«AQSh dollar banknotalarini AQShdan Rossiya Federatsiyasi hukumati yoki Rossiya Federatsiyasi hududida bo‘lgan har qanday shaxsga, qolaversa, banknotalar joylashgan yeridan qat’iy nazar AQShning yuridik va jismoniy shaxslari tomonidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri yoki bilvosita eksport, reeksport, sotish yoki yetkazib berish taqiqlanadi», — deyiladi farmonda.
Bundan tashqari, AQSh Rossiyadan ikra, dengiz mahsulotlari, aroq va boshqa spirtli ichimliklar, qolaversa, brilliant va olmoslarni import qilishga taqiq qo‘ydi, deya ta’kidladi Jo Bayden. Oq uyning xabarida qayd etilishicha, Rossiyani 1 mlrd dollardan ortiq eksport daromadidan mahrum qiladi va «AQSh fuqarolari Putin urishini moliyalashtirmasligini» kafolatlaydi.
G7 davlatlari shuningdek, Rossiyaga Xalqaro valyuta jamg‘armasi, Jahon banki va boshqa xalqaro moliya institutlaridan mablag‘ olishni taqiqlashga erishishi kutilmoqda, deyiladi «katta yettilik» mamlakatlarining qo‘shma bayonotida. Ular Rossiya bilan eng maqbul savdo muhiti maqomini bekor qilish va Rossiyaning JST a’zoligidan mahrum qilish niyatida.
Oq uy shuningdek, sanksiya ostida bo‘lgan Rossiya banklari rahbarlari va RF Davlat dumasi a’zolariga qarshi to‘liq cheklovchi sanksiyalar qo‘llashini ma’lum qildi.
Bundan tashqari, Jo Bayden Rossiyaga hashamatli tovarlarni, jumladan, ko‘pincha «rus elitasi sotib oladigan» avtomobillar, kiyim-kechaklar va zargarlik buyumlari va boshqa tovarlarni eksport qilishni taqiqlashga oid farmonni ham imzoladi.
«Bugungi kunda cheklovlar qo‘yilgan hashamatli tovarlarni AQShdan eksport qilish qiymati yiliga qariyb 550 mln dollarni tashkil etadi. Putinning harbiy mashinasini qo‘llab-quvvatlaydigan elita endi ushbu tizimning afzalliklaridan foydalanmasligi va rus xalqining resurslarini isrof qilmasligi kerak», — deyiladi bayonotda.
Avvalroq, Yevropa Ittifoqi yevro banknotalarini Rossiyaga sotish, yetkazib berish, eksport qilish va jo‘natib yuborishni taqiqlagandi. Istisnolar faqat banknotalar shaxsiy foydalanish uchun mo‘ljallangan holatda yoki ularning egalari diplomatik immunitetga ega shaxslarga qo‘llaniladi.

Президент США Джо Байден подписал указ, запрещающий экспорт, реэкспорт, продажу или поставку в Россию долларовых банкнот. Документ опубликован на сайте Белого дома.
«Запрещается… экспорт, реэкспорт, продажи или поставки напрямую или опосредованно из США, а также от физических или юридических лиц США вне зависимости от их местонахождения банкнот, номинированных в долларах США, правительству Российской Федерации или любому лицу, находящемуся в Российской Федерации», — говорится в указе.
Кроме того, США ввели запрет на импорт икры, морепродуктов, водки и других алкогольных напитков, а также бриллиантов и алмазов из России. В сообщении Белого дома отмечается, что это лишит Россию экспортных доходов на сумму более 1 млрд долларов и гарантирует, что «граждане США не будут финансировать войну Путина».
Страны G7 будут также добиваться запрета на заимствования Россией средств в МВФ, Всемирном банке и других международных финансовых институтах, говорится в совместном заявлении стран семёрки.
Они намерены отменить для России статус наибольшего благоприятствования в торговле и лишить Россию преимуществ членства в ВТО.
Белый дом также объявил о полных блокирующих санкциях против руководителей российских банков, находящихся под санкциями, и членов Госдумы РФ.
Кроме того, Джо Байден подписал указ, запрещающий экспорт в Россию предметов роскоши, таких как автомобили, одежда и ювелирные изделия и другие товары, которые часто «покупает российская элита».
«Стоимость экспорта товаров из США, на которые распространяются сегодняшние ограничения на предметы роскоши, составляет почти 550 млн долларов в год. Элиты, поддерживающие путинскую военную машину, больше не должны пожинать плоды этой системы и разбазаривать ресурсы российского народа», — говорится в заявлении.
Ранее Евросоюз запретил продавать, поставлять, передавать и экспортировать в Россию банкноты евро. Исключения будут делаться в том случае, если банкноты предназначены для личного пользования или их обладателями являются лица с дипломатическим иммунитетом.