Prezident Shavkat Mirziyoyev 17 fevraldagi qarori bilan (hujjat nusxasi «Gazeta.uz»da mavjud) Laziz Qudratov investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosarlari etib tayinlandi.
investitsiyalar sanoat va savdo vazirлиги
2022 yil avgust oyidan boshlab investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimida ishlab kelayotgan Nozimjon Qosimovich Xolmurodov investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining birinchi o‘rinbosari bo‘ldi.
2021 yil yanvar oyidan boshlab investitsiyalar va tashqi savdo masalalari bo‘yicha o‘rinbosari lavozimida ishlab kelayotgan Olimxon Bakiyevich Rustamov investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari lavozimini egalladi.
Xurram Teshaboyev.
Badriddin Obidov.
2021 yilning martidan va 2018 yilning martidan boshlab vazir o‘rinbosarlari lavozimida ishlab kelgan Teshabayev Xurram Fatihovich va Badriddin Nurutdinovich Abidov investitsiya, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosarlari lavozimiga o‘tdi.
Vazirlikning Xalqaro hamkorlikni tahlil qilish va rejalashtirish bosh boshqarmasiga rahbarlik qilgan Oybek Ne’matovich Xamrayev investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari etib tayinlandi.
Sarvar Ibroximovich Xamidov ham investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari etib tayinlandi. Bungacha u Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining BAAdagi vakolatxonasi rahbari lavozimida ishlagan.
Ulugbek Xoshimjonovich Muradov esa Eksportni rag‘batlantirish agentligi direktori lavozimida saqlab qoldi.
Investitsiya loyihalarini ishlab chiqish markazi direktorining birinchi o‘rinbosari lavozimida ishlab kelgan Murat Rinatovich Mirzayev vazirlik qoshidagi Xorijiy investitsiyalarni qo‘llab-quvvatlash agentliklari direktori bo‘ldi. Bungacha mazkur lavozimni Ulug‘bek Qosimxo‘jayev egallab turgan edi.
Dilshod Nematovich Sattarov O‘zbekiston Texnik jihatdan tartibga solish agentligi rahbari lavozimida saqlanib qoldi.
Ulugbek Abduvaliyevich Egamov Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligiga bo‘ysunadigan Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori etib tayinlandi (dori vositalari va tibbiyot buyumlarini ro‘yxatdan o‘tkazish funksiyalari Sog‘liqni saqlash vazirligida qoldi). Bungacha u agentlik direktorining birinchi o‘rinbosari lavozimida ishlab kelgan.
Baxtiyor Abdug‘ani o‘g‘li Rahimov investitsiyalar va tashqi savdo vaziri o‘rinbosari lavozimidan ozod etildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев своими постановлением от 17 февраля назначил заместителей министра инвестиций, промышленности и торговли (эту должность занимает Лазиз Кудратов).
1. Первым заместителем министра стал Нозимжон Косимович Холмуродов. С августа 2022 года он работал первым заместителем министра инвестиций и внешней торговли.
2. Олимхон Бакиевич Рустамов занял должность заместителя министра. С января 2021 года он работал заместителем министра инвестиций и внешней торговли,
3. Хуррам Тешабаев.
4. Бадриддин Абидов.
Хуррам Фатихович Тешабаев и Бадриддин Нурутдинович Абидов, работавшие заместителями главы министерства до его реорганизации (с марта 2021 года и с марта 2018 года), стали заместителями министра инвестиций, промышленности и торговли.
5. Ойбек Нематович Хамраев, возглавлявший Главное управление анализа и планирования международного сотрудничества министерства, стал ещё одним заместителем министра.
6. Сарвар Ибрахимович Хамидов также назначен заместителем министра. Ранее он работал руководителем представительства Министерства инвестиций и внешней торговли в ОАЭ.
Должность первого заместителя министра пока вакантна.
Другие назначения
Улугбек Хашимджанович Мурадов сохранил пост директора Агентства продвижения экспорта.
Мурат Ринатович Мирзаев, работавший первым заместителем директора Центра разработки инвестиционных проектов, стал директором Агентства по привлечению иностранных инвестиций при МИПТ. Этот пост ранее занимал Улугбек Касимходжаев.
Дилшод Нематович Саттаров сохранил должность главы Узбекского агентства по техническому регулированию.
Улугбек Абдувалиевич Эгамов назначен директором Агентства по развитию фармацевтической отрасли, которое перешло в подчинение Министерству инвестиций, промышленности и торговли (функции в части регистрации лекарств и медицинских изделий остались у Министерства здравоохранения). До этого он был первым заместителем директора агентства.
Бахтиёр Абдуганиевич Рахимов освобождён от должности заместителя министра инвестиций и внешней торговли.