Президент қарори билан Нозимжон Қосимович Холмуродов Ўзбекистон инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари этиб тайинланди, деб хабар қилди ИТСВ матбуот хизмати.
Мазкур лавозимга тайинлангунга қадар, 2021 йил январь ойидан бери у Бухоро вилояти ҳокимининг молия-иқтисодий масалалар ва камбағалликни қисқартириш бўйича биринчи ўринбосари лавозимида ишлаб келган.
Нозимжон Холмуродов 1977 йилда Бухоро вилояти Қоракўл туманида туғилган. 1998 йилда Туркиянинг Гази университетини, 2005 йилда эса Ўзбекистон президенти ҳузуридаги Давлат ва жамият қурилиши академияси қошидаги Олий бизнес мактабини тамомлаган.
1998−2001 йилларда Ўзбекистон Макроиқтисодиёт ва статистика вазирлиги ҳузуридаги Иқтисодий ночор корхоналар ишлари қўмитасининг корхоналар мониторинги ва молия-хўжалик фаолиятини таҳлил қилиш бўлими етакчи мутахассиси, бош мутахассиси, бошлиғи лавозимларида ишлаган.
2001−2005 йилларда Иқтисодий ночор корхоналар ишлари қўмитасининг Корхоналар мониторинги ва молия-хўжалик фаолиятини таҳлил қилиш бўлимига раҳбарлик қилган.
2005−2006-йилларда Монополиядан чиқариш, рақобат ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш давлат қўмитасининг Монопол ва иқтисодий ночор корхоналарнинг молиявий-иқтисодий ҳолатини таҳлил қилиш бош бошқармаси бошлиғи ўринбосари лавозимида ишлаган.
2006−2010 йилларда Давлат рақобат қўмитасининг Тошкент шаҳар ҳудудий бошқармаси бошлиғи лавозимида фаолият кўрсатган.
2010−2013-йилларда Тошкент шаҳар Монополиядан чиқариш, рақобат ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ҳудудий бошқармаси бошлиғи лавозимида ишлаган.
2013−2015-йилларда Давлат рақобат қўмитасининг иқтисодий ночор корхоналарни молиявий-иқтисодий таҳлил қилиш ва таркибий ўзгартириш бўлимига раҳбарлик қилган.
2015−2017 йилларда Меҳнат вазирлиги Меҳнатни муҳофаза қилиш ва меҳнат шароитлари экспертизаси бошқармаси бошлиғи лавозимида ишлаган.
2017−2018 йилларда Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси Ҳудудларнинг туризм салоҳиятини ривожлантиришни мувофиқлаштириш бошқармаси бошлиғи лавозимида фаолият олиб борган.
2018−2019 йилларда президент Администрациясининг Инвестиция жараёнлари ва дастурларини мувофиқлаштириш бўлимига раҳбарлик қилган, 2019−2021 йилларда эса Инвестициялар ва ташқи савдо вазири ўринбосари лавозимида ишлаган.
Нозимжон Холмуродов янги лавозимида давлат инвестиция дастурларини шакллантириш ва мониторинг қилиш, геология, кончилик, металлургия, машинасозлик ва қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, енгил ва электротехника соҳаларини ривожлантириш соҳасидаги давлат органлари ва ташкилотларининг фаолиятини мувофиқлаштириш, тармоқлар, агросаноат комплекси ва қишлоқ хўжалиги, ижтимоий сектор ва фармацевтика саноати ва бошқа соҳаларни ривожлантириш, банк-молия секторининг сармоявий ва иқтисодий салоҳиятини юксалтириш, ҳудудларни ривожлантириш ва экспортни яхшилашга масъул этиб белгиланди. Шунингдек, президент ва ҳукумат қарорлари, қонун ҳужжатлари билан юкланган бошқа функция ва вазифаларни ҳам бажаради.

Постановлением президента Нозимжон Касымович Холмуродов назначен первым заместителем министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана, сообщила пресс-служба МИВТ.
До назначения с января 2021 года он работал первым заместителем хокима Бухарской области по финансово-экономическим вопросам и сокращению бедности.
Нозимжон Холмуродов родился в 1977 году в Каракульском районе Бухарской области. В 1998 году окончил турецкий Университет Гази, а в 2005 году — Высшую школу бизнеса при Академии государственного и общественного строительства при президенте Узбекистана.
В 1998—2001 годы работал ведущим специалистом, главным специалистом, начальником отдела управления мониторинга предприятий и анализа финансово-хозяйственной деятельности Комитета по экономически неблагополучным предприятиям при Министерстве макроэкономики и статистики Узбекистана.
В 2001—2005 годы возглавлял отдел мониторинга предприятий и анализа финансово-экономической деятельности Комитете по делам об экономической несостоятельности предприятий.
В 2005—2006 годы занимал должность заместителя начальника Главного управления анализа финансово-экономического положения монопольных и экономически несостоятельных предприятий Государственного комитета по демонополизации, поддержке конкуренции и предпринимательства.
В 2006—2010 году был начальником Ташкентского городского территориального управления Госкомконкуренции.
В 2010—2013 годы работал начальником Ташкентского городского территориального управления по демонополизации, поддержке конкуренции и предпринимательства
В 2013—2015 годы возглавлял отдел финансово-экономического анализа и структурной трансформации экономически несостоятельных предприятий Госкомконкуренции.
В 2015—2017 годы занимал пост начальника Управления охраны труда и экспертизы условий труда Министерства труда.
В 2017—2018 годы работал начальником отдела координации развития туристского потенциала регионов Государственного комитета по развитию туризма.
В 2018—2019 годы руководил отделом координации инвестиционных процессов и программ Администрации президента, а в 2019 — 2021 годы был заместителем министра инвестиций и внешней торговли.
На новой должности в сферу ответственности Нозимжона Холмуродова входят вопросы координации деятельности госорганов и организаций в области формирования и мониторинга государственных инвестиционных программ, развития геологии, горнодобывающей промышленности, металлургии, машиностроения и производства строительных материалов, легкой и электротехнической промышленности, агропромышленного комплекса и сельского хозяйства, социального сектора и фармацевтической промышленности и других отраслей, улучшения инвестиционно-экономического потенциала банковской и финансовой сферы, регионального развития и экспорта. Также он будет выполнять другие функции и задачи, возложенные решениями президента и правительства, актами законодательства.