Uning so‘zlariga ko‘ra, 19 tonnadan ortiq dori-darmonlar samolyot orqali Slovakiyadagi gumanitar markazga yetkazilgan, shundan so‘ng ular Zakarpatyaga yetkazilgan.
Viktor Mikitaning ta’kidlashicha, gap 12 nom 200 ming donadan ortiq miqdordagi antibiotik va vitaminlar haqida ketmoqda. Yordam qiymati 1 mln dollardan oshadi.
Gumanitar yordam jangovar hududlar va kasalxonalardagi harbiy shifokorlarga yuboriladi, deyiladi xabarda.
«Ko‘rsatgan yordami uchun o‘zbekistonlik do‘stlar, tadbirkorlar, ko‘ngillilar va shaxsan Ukrainaning O‘zbekistondagi elchisi Nikolay Doroshenkoga koordinatsiya va samarali gumanitar yo‘lak tashkil etgani uchun chin dildan minnatdorchilik bildiramiz», — dedi Zakarpatya rahbari.
Bu O‘zbekistondan Ukrainaga yuborilgan ikkinchi yukdir. Birinchi marta yordam — 34 tonnadan ortiq dori-darmon, individual dori-darmon qutilari va uzoq muddat saqlanadigan oziq-ovqat aprel oyida yetkazildi.
Eslatib o‘tamiz, yaqinda BMTning Termizdagi gumanitar markaz haqidagi hisobotida BMTning Qochqinlar bo‘yicha agentligi u yerdan Afg‘onistonga 1000 tonna yordam jo‘natgani, so‘ngra yukning bir qismini Ukrainaga jo‘natayotgani aytilgan edi.

Закарпатская область Украины 6 июня получила гуманитарную помощь от Узбекистана, сообщил глава региона Виктор Микита.
По его словам, более 19 тонн медикаментов были доставлены самолетом в гуманитарный хаб в Словакии, после чего их транспортировали в Закарпатье.
Как отметил Виктор Микита, речь об антибиотиках и витаминах — всего 12 позиций в количестве более 200 тысяч штук. Стоимость помощи составляет более 1 млн долларов.
Гуманитарную помощь отправят военным медикам в районы ведения боевых действий и госпитали, говорится в сообщении.
«Искренне благодарим наших друзей, предпринимателей, волонтеров из Узбекистана за помощь и лично посла Украины в Узбекистане Николая Дорошенко за координацию и эффективный гуманитарный коридор», — подчеркнул глава Закарпатья.
Это уже второй груз, направленный в Украину из Узбекистана. В первый раз помощь была доставлена в апреле — более 34 тонн медикаментов, индивидуальных аптечек и продуктов питания длительного хранения.
Отметим, что в недавнем репортаже ООН о гуманитарном хабе в Термезе говорилось, что Управление ООН по делам беженцев уже переправило оттуда 1000 тонн помощи в Афганистан, а теперь часть грузов направляет и в Украину.