1 mart kuni BMT bosh kotibi Ukrainaga favqulodda gumanitar yordam ko‘rsatish bo‘yicha ikkita keng ko‘lamli dasturni ishga tushirdi, deb xabar berdi tashkilot matbuot xizmati.
Ulardan biri to‘g‘ridan-to‘g‘ri mojaro zonasida qolgan odamlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan bo‘lsa, ikkinchisi mamlakatni tark etishga majbur bo‘lgan ukrainaliklarga yordam berish bilan bog‘liq.
«Xalqaro hamjamiyat Ukraina xalqiga so‘zsiz yordam ko‘rsatishga majbur, — dedi Antonio Guterrish. BMT rahbarining so‘zlariga ko‘ra, Ukrainadagi jangovar harakatlardan jabr ko‘rgan va uy-joyini tark etgan 6 milliondan ortiq odamning ortib borayotgan gumanitar ehtiyojlarini qondirish uchun kelasi uch oy ichida 1,1 mlrd dollar kerak bo‘ladi.
«Xorijga, asosan Polsha, Vengriya, Ruminiya va Moldovaga qochib ketgan ukrainaliklarga kelsak, bu yerda biz 551 mln dollar yig‘ishni so‘rayapmiz», — dedi Antoniu Guterrish.
Ikkala dastur ham hayotan muhim dori-darmonlar va tibbiy buyumlar, ichimlik suvi, chodirlar va himoya vositalari zaxirasini to‘ldirish uchun vositalarni sotib olishni o‘z ichiga oladi. BMT rahbarining so‘zlariga ko‘ra, har ikki dastur ham muvofiqlashtirilgan, bir-birini to‘ldiradi va darhol amalga oshirishga mo‘ljallangan.
BMT bosh kotibi BMT agentliklari Ukrainada qolishi va ishlashini yana bir bor tasdiqladi.
«Hozirgi keskinlashuvdan oldin ham gumanitar tashkilotlar mamlakat sharqidagi 3 mln kishiga yordam berishdi, — dedi Antonio Guterres. — Endi biz mavjud dasturlarni kengaytiramiz, shuningdek, mamlakatning istalgan nuqtasida, kerakli joylarda yangilarini yaratamiz. Biz va hamkorlarimiz betaraflik, xolislik, mustaqillik va insonparvarlik tamoyillariga muvofiq jabrlanganni qo‘llab-quvvatlash tarafdorimiz».
Insonparvarlik ehtiyojlarini baholash va yordam hajmini oshirish uchun BMT agentliklari, bosh kotibning so‘zlariga ko‘ra, kechayu kunduz va haftada yetti kun ishlaydi. O‘tgan yakshanba kuni BMTning Qochqinlar bo‘yicha agentligi o‘zining birinchi yuk mashinasida gumanitar yordamni Ukrainaning markaziy qismiga yetkazdi. YUNICYeF hamkorlari bolalarga psixologik yordam ko‘rsatishga tayyor.
Jahon oziq-ovqat dasturining (WFP) oziq-ovqat yordamining birinchi partiyalari Turkiyadan Ukrainaga yo‘l oldi. WFP 3 mln kishiga oziq-ovqat, naqd pul va vaucherlarni tarqatish bo‘yicha favqulodda operatsiya o‘tkazmoqda.
«Biroq eng samarali insonparvarlik yordami — zambaraklar ovozini o‘chirishdir, — dedi Antonio Guterrish. — Askarlar o‘z kazarmalariga qaytishlari kerak. Rahbarlar diplomatiyaga murojaat qilishlari lozim. Men ta’sirga ega bo‘lganlarning barchasini undan ushbu bema’ni mojaroga barham berish uchun foydalanishga chaqiraman».
«Ukraina xalqi o‘z tarixidagi eng qora kunni boshidan kechirmoqda, — dedi BMT bosh kotibining gumanitar masalalar bo‘yicha o‘rinbosari va favqulodda yordam koordinatori Martin Griffits. — Yosh bolali oilalar yerto‘lalar va shahar metrosiga yashirinmoqda yoki portlashlar va sirenalar chinqirig‘idan qochish uchun ketishga harakat qilishmoqda. Tinch aholi orasida qurbonlar soni tez sur’atlarda o‘sib bormoqda. Biz oddiy ukrainaliklarning hayoti va qadr-qimmatini himoya qilish uchun yordamni zudlik bilan kengaytirishimiz kerak».
Griffitsning so‘zlariga ko‘ra, 6 mln ukrainalik uchun favqulodda yordam dasturi eng zaif qatlamlar uchun naqd pul taqdim etish, oziq-ovqat yordami, suv, sanitariya, sog‘liqni saqlash va ta’lim dasturlarini qo‘llab-quvvatlash choralari hamda vayron bo‘lgan uylarni tiklashni o‘z ichiga oladi.
BMTning gumanitar yordam xodimlarining barcha mojarolardan jabr ko‘rgan hududlarga insonparvarlik, betaraflik, xolislik va mustaqillik tamoyillariga muvofiq xavfsiz va to‘siqsiz kirishi talab etiladi, deya qo‘shimcha qildi BMT rahbari o‘rinbosari.
BMTning Qochqinlar bo‘yicha oliy komissari Filippo Grandi, o‘z navbatida, Ukrainadagi urush Yevropadagi bu asrdagi eng katta gumanitar inqirozga aylanishi mumkinligini aytdi. «Biz qochqinlarni, jumladan, mahalliy hamjamiyat va alohida shaxslarni qabul qilishda qo‘shni davlatlardan birdamlik va mehmondo‘stlikni ko‘ryapmiz, — dedi u. — Biroq inqiroz ko‘lamiga munosib yordam berish va yangi kelganlarni himoya qilish uchun ko‘proq harakat talab etiladi».
YUNICYeF, o‘z navbatida, Ukrainadagi bolalarga yordam berish uchun 276 mln dollar, shuningdek, qo‘shni mamlakatlardagi qochqinlarga qarshi kurash mintaqaviy rejasini amalga oshirish uchun qo‘shimcha 73 mln dollar so‘ramoqda. Bu haqda YUNICYeF ijrochi direktori Ketrin Rassel ma’lum qildi.
«Ukrainadagi mojaro avj olgan zonada qolgan bolalar va ularning oilalarining ahvoli daqiqa sayin yomonlashmoqda, — dedi u. — Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissarlik boshqarmasi tomonidan tekshirilgan ma’lumotlarga ko‘ra, kamida 13 nafar bola halok bo‘lgan va jangovar harakatlar kuchaygani sari bu raqamning oshishini kutmoqdamiz. Ko‘plab bolalar shikastlangan, boshqalari esa atrofda sodir bo‘layotgan voqealardan chuqur jarohat olishgan. Yuz minglab bolalar maktabga bormayapti».
Ketrin Rassel YUNICYeF Ukrainadagi hayoti va kelajagi qil ostida turgan bolalar va oilalarga yordam berishda jahon hamjamiyatining saxiyligi va yordamiga tayanadi. «Ushbu mojarodan jabrlangan har bir bolaga yetib bormagunimizcha, biz tinchlana olmaymiz», — dedi u.
XVJ va Jahon banki Ukrainaga yordam paketlarini tayyorlaydi
Xalqaro valyuta jamg‘armasi va Jahon banki Ukrainadagi urush yuzasidan qo‘shma bayonot berdi.
«Muassasalarimiz Ukrainani moliyaviy va siyosiy jabhada qo‘llab-quvvatlash uchun birgalikda ishlamoqda va ushbu yordam hajmini zudlik bilan oshirmoqda», — deyiladi bayonotda.
«Ukrainaning tezkor moliyalashtirish instrumenti orqali favqulodda moliyalashtirish to‘g‘risidagi so‘rovini kengashimiz keyingi haftadayoq ko‘rib chiqishi mumkin, — deyiladi bayonotda. — Bundan tashqari, biz Ukraina uchun Stand-By dasturi ustida ishlashni davom ettirmoqdamiz, unga ko‘ra iyun oyi oxirigacha qo‘shimcha 2,2 mlrd dollar ajratiladi».
«Jahon banki Guruhida joriy haftada boshqaruvga tasdiqlash uchun taqdim etiladigan kamida 350 mln dollarlik budjet mablag‘larini tezkor o‘zlashtirish, keyin esa sog‘liqni saqlash va ta’limni qo‘llab-quvvatlashga tezkor to‘lov uchun 200 mln dollarlik operatsiyalar uchun yaqin oylarga mo‘ljallangan 3 mlrd dollarlik ko‘mak paketini tayyorlamoqdamiz», — deyiladi bayonotda.
XVJ va JB mintaqa va dunyoning boshqa davlatlari uchun mojaro va qochqinlarning iqtisodiy va moliyaviy oqibatlari ustida ham birgalikda ish olib borayotganini ma’lum qildi.
«Biz kerak bo‘lganda qo‘shni davlatlarga kengaytirilgan siyosiy, texnik va moliyaviy yordam ko‘rsatishga tayyormiz, — deya ishontirmoqda xalqaro moliya institutlari. — Ushbu inqiroz butun dunyodagi odamlarning hayoti va turmush tarziga ta’sir qiladi va biz ularga o‘zimizning to‘liq ko‘magimizni taklif qilamiz».

Генеральный секретарь ООН 1 марта дал старт двум крупномасштабным программам оказания экстренной гуманитарной помощи Украине, сообщила пресс-служба организации.
Одна из них нацелена на поддержку людей, оказавшихся непосредственно в зоне конфликта, другая — на помощь тем украинцам, которые были вынуждены покинуть страну.
«Международное сообщество обязано оказать жителям Украины безоговорочную поддержку», — заявил Антониу Гутерриш. По словам главы ООН, для удовлетворения растущих гуманитарных потребностей более 6 миллионов человек, пострадавших и перемещённых в результате военных действий в Украине, потребуется 1,1 млрд долларов в течение следующих трёх месяцев.
«Что касается украинцев, бежавших за границу, в основном в Польшу, Венгрию, Румынию и Молдову, то здесь мы просим собрать 551 млн долларов», — сказал Антониу Гутерриш.
Обе программы включают закупку средств на пополнение запасов жизненно важных лекарств и предметов медицинского назначения, питьевой воды, палаток и средств защиты. По словам главы ООН, обе программы скоординированы, дополняют друг друга и рассчитаны на немедленную реализацию.
Генсек ООН вновь подтвердил, что агентства ООН остаются и работают в Украине.
«Ещё до нынешней эскалации гуманитарные агентства оказывали помощь трём миллионам человек на востоке страны, — сказал Антониу Гутерриш. — Теперь мы будем расширять существующие программы, а также создавать новые — там, где они необходимы, в любой точке страны. Мы и наши партнёры обязуемся поддерживать пострадавших в соответствии с принципами нейтралитета, беспристрастности, независимости и гуманности».
Чтобы оценить гуманитарные потребности и увеличить объём помощи, агентства ООН, по словам генсека, работают круглосуточно и без выходных. В минувшее воскресенье Управление ООН по делам беженцев (УВКБ) доставило в центральную Украину свой первый грузовой автомобиль с гуманитарной помощью. Партнёры ЮНИСЕФ готовы оказывать психологическую помощь детям.
Первые партии продуктовой помощи Всемирной продовольственной программы находятся в пути из Турции в Украину. ВПП проводит экстренную операцию по раздаче продовольствия, наличных денег и ваучеров 3 миллионам человек.
«Однако самая эффективная гуманитарная помощь — заставить замолчать пушки, — подчеркнул Антониу Гутерриш. — Солдаты должны вернуться в свои казармы. Лидеры должны обратиться к дипломатии. Я призываю всех, кто имеет влияние, использовать его, чтобы положить конец этому бессмысленному конфликту».
«Народ Украины переживает самый чёрный день своей истории, — заявил заместитель генерального секретаря ООН по гуманитарным вопросам и координатор чрезвычайной помощи Мартин Гриффитс. — Семьи с маленькими детьми прячутся в подвалах и городском метро или пытаются уехать, чтобы спастись от взрывов и воя сирен. Число жертв среди мирного населения стремительно растёт. Мы должны немедленно расширить масштабы помощи, чтобы защитить жизнь и достоинство рядовых украинцев».
По словам Гриффитса, программа по оказанию экстренной помощи 6 миллионам украинцев включает предоставление наличных денег наиболее уязвимым слоям населения, продовольственную помощь, меры, направленные на поддержание водоснабжения, санитарии, здравоохранения и образовательных программ, а также помощь по восстановлению повреждённых домов.
Гуманитарным сотрудникам ООН потребуется безопасный и беспрепятственный доступ ко всем пострадавшим от конфликта районам в соответствии с принципами гуманности, нейтралитета, беспристрастности и независимости, добавил заместитель главы ООН.
Верховный комиссар ООН по делам беженцев Филиппо Гранди отметил в свою очередь, что война в Украине может стать крупнейшим гуманитарным кризисом в Европе в этом столетии. «Мы наблюдаем солидарность и гостеприимство со стороны соседних стран в приёме беженцев, в том числе местных сообществ и частных лиц, — сказал он. — Однако для адекватной масштабам кризиса помощи и защиты вновь прибывших потребуется гораздо больше усилий».
ЮНИСЕФ, в свою очередь, запрашивает 276 млн долларов для оказания помощи детям в Украине, а также дополнительные 73 млн долларов для реализации регионального плана реагирования на ситуацию с беженцами в соседних странах. Об этом заявила исполнительный директор ЮНИСЕФ Кэтрин Рассел.
«Положение детей и их семей, оказавшихся в зоне эскалации конфликта в Украине, ухудшается с каждой минутой, — сказала она. — Согласно данным, проверенным УВКПЧ, убиты по меньшей мере 13 детей, и мы ожидаем, что это число будет увеличиваться по мере того, как нарастают боевые действия. Многие дети ранены, другие глубоко травмированы происходящим вокруг. Сотни тысяч детей не посещают школу».
Кэтрин Рассел заявила, что ЮНИСЕФ полагается на щедрость и поддержку мирового сообщества, чтобы помочь детям и семьям в Украине, чьи жизни и будущее висят на волоске. «Мы не можем успокоиться, пока не достигнем каждого ребёнка, затронутого этим конфликтом», — подчеркнула она.
МВФ и ВБ готовят пакеты поддержки для Украины
Международный валютный фонд и Всемирный банк выступили с совместным заявлением по войне в Украине.
«Наши учреждения работают вместе, чтобы поддержать Украину на финансовом и политическом фронтах, и в срочном порядке увеличивают эту поддержку», — говорится в заявлении.
«В МВФ мы отвечаем на запрос Украины о чрезвычайном финансировании через инструмент быстрого финансирования, который наш совет может рассмотреть уже на следующей неделе, — отмечается в заявлении. — Кроме того, мы продолжаем работать над программой Stand-By для Украины, в рамках которой до конца июня будет доступно дополнительно 2,2 млрд долларов».
«В Группе Всемирного банка мы готовим пакет поддержки на сумму 3 млрд долларов в ближайшие месяцы, начиная с операции по ускоренному освоению бюджетных средств на сумму не менее 350 млн долларов, которая будет представлена на утверждение правления на этой неделе, а затем — на 200 млн долларов в быстрой выплате поддержки для здравоохранения и образования», — говорится в заявлении.
МВФ и ВБ также сообщили, что вместе над оценкой экономических и финансовых последствий конфликта и беженцев для других стран региона и мира.
«Мы готовы предоставить усиленную политическую, техническую и финансовую поддержку соседним странам по мере необходимости, — заверили международные финансовые институты. — Этот кризис влияет на жизнь и средства к существованию людей во всём мире, и мы предлагаем им нашу полную поддержку».