Davlat xavfsizlik xizmati Toshkent va Sirdaryoda o‘zining farzandini sotishga uringan ayollar hibsga olingani haqida xabar berdi.
O‘tkazilgan tezkor tadbirda Toshkent shahrida yashovchi (1994 y.t.) A.Sh. 15 iyun kuni tug‘ilgan farzandini 35 ming AQSh dollariga sotib, kelgusida bolani qaytarib olish uchun da’vo qilmaslik bo‘yicha tilxat yozib bergan vaqtida ushlandi. Shuningdek, uning mazkur noqonuniy harakatini amalga oshirishida yordam bergani uchun 200 AQSh dollari olgan tug‘ruqxona shifokori ham qo‘lga olindi.
Shunga o‘xshash yana bir holat Boyovut tumanida kuzatildi. Huquq-tartibot organlari xodimlari tezkor tadbirda 1993 y.t. X.D. o‘zining 2018 y.t. o‘g‘lini 16 ming AQSh dollariga sotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushladi, deyiladi xabarda.
Mazkur holatlar yuzasidan gumondorlarga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.
Avvalroq, iyun oyi o‘rtalarida Guliston shahrida 26 yoshli ayol o‘zining 1 yoshli farzandini 15 ming dollar evaziga sotayotgan vaqtida ushlangani haqida yozgandik.

Служба государственной безопасности Узбекистана сообщила о двух попытках продать новорождённых детей в Ташкенте и Сырдарьинской области.
В ходе совместной операции СГБ и МВД в столице при продаже за 35 тысяч долларов мальчика, родившегося 15 июня, была задержана женщина 1984 года рождения. Её задержали, когда она писала расписку о том, что не будет требовать ребёнка обратно. Задержан также врач роддома, получивший 200 долларов за оказание содействия в продаже ребёнка.
В Баяутском районе Сырдарьинской области СГБ совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями Генпрокуратуры предотвратили продажу 4-летнего ребёнка. Женщина 1993 года рождения была задержана при продаже сына, родившегося в 2018 году, за 16 тысяч долларов.
По обоим случаям возбуждены уголовные дела, ведётся следствие.
В начале июля сообщалось, что жительница Самарканда пыталась продать 2-летнюю дочь за 5000 долларов. Суд приговорил мать троих детей к 4,5 годам лишения свободы.
В июне мы писали о задержании в Гулистане женщины, которая хотела продать ребёнка за 15 тысяч долларов.