O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning qarori bilan import va mahalliy Ai-80 benzini uchun aksiz solig‘i muddati 2023 yil 31 dekabrga qadar qadar uzaytirildi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot kotibi xabar berdi.
Mazkur qaror «iste’molchilarning neft mahsulotlariga bo‘lgan talabini qondirish hamda narxlar barqarorligini ta’minlash» maqsadida qabul qilindi.
O‘tgan yilning dekabr oyida gaz «zapravka»lari faoliyatiga cheklov qo‘yilish ortidan benzinga talab keskin oshib ketgandi. O‘shanda prezident qarori bilan vaqtincha Ai-80 benzini uchun aksiz solig‘i bekor qilingandi. Ushbu chora 2022 yilning 10 dekabridan 2023 yilning 1 martiga qadar qo‘llanilgandi.
Shu kunlarda «O‘zbekneftgaz» O‘zbekistonda 1 martdan import qilinadigan va mahalliy Ai-80 rusumli benzinga aksiz solig‘ining «nol» stavkasi qo‘llanishi muddati tugashi va ushbu benzin narxi oshishi kutilayotganini ma’lum qilgandi.

Постановлением президента Узбекистана Шавката Мирзиёева действие нулевой ставки акциза на импортный и местный бензин марки Аи-80 продлено до конца текущего года. Об этом сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
Решение принято «в целях удовлетворения потребности на нефтепродукты и обеспечения стабильности цен», говорится в сообщении.
В связи с ограничением работы газовых заправок и роста спроса на бензин в декабре постановлением президента был временно обнулён акцизный налог на бензин Аи-80 и акцизный налог на его розничную продажу. Мера вводилась с 10 декабря 2022 года по 1 марта 2023 года.
«Узбекнефтегаз» на днях сообщал, что с 1 марта цена литра самого дешёвого бензина на его заправках может увеличиться с нынешних 5700 сумов до 6800, а на импортный бензин этой же марки — до 7000 сумов.