2022−2027 yillarda Navoiy viloyatining Karmana tumani hamda Qashqadaryo viloyatining Shahrisabz shahri va Kitob tumani markazida oqova suv tizimlarini qurish va rekonstruksiya qilish bo‘yicha ikkita loyiha amalga oshiriladi. Prezident Shavkat Mirziyoyev 18 mart kuni bu haqdagi qarorni imzoladi.
Fransiya taraqqiyot agentligi (FTA) tomonidan 2021 yilda O‘zbekistonga jami 105 mln yevro qarz ajratilgan. Shuningdek, mazkur agentlik orqali Yevropa komissiyasi tomonidan 9 mln yevro miqdorida grant ajratildi.
Karmanada loyihani amalga oshirish qiymati 28 mln yevro, Shahrisabzda va Kitobda — 91 mln yevroni tashkil etmoqda.
Hujjat bilan loyihalarning texnik-iqtisodiy asoslari ham tasdiqlandi.
FTA «Gazeta.uz»ga taqdim etgan ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu uchta shaharning har birida oqava suvlarni markazlashtirilgan tozalash tizimini tashkil etish, jumladan, ulanish inshootlari va kollektorlarni o‘rnatish, oqova suvlarni tozalash inshootlarini qurish va sug‘orish uchun qayta ishlatishga mos keladigan oqava suvlarni chiqarish tizimini o‘rnatish rejalashtirilgan.
Loyihalarning maqsadi atrof-muhit va sog‘liq uchun foydali bo‘lgan, iqlim o‘zgarishiga moslashgan suv resurslarini integratsiyalashgan boshqarishga erishishdan iboratdir.
«[O‘zbekiston] hukumati aholi zich joylashgan kichik shaharchalarni poytaxtga yoki xorijga ko‘chib ketishga moyil bo‘lgan qishloq aholisi, shuningdek, turizm va agrobiznes uchun yanada jozibador qilish maqsadini qo‘ygan. Suv resurslarini kompleks boshqarishni rivojlantirish munosabati bilan hukumat jamoaviy sanitariya tizimini kengaytirishda shahar oqava suvlarini tozalashdan keyin sug‘orish uchun qayta ishlatish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda», — deyiladi FTA xabarida.

Два проекта по строительству и реконструкции канализационных систем в Карманинском районе в Навои и Шахрисабзе и Китабском районе в Кашкадарье будут реализованы в 2022—2027 годах. Постановление об этом 18 марта подписал президент Шавкат Мирзиёев.
Французское агентство развития (ФАР) в 2021 году выделило на эти цели 105 млн евро. Ещё 9 млн евро в виде гранта предоставила Европейская комиссия.
Стоимость реализации проекта в Кармане составит 28 млн евро, в Шахрисазбе и Китабе — 91 млн евро.
Документом также утверждены основные технико-экономические параметры проектов.
По данным ФАР, предоставленным «Газете.uz», в этих трёх городах планируется создать централизованную систему очистки сточных вод в каждом из трёх городов, включая установку соединений и коллекторов, строительство канализационного очистного сооружения, а также установку системы сброса очищенных сточных вод, совместимой с их повторным использованием для орошения.
Цель проектов заключается в обеспечении комплексного управления водными ресурсами, адаптированного к изменению климата, с выгодами для окружающей среды и здоровья населения.
«Правительство [Узбекистана] поставило цель сделать густонаселённые малые города более привлекательными для сельского населения, склонного к эмиграции в столицу или за границу, а также для туризма и агробизнеса. В связи с развитием комплексного управления водными ресурсами правительство видит в расширении коллективной санитарии возможность повторного использования городских сточных вод для орошения после очистки», — говорится в материалах ФАР.