Samarqandda bo‘lib o‘tadigan sammitda olti davlat, jumladan, to‘rt arab davlati Shanxay hamkorlik tashkilotidagi muloqot bo‘yicha hamkor maqomini oladi. Bu haqda SHHTning O‘zbekistondagi milliy koordinatori Rahmatulla Nurimbetov ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Samarqand sammitining yutug‘i «SHHT hamkor davlatlari sonini kengaytirishda» bo‘ladi.
Avvalroq O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov Samarqanddagi sammitda Misr, Qatar va Saudiya Arabistoni bilan SHHTda muloqot bo‘yicha hamkor maqomini berish to‘g‘risidagi memorandumlar imzolanishi kutilayotganini ma’lum qilgandi. Shuningdek, Bahrayn va Maldiv orollariga hamkor maqomini berish uchun arizalarni tasdiqlash kutilmoqda. Oltinchi davlat haqida hozircha ma’lumot yo‘q.

Шесть государств, в том числе четыре арабские страны, получат статус партнеров по диалогу в Шанхайской организации сотрудничества на саммите в Самарканде. Об этом заявил национальный координатор ШОС от Узбекистана Рахматулла Нуримбетов.
По его оценке, самаркандский саммит станет «прорывным в вопросе расширения числа государств-партнеров ШОС».
Ранее министр иностранных дел Узбекистана Владимир Норов сообщил, что на саммите в Самарканде ожидается подписание меморандумов о предоставлении статуса партнера по диалогу в ШОС с Египтом, Катаром и Саудовской Аравией. Ожидается также одобрение заявок на получение статуса партнеров с Бахрейном и Мальдивами. О шестой стране информации пока нет.