«Zamin» fondining «Buxoro viloyati umumta’lim maktablarida suv ta’minoti, sanitariya va gigiyena» loyihasi doirasida viloyatning Peshku va Jondor tumanlaridagi yana beshta maktab va unga tutash hududlar toza ichimlik suvi bilan ta’minlandi, deya xabar berdi fond matbuot xizmati.
Loyiha Xalq ta’limi vazirligi va «O‘zsuvta’minot» kompaniyasi ko‘magida amalga oshirildi.
Peshku tumanidagi 6-, 32-, 34-sonli va Jondor tumanidagi 20-, 21-sonli maktablarda quduqlardan suv bilan ta’minlash, suvni filtrlash va xavfsiz ichimlik suvi darajasigacha chuchuklashtirish tizimlari o‘rnatildi.
Shuningdek, tashqi va ichki suv ta’minoti va kanalizatsiya muhandislik tarmoqlari, hojatxona va dush xonalari qurildi.
Lokal biologik tozalash tizimlari yaratilgani tufayli maktablardagi oqova suvlar tuproq va yer osti suvlar uchun xavfsiz bo‘lgan sug‘orish suvi darajasigacha tozalanadi, deyiladi xabarda.
Avvalroq, «Zamin» fondi G‘ijduvonda ham beshta maktabni ichimlik suvi bilan ta’minlangani haqida yozgandik.

Ещё пять школ и прилегающих к ним территорий в Пешкунском и Жондорском районах Бухарской области получили доступ к безопасной питьевой воде в рамках проекта фонда Zamin «Водоснабжение, санитария и гигиена в общеобразовательных школах Бухарской области», сообщила пресс-служба фонда.
Задачи проекта реализованы при поддержке Министерства народного образования и компании «Узсувтаъминот».
В школах № 6, 32, 34 Пешкунского района и № 20, 21 Жондорского района установлены системы водообеспечения из скважин, фильтрации и опреснения воды до уровня безопасной питьевой.
Построены внутренние и внешние инженерные сети водоснабжения и канализации, туалеты и душевые. Создана локальная система биологической очистки, благодаря чему сточные воды в школах будут очищаться до уровня, подходящего для полива, не заражая при этом почву и поверхностные воды, говорится в сообщении.