Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portalida yangi tahrirdagi Oila kodeksi muhokamaga qo‘yildi, deb xabar bermoqda
Adliya vazirligi matbuot xizmati.
Taklif etilayotgan loyihaga ko‘ra, kodeksning 13-moddasi (Nikoh tuzish tartibi)da ko‘rsatib o‘tilgan nikohlanuvchilar tomonidan FHDYOga ariza berilganidan bir oy o‘tib nikoh qayd etish talabi bekor qilinadi. Nikohlanuvchilarning arizasi belgilangan tartibda tibbiy ko‘rikdan o‘tganidan so‘ng rasmiylashtiriladi.
“Amaliyotda nikohni qayd qilishning 1 oylik muddatini qisqartirish uchun ayrim fuqarolar FHDYO organlariga soxta tibbiy ma’lumotnomalar taqdim etish, FHDYO va sog‘liqni saqlash organlarida ortiqcha qog‘ozbozlik, byurokratiya va korrupsiyaviy holatlarga yo‘l qo‘yish kabi salbiy holatlar kuzatib kelingan”, — deyiladi Adliya vazirligi xabarida.
Shuningdek, kodeksning 17-moddasi (Nikohlanuvchi shaxslarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish) ikkinchi qismi yangi tahrirda bayon etilib, nikohlanuvchi ellik yoshdan oshgan bo‘lsa yoki homilador bo‘lsa, shuningdek tomonlardan biri og‘ir kasal bo‘lsa, tibbiy ko‘rikdan o‘z roziligi bilan o‘tkaziladi.
Ma’lumot uchun, amaldagi qonunchilikka ko‘ra nikohlanuvchilar FHDYO organlariga ariza bergan vaqtdan boshlab 1 oy o‘tganidan so‘ng nikohni qayd etishi mumkin. Bu vaqt oralig‘ida nikohlanuvchi shaxslar majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘tgan bo‘lish kerak. Ba’zi istisno hollarda, ya’ni homiladorlik, bola tug‘ilishi, bir tarafning kasalligi, xizmat safari kabi uzrli sabablar bilan bir oylik muddat kamaytirilishga ruxsat beriladi.
Vazirlikga ko‘ra, nikohni qayd qilish uchun 2021 yilda 300 mingdan ortiq, 2022 yilning I choragida 45 mingdan ortiq arizalar kelib tushgan bo‘lib, ariza topshirilgan vaqtdan boshlab bir oylik muddatda arizalarni qaytarib olish yuzasidan murojaatlar kelib tushmagan.
“Qonun loyihasining qabul qilinishi fuqarolarning ovoragarchiligiga chek qo‘yadi, FHDYO va sog‘liqni saqlash organlarida qog‘ozbozlik, byurokratiya va korrupsiyaviy holatlarni bartaraf etadi, otalik belgilash kabi ortiqcha qiyinchiliklarni oldini oladi”, — deyiladi Adliya vazirligi xabarida.

Министерство юстиции разработало проект закона о внесении изменений в Семейный кодекс Узбекистана, в котором предлагает отменить месячный срок для регистрации брака, сообщила пресс-служба министерства.
Согласно действующей редакции Семейного кодекса, брак заключается по истечении месяца со дня подачи заявления в ЗАГС. При наличии уважительных причин ЗАГС может разрешить заключение брака до истечения месяца, а в случае беременности, рождения ребенка и болезни одной стороны брак может быть заключен в день подачи заявления.
За месяц пары должны пройти обязательный медицинский осмотр.
«На практике для сокращения месячного срока регистрации брака некоторые граждане представляли в ЗАГС фальшивые медицинские справки, отмечались бюрократия и коррупция в ЗАГСах и медицинских учреждениях», — говорится в сообщении Минюста.
Законопроект предусматривает внесение изменений в статьи 13 (Порядок заключения брака), 17 (Медицинское обследование лиц, вступающих в брак) и 212 (Место и время регистрации заключения брака) Семейного кодекса.
В случае принятия законопроекта пара сможет зарегистрировать свой брак, не дожидаясь истечения срока в один месяц, после прохождения обязательного медицинского осмотра.
По данным Минюста, в 2021 году в ЗАГСы поступило более 300 тысяч заявлений о регистрации брака, в I квартале 2022 года — более 45 тысяч, а заявлений об отзыве таковых в течение месяца со дня подачи заявления не поступало.
«Принятие законопроекта положит конец хлопотам граждан, устранит бюрократию и коррупцию в ЗАГСах и органах здравоохранения», — считают в Минюсте.