Uzoq vaqtdan beri muhokama qilinayotgan Toshkentda jamoat transportida yo‘l haqining moslashuv tariflarini joriy etish tizimi 1 apreldan amalga oshirilishi rejalashtirilmoqda. Bunday ko‘rsatma O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 16 fevraldagi «Jamoat transporti tizimini isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarorida keltirilgan.
Poytaxt hokimligi belgilangan muddatda yangi ishlab chiqilgan tariflarni jamoatchilik muhokamasini o‘tkazib, xalq deputatlari shahar kengashida ko‘rib chiqadi. Keyinchalik yangi tizim respublikaning barcha hududlarida joriy etiladi.
Moslashuvchan tariflarni joriy etish 1 soat ichida bir yo‘nalishdagi transportdan boshqasiga o‘tkazishlar sonidan kelib chiqqan holda imtiyozli va bepul tariflardan foydalanishni nazarda tutadi.
Bundan tashqari, turidan qat’i nazar, kunlik, bir, uch va olti oylik, yillik cheklangan va cheklanmagan tarif rejalari joriy etiladi.
Shuningdek, yo‘lkira haqini to‘lashda elektron to‘lov tizimidan foydalanishni rag‘batlantiruvchi tariflar belgilanadi. Xususan, hududlarda naqd to‘lovlar bo‘yicha tariflarni 30 foizga oshirish rejalashtirilgan.
Yo‘l haqi to‘lanishini nazoratchilar guruhi nazorat qiladi.15 apreldan boshlab poytaxtda yo‘lovchi tashishni yalpi shartnomalar asosida tashkil etish va moliyalashtirish tizimi joriy etila boshlaydi. Kelgusi yildan boshlab bu tizim boshqa hududlarda ham joriy etiladi.
Brutto-shartnomalar — yo‘lovchi tashishni tashkil etish modeli bo‘lib, unda barcha tushumlar shahar budjetining maxsus hisob raqamiga o‘tkaziladi va shahar ma’muriyati yo‘lovchi tashuvchiga yo‘nalishlar bo‘yicha to‘lovlarni bajarilgan ish hajmidan kelib chiqib, sifat nazorati ostida o‘tkazib beradi. Bu haqda «Gazeta.uz» batafsil yozgan.
Yangi tizimga o‘tish munosabati bilan tashuvchilar uchun har kuni yo‘l haqi yig‘ish va tushumlarni vakolatli davlat organiga o‘tkazish bo‘yicha maqsadli rejani belgilash amaliyoti bekor qilinadi.

Давно обсуждаемое внедрение гибких тарифов на проезд в общественном транспорте в Ташкенте планируется осуществить с 1 апреля. Такое поручение содержится в постановлении президента Узбекистана Шавката Мирзиёева «О мерах по реформированию системы общественного транспорта» от 16 февраля.
Хокимият столицы к указанному сроку должен провести общественное обсуждение вновь разработанных тарифов и рассмотреть их в городском кенгаше народных депутатов. Впоследствии новая система распространится на все регионы страны.
Ввод гибких тарифов подразумевает применение льготных и бесплатных тарифов исходя из количества пересадок с одного маршрутного транспорта на другой в течение 1 часа.
Кроме того, должны появиться лимитные и безлимитные однодневные, одно-, трёх-, шестимесячные и годовые тарифные планы для проезда на общественном транспорте, независимо от его вида.
Дополнительно будут введены стимулирующие тарифы для пользователей электронной системы оплаты проезда. В частности, в регионах планируется повысить тарифы при оплате наличными на 30%.
Контролировать оплату проезда будет группа контролёров.
С 15 апреля в столице должна начать внедряться система организации и финансирования перевозок пассажиров на основе брутто-контрактов. Со следующего года эту систему будут внедрять в других регионах.
С переходом на новую систему будет, наконец, отменена практика установления для перевозчиков плана-задания по ежедневному сбору платы за проезд и передаче поступлений уполномоченному госоргану.