10 yanvar kuni O‘zbekistonga 500 400 doza Moderna vaksinasi COVAX platformasi orqali olib kelindi. Bu haqda UNICEF`ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi matbuot xizmati xabar berdi.
Sog‘liqni saqlash vazirligining qayd etishicha, bu 2022 yil hisobidan keltirilgan ilk vaksinalar hisoblanadi.
Foto: UNICEF
Hozirda COVAX dasturi bo‘yicha yetkazilgan dozalarning umumiy soni 9,5 milliondan oshdi. COVAX — JSST, GAVI, CEPIvaccines va UNICEF`ni birlashtirgan global tashabbus hisoblanadi.
Shunday qilib, O‘zbekistonda foydalanilayotgan vaksinalar miqdori 49,5 mln dozadan ko‘proqni tashkil qilmoqda. Emlash jarayonlarida 40 milliondan ortiq dozadan foydalanilgan.

В понедельник в Ташкент по глобальной программе COVAX безвозмездно доставлено 500400 доз вакцины Moderna. Об этом сообщила пресс-служба представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане.
Как отметили в пресс-службе Министерства здравоохранения, это первая поставка вакцины от коронавируса в новом году.
Фото: ЮНИСЕФ.
Количество доз вакцин от COVID-19, доставленных в рамках платформы COVAX, превысило 9,5 миллиона. Главную роль по закупке и доставке выполняет ЮНИСЕФ.
Общее количество доз вакцин, приобретённых, полученных безвозмездно и произведённых в Узбекистане, превысило 49,5 миллиона. В процессе вакцинации использовано свыше 40 миллиона доз.