To‘rtta raketa Ukrainaning egallab olingan hududiga chiqish-kirish uchun transport vositalari va fuqarolarning to‘planish nuqtasiga kelib tushdi. Oqibatda 23 kishi halok bo‘ldi, 28 kishi yaralandi.
«Bu yerda o‘z qarindoshlarini kuzatib kelayotgan tinch aholi vakillari bor edi. Hech qanday harbiy texnika yo‘q edi», — deb ta’kidladi Kirilo Timoshenko.
«Odamlar vaqtincha egallab olingan hududdan qarindoshlarini olib chiqib ketish, yordam ko‘rsatishga navbatda turgandi. Ular bizning vatandoshlarimizni olib, Ukrainaning bo‘sh qismiga olib borishlari kerak edi», — deb tushuntirdi Zaporoje viloyati ma’muriyati rahbari Aleksandr Starux.
U 1 oktabrni Zaporoje shahri va Zaporoje viloyatida motam kuni deb e’lon qildi.
Rossiya tomonidan bosib olingan hududidagi Zaporoje harbiy-fuqarolik ma’muriyati bosh kengashi a’zosi Vladimir Rogov esa zarba berishda Ukraina qurolli kuchlarini aybladi.
«Ayni damda 23 nafar halok bo‘lgan va 34 nafar yarador zaporojeliklar borligi ma’lum. Voqea Orexovskoye shossesidagi avtomobil bozorida sodir bo‘ldi, u yerdan mintaqaga jo‘nab ketish uchun karvon tashkil qilingandi», — deya uning so‘zlarini keltiradi RIA Novosti.
Vladimir Rogov, shuningdek, ikki kun avval Zaporoje viloyati aholisi avtomobil yo‘lini to‘sgani va ularga Kiyev rejimi nazorati ostidagi hududni tark etish imkoniyatini berishni talab qilib, miting o‘tkazganini aytdi. Norozilik aksiyasidan so‘ng, Ukraina xavfsizlik xizmati va politsiya vakillari kelgani va ular «ochiq-oydin tahdid qila boshlaganini, zaporojeliklar bu ishlaridan hali juda afsuslanishlarini aytishganini» qayd etdi.

Обновлено в 15:55, увеличилось количество погибших и раненых.
Утром 30 сентября в Запорожской области Украины Россия выпустила по колонне гражданских автомобилей 16 ракет, сообщил заместитель главы офиса президента Украины Кирилл Тимошенко.
Четыре ракеты попали в район авторынка, а также в место сосредоточения автотранспорта и граждан для выезда и въезда на подконтрольную России территорию Украины. Погибло 25 человек, ранено около 50, сообщила Генеральная прокуратура Украины.
«Там стояла колонна машин с гражданскими, следовавшими за своими родственниками на временно оккупированную территорию. Здесь нет никакой военной техники», — подчеркнул Кирилл Тимошенко.
«Эти люди ехали к своим родным на оккупированные территории, везли гуманитарную помощь. Должны были забрать наших сограждан и вывезти их на свободную часть Украины», — пояснил глава Запорожской областной администрации Александр Старух.
Он объявил 1 октября днем траура в городе Запорожье и Запорожской области.
Фото: Zelenskiy / Telegram
Член главного совета военно-гражданской администрации Запорожья на занятой Россией территории региона Владимир Рогов обвинил в совершении удара Вооруженные силы Украины.
«На данный момент известно о 23 погибших и 34 раненых мирных запорожцах. Это произошло на авторынке на Ореховском шоссе, откуда формируется колонна для выезда в область», — цитирует его РИА Новости.
Владимир Рогов также заявил, что два дня назад жители Запорожской области перекрыли трассу и провели митинг, требуя дать им возможность уехать с контролируемой киевским режимом территории. После акции протеста приехали представители СБУ и полиции, которые «начали открыто угрожать и говорить, что запорожцы еще очень сильно об этом пожалеют», отметил он.