«Agar milliy yadroviy kuchlarning qo‘mondonlik va nazorat tizimi dushman kuchlar tomonidan hujum tahdidi ostida bo‘lsa, darhol yadroviy zarba beriladi», — deyiladi qonunda.
G‘arb OAVlarining qayd etishicha, shu tariqa Shimoliy Koreya o‘zini rasman yadroviy davlat deb e’lon qildi. Shimoliy Koreya yetakchisi Kim Chen In KXDR parlamenti sessiyasida so‘zlagan nutqida mamlakatning yadroviy maqomi endi «qaytarib bo‘lmaydigan» ekanligini va mamlakatni yadrosizlantirish bo‘yicha muhokamalar endi mantiqiy emasligini aytdi.
Shimoliy Koreya hech qachon yadro qurolidan voz kechmaydi, dedi Kim Chen In, chunki u Shimoliy Koreyaga mamlakat mudofaasini barbod qilish va oxir-oqibat hukumatini ag‘darish uchun «bosim o‘tkazayotgan» AQShga qarshi turish uchun kerak.
Kim Chen In, shuningdek, Janubiy Koreyani harbiy salohiyatini kengaytirish va shimoldan kuchayib borayotgan tahdidga qarshi turish uchun AQSh bilan birgalikda keng ko‘lamli harbiy mashg‘ulotlarni qayta tiklash rejalari uchun tanqid qildi. KXDR rahbari bunday rejalarni «xavfli» va «keskinlik tug‘diruvchi» deb atadi.
BMT va MAGATE Shimoliy Koreya 2017 yildan buyon ilk yadro sinovini o‘tkazishga tayyorlanayotganidan xavotirda, deyiladi hisobotda. Buni so‘nggi oylarda mamlakat shimolidagi «Pungeri» yerosti poligonida qayd etilgan faollik ko‘rsatmoqda. Sun’iy yo‘ldoshdan olingan suratlarda 2018 yilda AQSh bilan yadrosizlanish bo‘yicha muzokaralar chog‘ida tunnellar ta’mirlanayotgani va buzib tashlangan inshootlar qayta tiklanayotganini ko‘rish mumkin. 2006−2017 yillarda KXDR «Pungeri» poligonida oltita yadroviy sinov o‘tkazdi.

Парламент Северной Кореи принял закон о ядерном оружии, разрешающий его превентивное использование для обороны от внешнего нападения, сообщило DW со ссылкой на корейское государственное агентство ЦТАК.
«Если система командования и контроля национальных ядерных сил находится под угрозой нападения враждебных сил, ядерный удар автоматически наносится немедленно», — говорится в законе.
Западные СМИ отмечают, что таким образом Северная Корея официально провозгласила себя ядерной державой. Лидер КНДР Ким Чен Ын, выступая на сессии северокорейского парламента, заявил, что ядерный статус страны теперь «необратим» и дискуссии о денуклеаризации страны более не имеют смысла.
Северная Корея никогда не откажется от ядерного оружия, заявил Ким Чем Ын, поскольку нуждается в нем для противостояния США, которые, по его словам, «оказывают давление» на КНДР с целью подорвать обороноспособность страны и в итоге свергнуть ее правительство.
Ким Чен Ын также раскритиковал Южную Корею за ее планы расширить свой военный потенциал и возобновить крупномасштабные военные учения вместе с США для противодействия растущей угрозе с севера. Глава КНДР назвал подобные планы «опасными» и «вызывающими напряженность».
ООН и МАГАТЭ опасаются, что Северная Корея готовится провести первое с 2017 года испытание ядерного оружия, говорится в сообщении. На это указывает активность, зафиксированная в последние месяцы на подземном испытательном полигоне «Пунгери» на севере страны. Судя по спутниковым снимкам, там ремонтируют туннели и восстанавливают сооружения, снесенные в 2018 году во время переговоров с США о денуклеаризации. В 2006—2017 годах КНДР провела на полигоне «Пунгери» шесть ядерных испытаний.