Agentlik saytida e’lonning 5 iyul kuni chop etilganiga Spot.uz e’tibori qaratdi. DABA ma’lumotlariga ko‘ra, elektron autsion orqali obyektni sotib olish uchun to‘rt nafar ishtirokchi ariza topshirgan.
Yakunda davlat tender komissiyasi «Piramidalar» uchun 208 mlrd so‘m taklif etgan VIP Logistics kompaniyasini g‘olib deb topdi.
KTYADP ma’lumotlariga ko‘ra, VIP Logistics qo‘shma korxonasi 2011 yil avgust oyida Toshkentda 2,69 mln dollar ustav kapitali bilan ro‘yxatga olingan. Kompaniyaning asosiy faoliyati avtomobil transportidir.
VIP Logistics ta’sichilari sifatida Harvest Industries LP (93%), Jamshid Abdugaparovich Shakirov (5,1%) va Abdigappar Shokirovich Shakirov (1,9%) ko‘rsatilgan. Dilmurad Zakirovich Raxmatullayev kompaniya rahbari hisoblanadi.
Buyuk Britaniya Registratsiya palatasi (Companies House) ma’lumotlariga ko‘ra, Harvest Industries LP 2012 yil may oyida Shotlandiyada tashkil etilgan. O‘zbekiston fuqarosi Tohir Ikromov muhim nazoratga ega shaxs sifatida qayd etilgan.
Britaniya kompaniyasi, shuningdek, tugatilgan Lok Kolor Sintez bo‘yoq va laklar biznesida ham ulushga ega bo‘lgan, shuningdek, Big Bag Production polipropilen qop va ip-kalava zavodining hammuassislari (82,4%) ro‘yxatiga kiritilgan.
Jamshid Shokirov o‘z navbatida Kanteks Invest (50 foiz, paxta tolasini tayyorlash va yigiruv), Rohat Plasteks (100 foiz, noturarjoy binolari qurish), Navo Teks (50 foiz, paxta tolasini tayyorlash va yigirish) va Uzbekistan Hydrogen Peroxide (85 foiz, gazni chuqur qayta ishlash va vodorod periks importi o‘rnini to‘liq qoplash uchun tashkil etilgan loyihalari) kabi kompaniyalarning hamta’sischisi ham sanaladi.
«Piramidalar» joriy kimoshdi savdosiga 2021 yil oktabr oyida qo‘yilgan edi. Spot.uz xabariga ko‘ra, yangi egasi mehmonxonani saqlab qolishi, daraxtlar va butalarni kesishga moratoriyni kuzatishi, shuningdek, IMPRO kompaniyasi oldidagi 573,5 ming yevro miqdoridagi qarzini to‘lashi kerak bo‘ladi.
Avvaliga obyektni 8 qismga bo‘lib sotishga harakat qilindi. Xususiylashtirish to‘g‘risidagi qaror uning ish samaradorligini oshirish maqsadida qabul qilingan — 2019 yilda dam olish maskani foydasi 2,7 mln so‘mgacha tushib ketdi.

Агентство по управлению государственными активами Узбекистана сообщило о продаже зоны отдыха «Чорвок оромгохи» («Пирамиды»), которая расположена на левом берегу водохранилища Чарвак в Ташкентской области.
Объявление на сайте агентства было опубликовано 5 июля, обратил внимание Spot.uz. По данным АУГА, заявки на покупку объекта через E-auksion подавали четыре претендента.
В итоге государственная тендерная комиссия выбрала победителем торгов компанию VIP Logistics, которая предложила за «Пирамиды» 208 млрд сумов.
Согласно данным ЕГРПО, совместное предприятие VIP Logistics было зарегистрировано в августе 2011 года в Ташкенте с уставным капиталом 2,69 млн долларов. Основной род деятельности компании — автомобильные грузоперевозки.
Учредителями VIP Logistics указаны Harvest Industries LP (93%), Джамшид Абдугапарович Шакиров (5,1%) и Абдигаппар Шокирович Шакиров (1,9%). Руководителем компании является Дилмурад Закирович Рахматуллаев.
По данным сайта Регистрационной палаты Великобритании (Companies House), Harvest Industries LP была учреждена в Шотландии в мае 2012 года. Лицом со значительным контролем указан резидент из Узбекистана Тахир Икрамов.
Британская компания также владела долей в ликвидированном предприятии по производству лакокрасочных материалов Lok Kolor Sintez, а также указана соучредителем (82,4%) завода по выпуску полипропиленовых мешков и нитей Big Bag Production.
Джамшид Шакиров, в свою очередь, указан совладельцем таких компаний, как Kanteks Invest (50%, подготовка и прядение хлопковых волокон), Rohat Plasteks (100%, строительство нежилых зданий), Navo Teks (50%, подготовка и прядение хлопковых волокон) и Uzbekistan Hydrogen Peroxide (85%), созданная для реализации проектов по глубокой переработке газа и полного импортозамещения перекиси водорода.
«Пирамиды» были выставлены на текущие торги в октябре 2021 года. По данным Spot.uz, новый владелец должен будет сохранить гостиницу, соблюсти мораторий на вырубку деревьев и кустарников, а также погасить долг перед компанией IMPRO в размере 573,5 тысячи евро.
Объект раньше пытались продать, разделив на 8 частей. Решение о приватизации было принято для повышения эффективности его работы — прибыль зоны отдыха за 2019 год упала до 2,7 млн сумов.