«O‘zbekneftgaz» kompaniyasi joriy yilda Turkmanistonning Petronas Çarigali kompaniyasidan neft sotib olishni rejalashtirmoqda, deb xabar qildi xolding matbuot xizmati.
Toshkentda «O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyati rahbariyati va Petronas Çarigali delegatsiyasi o‘rtasida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda shu masala muhokama qilindi. Tomonlar birgalikda yetkazib berish dasturini tayyorlashga kelishib oldi.
Petronas Çarigali Kaspiy dengizining Turkmaniston shelfida neft va gaz qazib olish operatorlaridan biri hisoblanadi. U Malayziyaning Petronas neft va gaz kompaniyasining sho‘ba korxonasi hisoblanadi.

Компания «Узбекнефтегаз» планирует в этом году закупать нефть у туркменской Petronas Çаrigali для загрузки мощностей Бухарского нефтеперерабатывающего завода, сообщила пресс-служба компании.
Этот вопрос обсуждался на встрече руководства «Узбекнефтегаза» и делегации компании Petronas Çаrigali в Ташкенте. Стороны договорились совместно подготовить программу поставок.
Компания Petronas Çаrigali является одним из операторов по добыче нефти и газа на туркменском шельфе Каспийского моря. Это дочернее предприятие малайзийской нефтегазовой компании Petronas.