Ushbu haftada Facebook ijtimoiy tarmog‘idagi «Potrebitel.uz» guruhi Toshkentda maktab o‘quvchilarining tashqi ko‘rinishi, jumladan soch va soqollari uchun ota-onalar jarimaga tortilayotgani haqidagi post e’lon qilindi e’lon qilindi.
Post muallifi ota-onalar farzandining sochi tufayli tuman profilaktika inspektori e’lon qilganidek 300 ming emas, balki 1,5 mln so‘mdan jarimaga tortilganini ta’kidlagan.
Yana bir foydalanuvchi 107-maktabda soqol qo‘ygan o‘quvchining ota-onasi jarimaga tortilganini ma’lum qildi.
Toshkent IIB ushbu ma’lumotni rad etdi: «[Ta’riflangan] vaziyat haqiqatdan yiroq, ota-onalar maktab o‘quvchilarining tashqi ko‘rinishi uchun ma’muriy javobgarlikka tortilmaydi».
Boshqarmaning ta’kidlanishicha, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 47-moddasiga asosan ota-onalar yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar bolalarni tarbiyalash va ularga ta’lim berish bo‘yicha o‘z majburiyatlarini bajarmaganliklari uchun ma’muriy javobgarlikka tortilishi mumkin.
«Gazeta.uz»ning huquq-tartibot idoralaridagi vaziyatdan xabardor manbasining aytishicha, o‘quvchi maktabga taqiqlangan buyum olib kelgan. «Unga tanbeh berishganida, u direktor bilan tortishishni boshladi. Ota-onalar chaqirilgan. Ularga tashqi ko‘rinishi uchun emas, balki MJTK 47-moddasi bo‘yicha jarima solingan», — dedi manba.
Tahririyat izoh uchun post muallifi bilan bog‘landi, biroq hozircha javob olgani yo‘q.
sentabr oyi boshida Toshkentdagi 142-maktabda o‘quvchilarga soch turmagi uchun IIO xodimlari ishtirokida tanbeh berilgan edi. Qonunchilikka ko‘ra, o‘g‘il bolalarning sochi 2−3 sm uzunlikda bo‘lishi kerak, ichki ishlar bo‘limi maktab o‘quvchilari bilan profilaktik suhbat o‘tkazgani, birida qaychi topilganini ma’lum qildi.

На этой неделе в Facebook-сообществе «Потребитель.уз» появилось сообщение о том, что родителей в Ташкенте штрафуют за внешний вид школьников, в том числе причёску и бороду.
Автор публикации заявил, что родителей оштрафовали на 1,5 млн сумов из-за стрижки ребёнка вместо 300 тысяч, якобы озвученных участковым инспектором профилактики.
Другой пользователь сообщил, что родителей в школе №107 оштрафовали за бороду ученика.
ГУВД Ташкента опровергло эту информацию: «[Описанная] ситуация далека от реальности, родители не привлекаются к административной ответственности за внешний вид школьников».
В ведомстве подчеркнули, что согласно статье 47 Кодекса об административной ответственности, родители или лица, их заменяющие, могут быть привлечены к административной ответственности за невыполнение обязанностей по воспитанию и обучению детей.
Источник в правоохранительных органах, знакомый с ситуацией, сообщил «Газете.uz», что ученик принес в школу запрещённый предмет. «Когда ему сделали замечание, он начал выступать перед директором. Вызвали родителей. Штрафовали по статье 47 КоАО, а не из-за внешнего вида», — отметил собеседник.
Редакция обратилась за комментарием к автору публикации, но пока не получила ответа.
В начале сентября в школе №142 Ташкента учеников в присутствии сотрудников ОВД отчитали за причёски. По законодательству волосы мальчиков должны быть длиной 2−3 см. В ГУВД заявили, что со школьниками вели профилактическую беседу, а у одного были найдены ножницы.