании комплекса расположится Radisson Collection Hotel, Tashkent. Это будет 22-этажное здание, выполненное в классическом стиле, площадью более 27 тысяч кв. м. Отель будет рассчитан на 164 номера, включая президентские люксы и апартаменты.
В отеле также будет работать ресторан, лобби-бар, представительский лаундж с VIP-гостиной. Один этаж отведут под спа с бассейнами. На 19 этаже будет расположен Sky-бар с террасой.
Гостиница Radisson в Ташкенте расположится на улице Сайилгох, более известной как «Бродвей». Напомним, в июне 2021 года компания Metropol Group, учредителем которой указан сын бывшего главы МИДа Узбекистана Данияр Камилов, приватизировала бывшее здание СГБ на «Бродвее» в Ташкенте за 210 млрд сумов.
Бывшее здание СГБ. Фото: Яндекс.Панорамы.
На базе объекта было разрешено организовать один или несколько следующих видов деятельности: организация офисных помещений, торговых помещений, торгово-развлекательного центра, предоставление спектра услуг в сфере культуры и досуга, спорта, туризма и других.
По данным историко-культурологического проекта Tashkent Retrospective, бывший объект СГБ является историческим зданием 1950-х годов.