O‘zbekiston Markaziy banki birinchi chorakdagi pul-kredit siyosati sharhida valyuta kursining narxlarga qanday ta’sir ko‘rsatishini tahlil qildi.
Valyuta kursi inflyatsiyaga bevosita import qilinadigan yakuniy mahsulotlar narxlarining o‘zgarishi orqali, bilvosita esa ishlab chiqarishda import qilinadigan xom ashyo narxlarining o‘zgarishi orqali ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Tahlillarda almashuv kursi keskin o‘zgarishi bilan bazaviy inflyatsiyaning tezlashgani kuzatilgan bo‘lsa, ba’zi davrlarda almashuv kursi o‘zgarishi ma’lum kechikishlar bilan ta’sir qilgan.
Bazaviy almashuv kursi va inflyatsiya o‘zgarishlarining oylar kesimidagi o‘zgarishi (foizda)
Dastlabki natijalarga ko‘ra, almashuv kursining 1 foiz bandga qadrsizlanishi uzoq muddatda bazaviy inflyatsiyani 0,28 foiz bandga tezlashishiga sabab bo‘ladi.
Ushbu ta’sir bazaviy inflyatsiya komponentlari bo‘yicha tahlil qilinganida, bunda, eng yuqori ta’sir oziq-ovqat mahsulotlari narxlarida namoyon bo‘lib, ushbu ko‘rsatkich 0,42 foiz bandni tashkil etdi. Bazaviy nooziq-ovqat mahsulotlari va xizmatlarga almashuv kursi o‘zgarishining uzoq muddatdagi oshiruvchi ta’siri nisbatan kamroq bo‘lib, mos ravishda 0,18 va 0,16 foiz band doirasida shakllandi.
Almashuv kursining bazaviy oziq-ovqat mahsulotlariga ko‘proq oshiruvchi bosimi, birinchi navbatda, ushbu mahsulotlar boshqalarga nisbatan noelastik (narxlari o‘zgargan taqdirda ham talab o‘zgarmaydi) bo‘lib, uy-xo‘jaliklari iste’mol xarajatlari tarkibida yuqori ulushga (o‘rtacha 40−50 foiz) ega ekanligidir.
Shuningdek, mahalliy bozorlarda asosiy turdagi iste’mol tovarlarida (o‘simlik yog‘i, bug‘doy uni, shakar, go‘sht mahsulotlari, kartoshka va boshqalar) import ulushi yuqoriligi bois oziq-ovqat mahsulotlari narxlari almashuv kursi o‘zgarishiga bog‘liq holda shakllanmoqda.
Mart oyida so‘m keskin qadrsizlanib, bir yarim hafta ichida (9 martdan 18 martgacha) o‘z qiymatining 6,1 foiziga — 10897,27 so‘mdan 11571,99 so‘mga tushib ketdi. Valyuta kursini barqarorlashtirish va inflyatsion kutilmalarni kamaytirish maqsadida 17 mart kuni Markaziy bank kursni 14 foizdan 17 foizga oshirdi, shundan buyon so‘m 430,19 so‘mga yoki 3,7 foizga qimmatlashdi.
Tashqi vaziyatdagi o‘zgarishlar va ularga mos ravishda ichki bozorlardagi tendensiyalar yillik inflyatsiya darajasi fevral oyidagi 9,7 foizdan mart oyiga kelib 10,5 foizgacha ko‘tarildi va Markaziy bankning prognozi trayektoriyasidan yuqoriroq shakllandi.
Markaziy bank tomonidan o‘rganib boriladigan bazaviy inflyatsiya joriy yil yanvar-fevral oylarigacha pasayuvchi dinamikada shakllangan bo‘lsa, mart oyiga kelib 9,1 foizni tashkil etdi. Bunda, bazaviy inflyatsiyaning umumiy inflyatsiyaga oshiruvchi hissasi 6,9 foiz bandgacha o‘sdi.

Центральный банк Узбекистана в обзоре денежно-кредитной политики за первый квартал проанализировал, как обменный курс влияет на цены.
Обменный курс может влиять на инфляцию напрямую за счёт изменения цен на импортную конечную продукцию, а также косвенно — за счёт изменения цен на импортное сырьё при производстве.
Анализ показал ускорение базовой инфляции при резком изменении курса, при этом в отдельные периоды курс оказывал влияние с определенной задержкой.
Изменение базовой инфляции и обменного курса в разрезе каждого месяца (в %).
Согласно предварительным результатам, обесценивание обменного курса на 1 процентный пункт в долгосрочной перспективе ускоряет базовую инфляцию на 0,28 процентных пункта.
Долгосрочное повышающее влияние колебаний курса на основные непродовольственные товары и услуги было относительно небольшим и составило от 0,18 до 0,16 п. п. соответственно.
В то же время курс оказывает более сильное ценовое давление на основные продукты питания — 0,42 п. п. Это связано, прежде всего, с тем, что эти товары неэластичны (спрос не меняется даже при изменении цен) и имеют высокую долю (в среднем 40−50%) в потребительских расходах домохозяйств.
Кроме того, из-за высокой доли импорта в основных видах потребительских товаров на внутреннем рынке (растительное масло, пшеничная мука, сахар, мясные продукты, картофель и другие) цены на продовольствие формируются за счёт изменения курсов валют.
Например, сахарные заводы в Узбекистане импортируют сырьё из Бразилии. В 2021 году из этой страны импортировано 619,7 тысячи тонн сахара-сырца на 319,7 млн долларов. Но из-за сложной геополитической ситуации, которая вызывает проблемы в логистике, обрываются цепочки поставок и ускоряется рост цен на продовольствие, Узбекистан столкнулся с закрытием некоторых путей поставок сахара, а это не может не влиять на цены, это отмечал и президент Шавкат Мирзиёев. В этом случае изменение курса будет влиять косвенно — через подорожание сырья.
Что касается зерновых, то Узбекистан завозит большую часть (около 90%) объёма этой продукции из Казахстана. В 2020 году в Казахстане было закуплено зерновых и продуктов из них (мука, крупы) на 666,1 млн долларов, а в 2021 году объём поставок круп составил 648,3 млн долларов (97,9% от всего импорта), муки — 92,9 млн долларов (97,2%). «Газета.uz» ранее объясняла, как запрет на экспорт зерновых из России может оказать косвенное влияние через Казахстан, который в прошлом году из-за неурожая закупал зерно в РФ. Здесь курс будет влиять как напрямую (через готовую муку), так и косвенно (зерно).
В марте сум резко обесценился, потеряв за полторы недели (с 9 по 18 марта) 6,1% стоимости — с 10897,27 до 11571,99 сума. Для стабилизации курса и снижения инфляционных ожиданий 17 марта Центробанк повысил ставку с 14% до 17%, с тех пор сум укрепился на 430,19 сума, или 3,7%.
В результате изменения внешней конъюнктуры и, соответственно, тенденций на внутренних рынках годовой уровень инфляции вырос с 9,7% в феврале до 10,5% в марте. Это выше траектории, которую ЦБ прогнозировал в начале года.
Базовая инфляция снижалась с января по февраль, но в марте достигла 9,1%. При этом вклад базовой инфляции в общую инфляцию увеличился до 6,9 п.п.