O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov chorshanba kuni jurnalistlar bilan uchrashuvda navbatdagi kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik rejasini ma’lum qildi, deb xabar berdi «Gazeta.uz» muxbiri.
Uning so‘zlariga ko‘ra, birinchidan, sovuq ob-havo va gaz bosimining pasayishi davrida chekka hududlarga gaz yetib bormaydi, shuning uchun ularni to‘liq suyultirilgan gazga o‘tkazish va ikki tomonlama ko‘mirda ishlaydigan qozonlarni (kogeneratsiya uskunalari) elektr va issiqlik energiyasini parallel ishlab chiqarish uchun qurish rejalashtirilgan.
Bu markaziy hududlarda gaz bosimining pasayishi bilan bog‘liq oqibatlarni ham yumshatishga yordam beradi, dedi vazir.
Ikkinchidan, muqobil energetikani rivojlantirishni jadallashtirish rejalashtirilmoqda, chunki quyosh elektr stansiyalari keskin sovuq paytida o‘z samaradorligini ko‘rsatib, o‘z quvvatlarining 98 foizigacha — qariyb 1,1 million kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqardi.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, quyosh elektr stansiyalarini qurish loyihalari tendersiz tanlanishi mumkin, chunki tender va qurilish jarayoni 5 yilgacha, to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma bo‘yicha esa bu muddat 1−2 yilgacha qisqartirilishi mumkin. Shu bilan birga, davlat tomonidan elektr energiyasini sotib olish narxlari so‘nggi tenderlar darajasida bo‘ladi, dedi Energetika vazirligi rahbari.
Loyihani qisqa muddatda amalga oshirish imkoniyatiga ega Xitoyning energetika kompaniyalari 2 GVt quvvatga ega muqobil energiya obyektlarini qurish loyihalariga jalb etilishi mumkin.
«Ushbu stansiyalar to‘liq quvvatga yetguncha yarim quvvatda, ya’ni 1 GVt quvvatda ishlasa ham, bu kun davomida elektr energiyasidan foydalanish, kompressor stansiyalarida gaz bosimini tushirish va uni saqlash imkonini beradi. Kechqurun esa yuqori bosimli gazni berish mumkin bo‘ladi», — deya tushuntirdi Jurabek Mirzamahmudov.
Uchinchidan, gaz iste’molining qariyb 8−10 foizini tashkil etuvchi qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi korxonalar va issiqxonalarni ko‘mirga o‘tkazish rejalashtirilgan. Vazirning ta’kidlashicha, ko‘plab issiqxonalar sovuq havoda gaz bosimi pasayganda, ko‘mir uskunalari bilan jihozlangan.
Buning uchun Qirg‘iziston va Qozog‘istondan qo‘shimcha ravishda 1 million tonnadan (jami 2 million tonna) ko‘mir xarid qilish rejalashtirilgan.
To‘rtinchidan, energiya tejash yo‘nalishidagi ishlarni takomillashtirish, gaz, elektr va issiqlik energiyasini tashishda yo‘qotishlarni kamaytirish, davlat binolarini elektr va issiqlik ta’minotini ta’minlash uchun muqobil energiya manbalari bilan jihozlash rejalashtirilgan.
Eslatib o‘tamiz, dushanba kuni O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov mamlakatdagi mavjud 40 mingta uydan 31 mingtasini bazalt qoplamali izolyatsiyalash, ularni issiq suv va muqobil energiya manbalarida ishlab chiqarilgan elektr energiyasi bilan ta’minlash dasturini qabul qilish bo‘yicha topshiriq bergan edi.
Hukumat rahbari Energetika vazirligiga gaz, elektr energiyasi, ko‘mir va mazut importi bilan bog‘liq masalalarni ko‘rib chiqish, muqobil hamkorlar bilan muzokaralar olib borish bo‘yicha topshiriq berdi.

Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов на встрече с журналистами в среду озвучил план подготовки к следующему осенне-зимнему сезону, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
По его словам, во-первых, отдалённые районы во время холодов и падения давления практически не получают газ, поэтому планируется их перевести полностью на сжиженный газ и построить угольные котельные двойного назначения (когенерационное оборудование) для параллельного производства электрической и тепловой энергии.
Это также позволит смягчить последствия, связанные со снижением давления газа, в центральных районах, отметил министр.
Во-вторых, намечено ускорить развитие альтернативной энергетики, поскольку солнечные электростанции во время резкого похолодания показали свою эффективность и вырабатывали электричество до 98% своих мощностей — около 1,1 млн кВт*ч.
По словам министра, проекты по строительству солнечных электростанций могут быть отобраны без тендеров, поскольку процесс торгов и строительства может занять до 5 лет, а в рамках прямого договора этот период можно сократить до 1−2 лет. При этом цены покупки электроэнергии государством будут на уровне последних тендеров, заявил глава Минэнерго.
К проектам по строительству объектов альтернативной энергетики мощностью 2 ГВт могут привлечь энергетические компании из Китая, которые располагают возможностью реализовать проект в короткие сроки.
«Даже если эти станции будут работать на половину своих мощностей, то есть 1 ГВт, пока не выйдут на полную мощность, это позволит использовать электричество в дневное время и дать разгрузиться компрессорным станциям и накопить газ. А затем в вечернее время можно подать газ с высоким давлением», — пояснил Журабек Мирзамахмудов.
В-третьих, предприятия по производству стройматериалов и теплиц, на которые приходится около 8−10% потребления газа, планируется перевести на уголь. Министр отметил, что многие теплицы уже оснащены угольным оборудованием на случай падения давления газа и холодов.
Для этого планируется дополнительно закупить у Кыргызстана и Казахстана по 1 млн тонн угля (всего 2 млн тонн).
В-четвёртых, намечено улучшить работу в направлении энергосбережения, снизить потери при транспортировке газа, электричества и тепла, оборудовать здания госорганов альтернативными источниками энергии, чтобы обеспечивать электро- и теплоснабжение.
Напомним, в понедельник премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов поручил принять программу по утеплению 31 тысячи многоквартирных домов (из имеющихся в стране 40 тысяч) базальтовым покрытием и обеспечению их горячей водой и электричеством из альтернативных источников энергии.
Глава правительства также дал задание Минэнерго пересмотреть вопросы, связанные с импортом газа, электроэнергии, угля и мазута, и провести переговоры с альтернативными партнёрами.