29 iyul kuni Shavkat Mirziyoyev Yuqorichirchiq tumanidagi «Astrum» IT akademiyasiga tashrif buyurib, axborot texnologiyalari sohasi mutaxassislari, yosh dasturchilar, IT va kommunikatsiya kompaniyalarining rahbarlari va xodimlari bilan uchrashdi, deb xabar berdi prezident matbuot xizmati.
So‘zi avvalida davlat rahbari O‘zbekiston so‘nggi 5 yilda IT sohasida erishgan yutuqlarga to‘xtalib o‘tdi. Xususan, sohaga 2 mlrd dollar, shundan 700 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar yo‘naltirildi.
Bundan tashqari, alohida soliq rejimi joriy etilgan IT parklar tashkil qilindi. Buning hisobiga bugungi kunda IT-parklarda 14 ming nafar yoshlar yuqori daromadli ish joylari bilan ta’minlandi. Shu bilan birga, o‘zini o‘zi band qilgan IT mutaxassislari soni yil boshidan 2,5 barobarga o‘sib, 43 mingga yetdi. Joriy yilning o‘zida mamlakatda 134 ta yangi, jumladan 50 ta xorijiy IT kompaniyalari tashkil etildi, eksportchi korxonalar soni esa 2 baravarga oshdi.
So‘nggi uch yilda O‘zbekistonda mobil internet narxi 9 baravarga arzonlashdi va xalqaro reytingda 68-o‘rindan 15-o‘ringa ko‘tarildi.
«Eng asosiysi, IT kasblarni egallash yoshlar o‘rtasida trendga aylandi», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident e’tiborni kuchaytirib, yoshlarga ozgina sharoit yaratib berilsa, bu sohani yanada yuqoriroq pog‘onalarga olib chiqish mumkinligiga ishonch bildirdi.
Davlat rahbari viloyat hokimlariga bir oy muddatda «Astrum» akademiyasiga kelib, barcha sharoit va imkoniyatlarni ko‘zi bilan ko‘rib, o‘z hududida kamida bittadan shunday IT akademiya tashkil etish loyihasini boshlashga topshiriq berdi.
«Boshqa hududlarda ham bunday IT akademiyalar tashkil qilish istagida bo‘lganlarning tashabbuslarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlaymiz, barcha masalalarini hal qilib beramiz», — dedi u.
O‘zbekiston yetakchisi xorijiy hamkorlar bilan birga maktab, litsey, kollej, texnikum va oliygohlarda o‘quvchi va talabalarning IT ko‘nikmalarini shakllantirish bo‘yicha «Bir million dasturchi» loyihasini davom ettirish, kelgusi besh yilda IT xizmatlari eksportini 1 mlrd dollarga yetkazish rejasini ma’lum qildi.
«Agar yoshlarni IT kasblarga o‘qitishni to‘g‘ri yo‘lga qo‘ysak, ularni sifatli infratuzilma, kompyuter va kafolatli buyurtma bilan ta’minlasak, albatta, bu marraga bemalol erishamiz», — dedi u.
Buning uchun Shavkat Mirziyoyev birinchi galda internet qamrovi va sifatini keskin oshirish zarurligini ta’kidladi. Hozir hududlarning optik tolali tezkor mobil internet (4G) bilan qamrab olish darajasi 70 foiz atrofida. 118 ta qishloqlarga internet ham, mobil aloqa ham kirib bormagan.
Ikkinchidan, IT sohasida iqtidorli yoshlarni aniqlash va ularni qo‘llab-quvvatlashni yanada kengaytirish kerak. Bugungi kunda bunday yoshlarning startaplariga (230 ta) atigi 10 milliard so‘m grantlar ajratilgan. Yoki kompyuter xaridi uchun 3500 nafar yoshlarga kredit berilgan bo‘lsa, kafil yo‘qligi uchun 6500 dan ziyod yoshlarga kredit berish rad etilgan.
Qolaversa, Qoraqalpog‘iston, Buxoro, Qashqadaryo, Surxondaryo, Namangan va Navoiyda IT-parklarni tashkil etish ishlari yakuniga yetkazilmagani tanqid qilindi.
Prezident barcha vazirlar, hokimlar va tarmoq rahbarlari, oliygohlar rektorlari raqamlashtirishni birinchi navbatdagi vazifalar qatoriga olib chiqishi lozimligini ta’kidladi. Bu borada adliya, mehnat, oliy va xalq ta’limi vazirliklari, soliq, bojxona idoralari, Navoiy kombinati, «Avtosanoat», «Sanoat qurilish banki»da raqamlashtirish bo‘yicha natijalar borligi qayd etildi. Lekin, Transport, Energetika vazirliklari, Veterinariya qo‘mitasi, «Uzbekistan Airports», «Temir yo‘llari», «Agrosug‘urta»da ishlar ahvoli sust.
«Xorijiy korxonalar yoshlarimizga ishonch bildirib, joriy yilning o‘zida 100 mln dollarlik xizmatlarga buyurtma bergan. Lekin, mahalliy korxonalarimiz buyurtmalari bundan ancha kam. Bundan tashqari, hududlarda yoshlarni eksport bozorlariga chiqishga ko‘maklashadigan tizim yaratishimiz shart va zarur», — deya ta’kidladi prezident.
Davlat rahbari maktab, litsey, kollej, texnikum va oliygohlar direktor va rektorlariga murojaat qilib, ularni har bir o‘quvchi va talaba IT bilimlari va chet tillarini egallab chiqishlariga mas’ul bo‘lishga chaqirdi.
«Davlat tomonidan IT sohasini jadal rivojlantirish bo‘yicha kerak bo‘ladigan barcha sharoit va imkoniyatlarni yaratamiz. O‘zimdan boshlab hamma rahbarlar sizlar bilan doimiy muloqotda bo‘lamiz», — dedi u.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 29 июля в IT-академи Astrum в Юкоричирчикском районе провёл встречу с молодыми программистами, руководителями и работниками компаний в области IT и коммуникаций, сообщил его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
В начале выступления глава государства рассказал о достижениях Узбекистана в IT-сфере за последние пять лет. В частности, за это время отрасль получила 2 млрд инвестиций, включая 700 млн долларов прямых инвестиций.
Кроме того, были созданы IT-парки с отдельным налоговым режимом. За счёт этого были трудоустроены 14 тысяч молодых ребят, а число самозанятых IT-специалистов (фрилансеров) с начала года увеличилось в 2,5 раза — до 43 тысяч. В этом году созданы 134 IT-компаний (включая 50 иностранных), число экспортёров в этой сфере удвоилось, экспорт цифровых услуг вырос в несколько раз.
За последние три года Узбекистан поднялся с 68-го на 15-е место в рейтинге стран по доступности интернета, а цена мобильного интернета снизилась в 9 раз.
«Самое главное — освоение IT-профессии среди молодёжи превратилось в тренд», — заявил президент.
Шавкат Мирзиёев выразил уверенность, что эту отрасль можно вывести на более высокий уровень, если уделять больше внимания молодежи.
Президент поручил хокимам области в течение месяца посетить Astrum, ознакомиться со всеми условиями и возможностями и начать создание на своей территории хотя бы одного проекта IT-академии.
«Мы будем полностью поддерживать инициативы тех, кто желает создать такие IT-академии в других регионах, и решим все их вопросы», — сказал он.
Глава государства сообщил о планах продолжить программу «Один миллион программистов» по формированию IT-навыков школьников и студентов, а также анонсировал цель увеличить экспорт IT-услуг до 1 млрд долларов в ближайшие пять лет.
«Если мы правильно наладим обучение молодежи IT-профессиям, обеспечим ее качественной инфраструктурой, компьютерами и гарантированными заказами, мы обязательно достигнем этого рубежа», — заявил он.
Для этого Шавкат Мирзиёев отметил, что необходимо резко увеличить охват и качество интернета. Сейчас уровень покрытия регионов высокоскоростным мобильным интернетом (4G) оценивается на 70%. Было отмечено, что 118 сел не охвачены интернетом и мобильной связью;
Глава государства подчеркнул, что необходимо расширить выявление и поддержку талантливой молодежи в сфере IT. Сегодня на 230 стартапов молодых людей выделены гранты всего на 10 млрд сумов. Только 3500 молодых людей смогли получить кредиты на покупку компьютеров, тогда как более 6500 ребятам отказали в выдаче ссуды из-за отсутствия поручителей.
Кроме того, не завершено создание IT-парков в Каракалпакстане, Бухаре, Кашкадарье, Сурхандарье, Намангане и Навои.
Президент подчеркнул, что все министры, хокимы, руководители отраслей и ректоры вузов должны сделать цифровизацию одной из первоочередных задач. Результаты по этому направлению есть у министерств юстиции, труда, высшего и народного образования, налогового комитета, таможенного комитета и других. При этом отстают в цифровизации министерства транспорта, энергетики, ветеринарный комитет, а также компании Uzbekistan Airports, «Узбекистон темир йуллари», «Агросугурта».
«Иностранные компании доверились нашей молодежи и заказали услуги на 100 млн долларов. Однако заказы наших местных компаний намного меньше этой суммы. Кроме того, важно и нужно создавать систему, которая будет помогать молодежи в регионах выходить на экспортные рынки», — сказал президент.
В конце своего выступления Шавкат Мирзиёев обратился к директорам школ, лицеев, колледжей, техникумов, ректорам институтов и вузов и призвал их ответственно отнестись к освоению каждым учеником знаний в области информационных технологий и иностранных языков.