Вазирлар Маҳкамасининг 20 январь куни «Тошкент шаҳри аҳолисини қўшимча иссиқлик ва электр энергияси билан таъминлаш мақсадида тажриба-синов лойиҳаларини амалга ошириш бўйича тезкор чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори қабул қилинди. Ҳужжат Шавкат Мирзиёевнинг Учтепа туманига ташрифи чоғида берган топшириқлари ижроси юзасидан қабул қилингани қайд этилган.
Қарорга кўра, 11 та тумандаги иссиқлик тармоқларининг сўнгги қисмларида жойлашган кўп квартирали уй-жойларни иссиқлик ва электр энергияси билан таъминлашни яхшилаш мақсадида тажриба тариқасида когенерация ҳамда газ двигатели билан электр энергия ишлаб чиқарувчи ускуналар ўрнатилади.
Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари орқали бир ҳафта муддатда ускуналарни ишлаб чиқарувчи корхоналар билан алоқа ўрнатилиб, тайёр ускуналарни қисқа муддатларда етказиб бериш ҳамда ўрнатиш, шу жумладан, техник таъминлаш бўйича тижорат таклифлари тайёрланади.
Ускуналарни харид қилиш ва ишга тушириш ҳамда заруратга кўра кўп квартирали уйларнинг ички ва ускуналаргача бўлган иссиқлик тармоқлари ва электр тизимини янгилаш (куриш ёки реконструкция қилиш) ишларини амалга оширишда буюртмачи этиб «Иссиқлик электр станциялари» АЖ белгиланди.
Буюртмачига, истисно тариқасида, тендер савдоларини ҳамда Иктисодиёт ва Молия вазирлиги ҳузуридаги «Лойиҳалар ва импорт контрактларини комплекс экспертиза қилиш маркази» ДУКда экспертизадан ўтказмасдан ва давлат харидларини амалга ошириш тўғрисида махсус ахборот порталига эълон жойлаштирмасдан энг яхши таклифни танлаб олиш асосида:
• ускуналарни харид қилишга;
• ускуналарни ўрнатиш ва ишга тушириш ҳамда заруратга кўра кўп квартирали уйларнинг ички ва ускуналаргача бўлган иссиқлик тармоқлари ва электр тизимини янгилаш (қуриш ёки реконструкция қилиш) ишларини амалга ошириш учун пудратчиларни аниқлашга рухсат берилди.
Ускуналарни харид қилиш Тошкент шаҳар бюджетининг қўшимча манбалари ҳисобидан молиялаштирилади.
Ускуналар ўрнатиш учун 11 та маҳалла танлаб олинган бўлиб, улардаги 236 та уй, 5 та мактаб ва 13 та болалар боғчаси қўшимча иссиқлик ва электр энергияси билан таъминланади.

Кабинет министров Узбекистана 20 января издал постановление «Об ускоренных мерах по реализации опытно-экспериментальных проектов в целях обеспечения населения города Ташкента дополнительной тепловой и электрической энергией». В документе отмечается, что он принят во исполнение указаний, данных президентом Шавкатом Мирзиёевым во время посещения им Учтепинского района.
Согласно постановлению, в 11 махаллях столицы, для улучшения обеспечения многоквартирных домов, расположенных в конечных частях тепловых сетей, тепловой и электрической энергией будет установлено когенерационное оборудование и газовые двигатели для параллельного производства электрической и тепловой энергии.
Посольства Узбекистана за рубежом должны в недельный срок установить контакты с зарубежными производителями оборудования и внести в правительство коммерческие предложения по его срочному завозу и техническому обеспечению.
При необходимости в жилых домах в зонах действия новых установок будет проведён ремонт внутренних и внешних тепло- и электросетей.
Заказчику — компании «Тепловые электрические станции» разрешено в порядке исключения закупать, устанавливать и запускать оборудование путём выбора наилучших предложений без проведения экспертизы в Центре комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов при Министерстве экономики и финансов.
Закупка оборудования будет финансироваться за счёт дополнительных источников бюджета Ташкента.
Для установки оборудования отобраны 11 махаллей (по одной в 11 районах), в которых дополнительным теплом и электричеством будут обеспечены 236 домов, 5 школ и 13 детсадов.