Beybut Bakirovich Atamkulov Qozog‘istonning O‘zbekistondagi elchisi etib tayinlandi, deb xabar qildi mamlakat rahbarining matbuot xizmati prezident farmoniga tayanib.
Kapital.kz ma’lumotlariga ko‘ra, u 1964 yilda tug‘ilgan, Qozog‘iston politexnika institutini muhandis-metallurg mutaxassisligi bo‘yicha tamomlagan, Sankt-Peterburg davlat iqtisodiyot va moliya universitetida iqtisod fanlari nomzodi darajasini olgan.
Mehnat faoliyatini Norilsk kon-metallurgiya kombinati mis eritish zavodida erituvchi sifatida boshlagan. 1991 yildan 2006 yilgacha xususiy sektorda — sanoat korxonalarini boshqarishda ishlagan.
2006 yilda Qozog‘istonning Rossiyadagi, so‘ngra Erondagi elchixonasi maslahatchisi, 2008 yilda esa Frankfurt-Mayndagi mamlakat bosh konsuli lavozimlariga tayinlangan. 2010−2012 yillarda Qozog‘istonning Malayziya, Indoneziya, Bruney-Darussalam, Filippindagi elchisi sifatida faoliyat yuritgan.
2012−2014 yillarda Sanoat va yangi texnologiyalar vazirligi, 2014−2015 yillarda Investitsiyalar va taraqqiyot vazirligi mas’ul kotibi lavozimlarida ishlagan.
Shuningdek, 2015 yil avgustidan Janubiy Qozog‘iston viloyati hokimi, 2016 yil 7 oktabrda Qozog‘iston mudofaa va aerokosmik sanoat vaziri etib tayinlangandi.
2018−2019 yillarda Beybut Atamkulov Qozog‘iston tashqi ishlar vaziri lavozimida ishlagan. 2019 yilning sentabridan 2022 yilning yanvarigacha sanoat va infratuzilmani rivojlantirish vazirligini boshqargan.
Eslatib o‘tamiz, 2019 yildan buyon Qozog‘istonning O‘zbekistondagi elchisi lavozimida ishlab kelgan Darxon Satibaldi avgust oyida o‘z missiyasini yakunlab, janubda O‘zbekiston bilan chegaradosh Turkiston viloyatiga hokim etib tayinlangandi.

Бейбут Бакирович Атамкулов назначен послом Казахстана в Узбекистане, сообщила пресс-служба президента страны со ссылкой на его указ.
По данным kapital.kz, Он родился в 1964 году, окончил Казахский политехнический институт по специальности «инженер-металлург» и Санкт-Петербургский государственный университет экономики и финансов, получив степень кандидата экономических наук.
Трудовую деятельность начал в качестве плавильщика медеплавильного завода Норильского горно-металлургического комбината. С 1991 по 2006 годы — работал в частном секторе — в руководстве промышленных предприятий.
В 2006 году был назначен советником посольства Казахстана в России, затем — в Иране, в 2008 году — генеральным консулом страны во Франкфурте-на-Майне.
С 2010 по 2012 годы — посол Казахстана в Малайзии, Индонезии, Брунее-Даруссаламе, Филиппинах.
В 2012—2014 годах работал ответственным секретарем Министерства индустрии и новых технологий, в 2014—2015 годах — Министерства по инвестициям и развитию.
С августа 2015 года — аким Южно-Казахстанской области. С 7 октября 2016 года был назначен министром оборонной и аэрокосмической промышленности Казахстана.
В 2018—2019 годах Бейбут Атамкулов работал министром иностранных дел Казахстана. С сентября 2019 по январь 2022 года возглавлял Министерство индустрии и инфраструктурного развития.
Напомним, Дархан Сатыбалды, служивший послом Казахстана в Узбекистане с 2019 года, завершил свою миссию в августе и был назначен акимом Туркестанской области, граничащей на юге с Узбекистаном.