YUNESKO e’lon qilgan hisobotga ko‘ra, 2022 yilda 86 nafar jurnalist kasbiy faoliyati uchun o‘ldirilgani haqida hisobot e’lon qildi. Tashkilot ma’lumotlariga ko‘ra, o‘rtacha har to‘rt kunda bir jurnalist vafot etgan.
O‘tgan yili jurnalistlarning o‘ldirilishi soni uch yildan so‘ng birinchi marta o‘sishni boshladi, bu ko‘rsatkich bir xil darajada o‘zgarib turdi: 2019 yilda 53 nafar, 2020 yilda — 50 nafar, 2021 yilda — 55 nafar jurnalist o‘ldirilgan.
2022 yilda jurnalistlar uchun eng xavfli mamlakatlar Meksika (19 nafar muxbir o‘ldirilgan), Ukraina (10 nafar) va Gaiti (9 nafar) bo‘ldi. Osiyo va Tinch okeanida 16 ta, Sharqiy Yevropada esa 11 ta qotillik sodir etilgan.
Olingan ma’lumotlar jurnalistlar o‘z xizmatlari davomida duch kelayotgan jiddiy xavf va zaifliklar mavjudligini ko‘rsatadi, deya ta’kidladi YUNESKO.
«Hokimiyat bu jinoyatlarni to‘xtatish va aybdorlar jazolanishini ta’minlash bo‘yicha sa’y-harakatlarini kuchaytirishi kerak, chunki befarqlik bu zo‘ravonlik muhitida asosiy omil hisoblanadi», — dedi YUNESKO bosh direktori Odri Azule.
YUNESKOning qayd etishicha, o‘ldirilgan jurnalistlarning deyarli yarmi ish vaqtidan tashqari soatlarda nishonga aylanishgan. Ba’zilar yo‘lda, avtoturargohlarda yoki boshqa jamoat joylarida vazifasini bajarmayotgan vaqtlarida hujumga uchragan, boshqalari esa qotillik vaqtida o‘z uylarida bo‘lishgan.
Hisobot mualliflarining qayd etishicha, «jurnalistlar uchun hatto bo‘sh vaqtlarida ham xavfsiz joylar yo‘q».
Jurnalistlarni o‘ldirish uchun jazosiz qolish darajasi «hayratlanarli darajada yuqori» — 86 foiz bo‘lib qolmoqda. YUNESKO jazosizlikka qarshi kurash xalqaro hamkorlikni yanada kuchaytirishni taqozo etayotgan dolzarb majburiyat bo‘lib qolayotganini ta’kidladi.
Jurnalistlar, ayniqsa ayol jurnalistlar qotilliklardan tashqari, 2022 yilda zo‘ravonlikning boshqa shakllari, jumladan, bedarak yo‘qolish, o‘g‘irlash, o‘zboshimchalik bilan hibsga olish, qonuniy ta’qib va raqamli zo‘ravonliklar qurboni ham bo‘lishgan.
Umuman olganda, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Folker Tyurkning Davosdagi Jahon iqtisodiy forumidagi bayonotiga ko‘ra, so‘nggi 10 yil ichida dunyoda 1300 dan ortiq jurnalist o‘ldirilgan, deb yozadi «Kommersant».

ЮНЕСКО опубликовала отчёт, в котором говорится, что в 2022 году 86 журналистов были убиты за свою профессиональную деятельность. В среднем, по подсчёту организации, каждые четыре дня погибал один журналист.
В минувшем году число убийств журналистов начало расти впервые после трёх лет, когда эта цифра колебалась на одном уровне: в 2019 году были убиты 53 журналиста, в 2020 — 50, в 2021 — 55.
Самыми опасными странами для репортёров в 2022 году стали Мексика — 19 убитых репортёра, Украина — 10 и Гаити — 9. В Азии и Тихоокеанском регионе было зарегистрировано 16 убийств, в Восточной Европе — 11.
Полученные данные подчёркивают серьёзные риски и уязвимости, с которыми журналисты продолжают сталкиваться в ходе своей работы, подчеркнули в ЮНЕСКО.
«Власти должны активизировать свои усилия, чтобы остановить эти преступления и обеспечить наказание виновных, потому что безразличие является основным фактором в этой атмосфере насилия», — заявила генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле.
ЮНЕСКО отмечает, что почти половина убитых журналистов стала мишенью в нерабочее время. На некоторых напали в пути, на парковках или в других общественных местах, когда те не были на задании, а иные в момент убийства находились в своих домах.
Авторы доклада отмечают, что «для журналистов нет безопасных мест даже в свободное время».
Уровень безнаказанности за убийства журналистов остаётся «шокирующе высоким» и составляет 86%. ЮНЕСКО заявила, что борьба с безнаказанностью остаётся неотложным обязательством, для решения которого необходимо дополнительно мобилизовать международное сотрудничество.
Помимо убийств, журналисты в 2022 году также становились жертвами других форм насилия, в том числе насильственного исчезновения, похищения, произвольного задержания, юридических преследований и цифрового насилия, особенно в отношении журналистов женского пола.
В целом, по заявлению Верховного комиссара ООН по правам человека Фолькера Тюрка на Всемирном экономическом форуме в Давосе, за последние 10 лет в мире было убито более 1300 журналистов, пишет «Коммерсант».