Rossiyaning «Aeroflot» aviakompaniyasi 20 maydan boshlab Moskvadan Toshkentga to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslarni tiklaydi, deb xabar qildi aviatashuvchi matbuot xizmati.
Parvozlar har kuni Airbus A330 keng fyuzelyajli samolyotlarida amalga oshiriladi.
«Moskvadan Toshkentga parvozlar „Aeroflot“ guruhining O‘zbekiston shaharlariga yo‘nalishlar tarmog‘ini to‘ldiradi, bu tarmoqqa allaqachon Moskvadan Urganch, Buxoro va Samarqandga reyslar kiradi», — deyiladi xabarda.
Shuningdek, matbuot xizmati 21 maydan boshlab Moskvadan to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslar yo‘lga qo‘yilishi munosabati bilan «Rossiya» aviakompaniyasi tomonidan Sochidan Toshkentga parvozlar bekor qilingani haqida ogohlantirdi. Yo‘lovchilar Moskvadan reyslarga qayta bron qilinadi.
Aeroflot 8 martdan Belarusdan tashqari xorijiy davlatlarga barcha reyslarni to‘xtatgan edi. Bunga havo transporti federal agentligining tavsiyalari sabab bo‘lgandi, u samolyotlari xorijiy reyestrda bo‘lgan Rossiya aviakompaniyalariga 6 martdan xorijga, boshqa davlatlardan esa Rossiya Federatsiyasiga 8 martdan parvozlarni to‘xtatishni tavsiya qilgandi.
«Interfaks» ma’lumotlariga ko‘ra, aprel oyida Yevropa Ittifoqi sanksiyalarni biroz yumshatib, lizing beruvchilarga Rossiya aviatashuvchilari bilan 26 fevralgacha tuzilgan samolyotlar uchun moliyaviy ijara shartnomalarini bajarishni davom ettirish imkonini berdi. Shundan so‘ng, «Aeroflot A330 yordamida bir nechta xorijiy reyslarni amalga oshirdi: ushbu samolyotlarning bir nechtasi kompaniya tomonidan moliyaviy lizing shartnomalari bo‘yicha foydalaniladi.
Kompaniya avvalroq Hindiston, Turkiya, Maldiv orollari va Shri-Lanka, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Eron, Ozarbayjon va Armanistonga parvozlar qayta tiklangani haqida ma’lum qilgan edi.

Российская авиакомпания «Аэрофлот» возобновит прямые рейсы из Москвы в Ташкент с 20 мая, сообщает пресс-служба авиаперевозчика.
Полёты будут выполняться каждый день на широкофюзеляжных лайнерах Airbus A330.
«Рейсы из Москвы в Ташкент дополнят маршрутную сеть Группы „Аэрофлот“ в города Узбекистана, которая уже включает полёты из Москвы в Ургенч, Бухару и Самарканд», — говорится в сообщении.
В пресс-службе также предупредили, что в связи с запуском прямых рейсов из Москвы с 21 мая отменены рейсы из Сочи в Ташкент, выполняемые авиакомпанией «Россия». Пассажиры будут переоформлены на рейсы из Москвы.
«Аэрофлот» приостановил все рейсы в зарубежные страны за исключением Белоруссии с 8 марта. Это было связано с рекомендациями Росавиации, которая посоветовала авиакомпаниям РФ, чьи самолёты находятся в иностранных реестрах, приостановить рейсы за рубеж с 6 марта, а из других государств в РФ — с 8 марта.
По данным «Интерфакса», в апреле Европейский союз немного смягчил санкции, разрешив лизингодателям продолжить исполнение контрактов финансового лизинга самолетов, заключённых с российскими перевозчиками до 26 февраля. После этого «Аэрофлот» запустил несколько зарубежных рейсов с использованием A330: несколько таких самолётов используются компанией по договорам финансового лизинга.
Компания ранее сообщила о возобновлении полётов в Индию, Турцию, на Мальдивские острова и Шри-Ланку, в Казахстан, Киргизию, Иран, Азербайджан и Армению.