Toshkentdagi Respublika bolalar kutubxonasining ochilishi bahor oxiriga rejalashtirilmoqda. Bu haqda O‘zbekiston madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi matbuot xizmati “Gazeta.uz"ga xabar qildi.
Rekonstruksiya ishlari kutubxonalar va kitob fondlari bilan ishlashga ixtisoslashgan Ludi Architects (Sankt-Peterburg) arxitektura byurosi loyihasiga asosan 2020 yil sentabr oyida boshlangan. Tarixiy binoni homiylar hisobidan ta’mirlash ishlari 2021 yil martiga qadar yakunlanishi rejalashtirilgandi. “Gazeta.uz” loyiha muallifi, byuro rahbari Lyubov Leonteva bilan suhbatni e’lon qilgan.
madaniyat jamg‘armasi, respublika bolalar kutubxonasi
Hozirda pardozlash ishlari olib borilmoqda. Bungacha bino inshootlari mustahkamlanib, yangi muhandislik tizimi joriy etilgan. Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi bino intereri va kirish qismining yakuniy eskizlarini taqdim etgan, uning oldida kichik jamoat maydonlarini tashkil etish va jihozlash rejalashtirilgan.
“Har qanday yangi jamoat binosi qandaydir rejani ko‘zlashi kerak. Respublika bolalar kutubxonasiga kelsak, uning missiyasi ta’lim, madaniyat va muloqot hisoblanadi”, — deydi jamg‘arma ijrochi direktori Gayane Umerova.
“Biz hamma uchun ochiq bo‘lgan zamonaviy makon yaratmoqdamiz — unda hech qanday cheklovlar bo‘lmaydi, odamlar uni kashf qilishni istaydi. Kutubxona shunday rejalashtirilganki, bolalarga atrofdagi dunyoni o‘rganishga, dunyoqarashini kengaytirishga va yangi tajriba orttirishga hech narsa to‘sqinlik qilmaydi”, — ta’kidlaydi u.
“Biz odamlar bu makonda yashashini va uni o‘zlari uchun moslashtirishlarini istaymiz. Shunda xodimlar o‘z farzandlarini bu yerga olib kelishi, uydan gullar keltirishi, mehmonlar mezonin [turar joy binosining uncha katta bo‘lmagan o‘rta qismi tepasiga qurilgan xona]da kitob o‘qishi, amfiteatr zinapoyasida o‘tirishi, ta’lim to‘garagiga yozilishlari mumkin”, — deya qo‘shimcha qildi Gayane Umerova.
Kutubxona maydoni ko‘p funksiyali bo‘lishi rejalashtirilgan: o‘quv zallaridan tashqari, bolalar uchun kovorking maydoni, laboratoriyalar va raqamli kontentlar bilan ishlash uchun studiyalar ham bo‘ladi. Shuningdek, majmuada ma’ruzalar va mahorat darslari uchun keng o‘zgaruvchan zal tashkil etiladi.
“Rekonstruksiya intererning qolgan elementlari va tartibiga minimal ta’sir ko‘rsatdi. Loyiha arxitektorlar tomonidan bino tarixiy ko‘rinishining dizayn jihatdan zamonaviy davomi sifatida ishlab chiqilgan”, — deyiladi fond xabarida.
“Tarix bilan ishlash har doim cheklovlarga sabab bo‘ladi. Biroq shunday sharoitlarda ayrim yechimlar paydo bo‘ladi. Misol uchun, zamonaviy elementlar qo‘shimcha funksional maydonlar va binolarni yaratish imkonini beradi”, — dedi rekonstruksiya loyihasi muallifi Lyubov Leonteva.
Mebellarning deyarli barchasi arxitektorlarning mualliflik chizmalari bo‘yicha buyurtma asosida tayyorlanadi.
madaniyat jamg‘armasi, respublika bolalar kutubxonasimadaniyat jamg‘armasi, respublika bolalar kutubxonasimadaniyat jamg‘armasi, respublika bolalar kutubxonasi
Ular kutubxona uchun maxsus ishlab chiqilgan. Bunga saqlash tizimlari, stollar, ma’ruzalarni tinglash, o‘qish va dam olish uchun joylar va audio bilan individual ishlash uchun kabinalar kiradi.
Barcha mebellar nogironligi bor shaxslar uchun ham moslashtirilgan. Ularning asosiy qismi O‘zbekistonda ishlab chiqariladi.

Открытие республиканской детской библиотеки в Ташкенте запланировано на конец весны, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Фонда развития культуры и искусства Узбекистана.
Реконструкция началась в сентябре 2020 года по проекту петербургского архитектурного бюро Ludi Architects. Обновление исторического здания за счёт средств меценатов планировалось завершить к марту 2021 года. «Газета.uz» публиковала интервью с автором проекта, главой бюро Любовью Леонтьевой.
Сейчас проект находится на стадии отделочных работ. До этого здание расчистили от исторических наслоений, усилили конструкции и завели новую инженерную систему. Фонд развития культуры и искусства представил финальные эскизы интерьеров и входной части здания, перед которым планируется обустроить небольшое общественное пространство.
«Любое новое общественное здание должно быть подчинено некоторой миссии. В случае Республиканской детской библиотеки это образование, культура и общение», — сказала исполнительный директор фонда Гаянэ Умерова.
«Мы создаём современное доступное пространство, открытое для всех, — в нём не будет ограничений, его захочется исследовать, оно будет наполнено воздухом и светом. Библиотека спроектирована таким образом, чтобы ничто не мешало детям познавать окружающий мир, расширять кругозор и получать новый опыт», — подчеркнула она.
«Мы хотим, чтобы люди обжили пространство и присвоили его себе, чтобы сотрудники приводили сюда своих детей, приносили из дома цветы, а посетители читали на антресолях, сидели на ступеньках амфитеатра, записывались в образовательные кружки», — добавила Гаянэ Умерова.
Пространство библиотеки запланировано многофункциональным: помимо читальных залов, здесь появятся коворкинг-пространства для детей, лаборатории и студия для работы с цифровым контентом. В просторным зале-трансформере будут проходить лекции, мастер-классы и кинопоказы.
В части деревянной крыши, где был чердак, появятся уютные антресоли. Кроме того, архитекторы придумали специальные модульные элементы, обитые мягкой тканью, чтобы добавить камерные пространства для уединённой работы.
«Реконструкция минимальным образом затронула сохранившиеся элементы интерьера и планировку. Проект задуман архитекторами как современное дизайнерское продолжение исторического облика здания. Этот симбиоз особенно заметен в интерьерах с аутентичной отделкой, в которые добавили современные детали», — сообщили в фонде.
«Работа с историей — это всегда ограничения. Однако только в таких условиях рождаются нетривиальные решения. Например, современные элементы позволяют значительно увеличить объем хранения и сформировать дополнительные функциональные зоны и помещения», — сказала автор проекта реконструкции Любовь Леонтьева.
«Новые антресоли, амфитеатр и мебель лаконичны, они не спорят с историческим контекстом, не пытаются в нем раствориться или мимикрировать под него, чтобы смазать грань между старым и новым. Мы не стесняемся показать, что живём здесь и сейчас, но очень уважаем историю места в котором находимся», — подчеркнула она.
Почти вся мебель будет выполнена на заказ по авторским чертежам архитекторов. Она не стандартна и разработана специально для библиотеки. Это и системы хранения, и парты, и модули для прослушивания лекций, чтения и отдыха, и кабинки для индивидуальной работы с аудио.
Вся мебель также адаптирована под людей с ограниченными возможностями. Большая её часть будет произведена в Узбекистане.