O‘zbekiston davlat organlari va tashkilotlari o‘z ixtiyorlarida bo‘lgan xizmat avtomobillari, uy-joy va boshqa ko‘chmas mulklar to‘g‘risidagi axborotlarni e’lon qilishni boshladi. Prezidentning 2021 yil 16 iyundagi qarori bilan mazkur ko‘rsatkichlar ochiq e’lon qilinadigan ijtimoiy ahamiyatga ega ma’lumotlar ro‘yxatiga kiritildi. Shunday qilib, вазирлик va idoralar endilikda ushbu ko‘rsatkichlarni har chorakda o‘z saytlarida va ochiq ma’lumotlar portaliда e’lon qilib borishlari shart.
Ayni vaqtda portaldagi ma’lumotlar tartibsiz, imloviy va texnik xatolar bilan taqdim etilgan. Ba’zi davlat organlari avtomobil modeli, rangi, ishlab chiqarilgan yili, transport biriktirilgan shaxs, davlat raqami, balans qiymatini ko‘rsatgan bo‘lsa, boshqalari faqat avtomobillar sonini ko‘rsatgan holda to‘liq bo‘lmagan ma’lumotlarni joylashtirgan (masalan, Maktabgacha ta’lim vazirligi, Suv xo‘jaligi vazirligi va boshqalar).
Prezident Administratsiyasi, Mudofaa vazirligi, bosh vazir va bosh vazirning birinchi o‘rinbosari, Ichki ishlar, Energetika, Favqulodda vaziyatlar vazirliklari va aksariyat hokimliklar xizmat avtomashinalari ma’lumotlarni e’lon qilmagan.
«Gazeta.uz» yirik vazirlik va idoralarning xizmat avtomashinalari parkini tahlil qilib, mamlakatning yuqori martabali amaldorlari qanday avtomobillardan foydalanishini aniqladi. Vazirlar orasida Mercedes-Benz S 450 4MATIC, ularning o‘rinbosarlari orasida esa Malibu va Captiva eng ommabop avtomobil bo‘lib chiqdi.
Iqtisodiy rivojlanish vazirligi
Bosh vazir o‘rinbosari, iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov ixtiyoriga 2015 yilda ishlab chiqarilgan Mercedes-Benz avtomobili, uning o‘rinbosarlariga 2019 va 2017 yillarda ishlab chiqarilgan Malibu-2 avtomobillari biriktirilgan.
Vazirlik avtoparkida, shuningdek, maxsus maqsadli (xorijiy delegatsiyalarni kutib olish va boshqa maqsadlarda foydalaniladigan) Hyundai Santa Fe (2010), ikkita Toyota Land Cruiser (2012 va 2018), Damas va bir nechta Lacetti (2020) mavjud.
Moliya vazirligi
Moliya vaziri Timur Ishmetovga 2018 va 2019 yilda ishlab chiqarilgan ikkita Mercedes-Benz biriktirilgan bo‘lib, ulardan biri maxsus avtomobildir. Uning barcha o‘rinbosarlari Malibu-2 (2018) minishadi.
Moliya vazirligi avtogarajida oltita Lacetti ham bor.
Mercedes-Benz S 450 4MATIC. Foto: sales.mercedes-avangard.ru.
Transport vazirligi
Transport vazirligi balansidan 2019 yilda ishlab chiqarilgan Mercedes-Benz S 450 4MATIC, to‘rtta Malibu (2018) va Lacetti (2019) o‘rin olgan. Shu o‘rinda, vazirlik mashinalar aynan kimga biriktirilganini ko‘rsatmagan. Ammo, avvalgi ikki vazirlik avtomobillari iyerarxiyasidan kelib chiqilsa, Mercedes-Benz transport vaziri Ilhom Maxkamovga, Malibu esa uning o‘rinbosarlariga xizmat ko‘rsatadi.
Mehnat vazirligi
Xuddi shunday avtomobillar Nozimjon Husanov rahbarlik qilayotgan Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga ham taqdim etilgan. Xususan, vazirga Mercedes-Benz, uning uch o‘rinbosariga esa Malibu biriktirilgan.
Avtoparkda bittadan Lacetti va Cobalt ham bor.
Sog‘liqni saqlash vazirligi
Cadillac XTS. Foto: auto.ironhorse.ru.
Sog‘liqni saqlash vaziri Behzod Musayev avvalgi vazirdan Cadillac XTS hukumat sedanini qabul qilib oldi.
Ochiq ma’lumotlar portali ma’lumotlariga ko‘ra, sog‘liqni saqlash vaziri o‘rinbosari Elmira Basitxanova 2019 yilda ishlab chiqarilgan Mercedes-Benz S 450 4MATIC avtomobilida yuradi. Vazirning qolgan o‘rinbosarlari Amirillo Inoyatov, Ulug‘bek Sobirov va Abdulla Azizov Malibu (2019 va 2020) avtomobilida qatnashadi.
Qurilish vazirligi
Qurilish vazirligida ham xizmat avtomobillari kimga biriktirilgani ko‘rsatilmagan. Vazirlik avtoparki 2009 yilda ishlab chiqarilgan Mercedes-Benz S 450 4MATIC, to‘rtta Malibu (2013, 2019 va 2020), Cadillac XTS (2014), Hyundai (2019) va Lacetti (2015) avtomobillaridan tarkib topgan.
TIV
Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilovga Mercedes-Benz S 450 avtomobili xizmat ko‘rsatadi. Uning o‘rinbosarlaridan biri hamda prezidentning Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev Cadillac XTS (2016) avtomobilida harakatlanishadi. Yana to‘rt o‘rinbosar va matbuot kotibi Malibu (2020 va2013) avtomobilida yurishadi.
TIV parkida, shuningdek, navbatchilar va mehmonlar, hududlardagi konsulxonalar va boshqalar uchun beshta Malibu (2013 va 2017), ikkita Lacetti (2010), uchta Cobalt (2018), ikkita Epica (2011), BMW 750 LI (2016), beshta Captiva (2017) saqlanmoqda.
2016 BMW 750Li. Foto: guideautoweb.com.
XTV
Xalq ta’limi vazirligi xizmat avtomobillari ro‘yxatidan Mercedes-Benz (2017), beshta Malibu (2018 va 2020), Equinox (2020) va ikkita Lacetti (2017) avtomobillarini ko‘rish mumkin.
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri Abduqodir Toshqulov uchun Mercedes-Benz S 450 (2009 yilda ishlab chiqarilgan), uning uch o‘rinbosari uchun esa — Malibu-2 (2019−2021) biriktirilgan. Xizmat avtomobillari ro‘yxatida ikkita Lacetti ham mavjud.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi
Bosh vazir o‘rinbosari, investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqovga 2018 yilda ishlab chiqarilgan Mercedes-Benz S 450 biriktirilgan. Uning olti o‘rinbosari va matbuot kotibi Malibu-2 (2018) avtomobilida yurishadi. Yana bir o‘rinbosari Otabek Choriyev tasarrufida esa Skoda Kodiaq (2021) mavjud.
Xorijiy delegatsiyalar uchun Toyota Land Cruiser (2013) avtomobilidan foydalanishadi. Garajda ikkitadan Lacetti va Nexia, Mercedes-Benz S 600 (1996) ham mavjud.
Toyota Land Cruiser 2013. Foto: netcarshow.com.
AKT vazirligi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Chevrolet Traverse (2020), uning to‘rt o‘rinbosari Equinox (2020) dan foydalanadi.
Adliya vazirligi
Adliya vazirligi o‘zining avtoparki, jumladan, hududiy boshqarmalar ma’lumotlari haqida batafsil ma’lumot berdi. Xususan, davlat idorasida 320 ta avtomobil mavjud bo‘lib, ularning aksariyatini Nexia tashkil etadi.
Vazir Ruslanbek Davletovning o‘zi 2015 yilda ishlab chiqarilgan Mercedes-Benz, uning to‘rt o‘rinbosari Malibu-2 (2017 yil) minishadi. Qoraqalpog‘iston adliya vaziri va viloyatlar bo‘limlari rahbarlari Captiva avtomobiliga ega.
Avtoparkda Toyota rusumiga mansub maxsus transport vositalari ham mavjud.
Skoda Kodiaq, Chevrolet Trailblazer, Equinox va Traverse. Foto: «Gazeta.uz».
Madaniyat vazirligi
Madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekovga 2009 yilda ishlab chiqarilgan Mercedes-Benz, uning uch o‘rinbosariga esa Malibu-2 (2020−2021) biriktirilgan. Xizmat avtomobillari ro‘yxatidan ikkita Lacetti ham o‘rin olgan.
Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi
Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vaziri Sherzod Hidoyatovning haydovchisi Mercedes-Benz E 450 4MATIC (2019) boshqaradi. Uning ikki o‘rinbosari esa Lacetti (2016−2017), yana biri — Malibu (2017) avtomobilida harakatlanadi.
Vazirlik balansidagi Nissan (2012) va Mercedes-Benz S 350 (2007) onlayn auksionda sotuvga qo‘yilgan.
Innovatsiyalar vazirligi
Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov va uning o‘rinbosari, Ilg‘or texnologiyalar markazi rahbari Shahnoza Turdiqulova Malibu-2 (2018) avtomobilidan foydalanishadi.
Qolgan 16 ta avtomobil mahalliy ishlab chiqaruvchining Lacetti, Nexia, Damas modellaridan tarkib topgan.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi
Qishloq xo‘jaligi vazirligi eng xilma-xil avtotransport parkiga ega. 2021 yil iyul holatiga ko‘ra vazir Jamshid Xodjayev Mercedes-Benz, uning birinchi o‘rinbosari Shuhrat Teshayev Chevrolet Trailblazer, qolgan olti nafar o‘rinbosar ikkita Malibu, Hyundai Tucson, ikkita Captiva va Kia avtomobillarida yurishadi.
Vazir maslahatchilariga Saptiva va Toyota Land Cruiser, matbuot kotibiga — Captiva, ikki navbatchiga — Cobalt va Lacetti biriktirilgan.
Mahalla vazirligi
Mercedes-Benz E 450. Foto: evo.co.uk.
Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vaziri Rahmat Mamatov ixtiyorida Mercedes-Benz E 450 (2020 yil), uning birinchi o‘rinbosari Gulnora Ma’rufova va o‘rinbosarlari Botir Parpiyev, Sodiqjon Turdiyevga esa Malibu (2020, 2019, 2017, 2016) avtomobillari biriktirilgan.
Matbuot xizmati rahbari uchun Captiva ajratildi. Avtoparkda ikkita Lacetti va bitta Nexia ham bor.
Turizm va sport vazirligi
Toyota Avalon. auto.ironhorse.ru.
Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimovning haydovchisi Toyota Avalon va Malibu-2 boshqaradi. Uning birinchi o‘rinbosari va to‘rt o‘rinbosari uchun to‘rtta Malibu va bitta Captiva, vazir maslahatchilari uchun — ikkita Malibu va bitta Lacetti biriktirilgan.
Mehmonlar uchun Toyota Prado, boshqaruv apparati uchun — Malibu, navbatchilar uchun — Lacetti va Nexia xizmat ko‘rsatadi.
Bosh prokuratura
Hyundai Santa Fe. Foto: motor.ru.
Bosh prokuratura — ro‘yxat taqdim etgan yagona huquqni muhofaza qilish organi. Idora parki 76 ta avtomobildan iborat:
- Mercedes-Benz S 450 — 1 dona;
- Toyota Land Cruiser Prado — 3;
- Malibu-2 — 6;
- Captiva — 3;
- Equinox — 1;
- Lacetti — 49;
- Citroen Jumper — 1;
- Damas — 1;
- Labo — 1;
- Nexia — 6;
- Isuzu Midibus — 1;
- Hyundai N1 — 2;
- Hyundai SantaFe — 1.
Fanlar akademiyasi
Fanlar akademiyasi prezidenti Behzod Yuldashev 2016 yilda ishlab chiqarilgan Cadillac XTS avtomobilida harakatlanadi. Bosh ilmiy kotib va u nafar vitse-prezident Lacetti avtomobilidan foydalanishadi.
Davlat statistika qo‘mitasi
Davlat statistika qo‘mitasi rahbari tasarrufida Mercedes-Benz S 350 (2010 yilda ishlab chiqarilgan), uning uch o‘rinbosarida esa Malibu (2018, 2012 va2019), yana birida — Toyota Camry (2012) mavjud.
DSQ
Davlat soliq qo‘mitasi ham 220 dan ortiq, aksariyati Nexia avtomashinasidan tarkib topgan parki haqida to‘liq ma’lumot berdi. Sherzod Kudbiyev rahbarlik qilayotgan DSQ rahbariyati uchun Mercedes-Benz va oltita Malibu ajratilgan.
Qo‘mitaning hududiy bo‘limlari rahbarlari Malibu, Captiva, Toyota Land Cruiser, Trailblazer, Equinox avtomobillarida yurishadi.
Ekologiya davlat qo‘mitasi
Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisiga (lavozim avgust oyidan beri vakant) Mercedes-Benz E 450 rusumli (2019 yilda ishlab chiqarilgan), birinchi o‘rinbosariga (u ham vakant) Toyota Prado (2016 -yil), yana ikki o‘rinbosarga — Captiva ajratilgan.
Ekologiya qo‘mitasining xizmat avtomobillari ro‘yxatidan UAZ Patriot, Cobalt, Damas, Lada Niva va XRAY, Hyundai H-1 avtomobillari ham o‘rin olgan.
Geologiya qo‘mitasi
Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi raisi Bobir Islomov Mercedes-Benz (2009), uning birinchi o‘rinbosari Shamsiddin Alimov va ikki o‘rinbosari — Malibu (2019, 2018 va 2015), boshqa o‘rinbosari — Captiva (2018) avtomobillaridan foydalanadi.
O‘rmon qo‘mitasi
Nizomiddin Bakirov rahbarlik qilayotgan O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi avtoparki Mercedes-Benz E 450 (2019), Mercedes-Benz S 450 (2009), ikkita Mercedes-Benz S 450 (2018), Toyota Camry (2006), Malibu (2019) 2018) , Captiva (2017) va boshqalardan tarkib topgan.
Korrupsiyaga qarshi kurash agentligi
Mercedes-Benz E 400 Coupe. Foto: mbofhenderson.com.
Akmal Burxonov rahbarlik qilayotgan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi avtoturargohida Mercedes-Benz E 400 (2021), Captiva (2021), to‘rtta Malibu (2020−2021) va Lacetti (2020) avtomobillarini uchratish mumkin.
Loyiha boshqaruvi milliy agentligi
Loyiha boshqaruvi milliy agentligi avtoparki eng ko‘p (6) Mercedes-Benz mavjud. Agentlik direktori Dmitriy Liga Mercedes-Benz S 560 (2019) va Toyota Land Cruzer (2019), uning ikki o‘rinbosariga — Cadillac XTS (2016) va Malibu-2 (2018) biriktirilgan.
Navbatchilarga Mercedes-Benz V250 va S 350 (2003 va 2018), ikkita S 450 (2018) va yana bitta S 560 (2018) topshirilgan. Bundan tashqari, agentlik ixtiyorida ikkita Captiva, yana uchta Malibu, beshta Lacetti va Damas mavjud.
Oliy sud
Kozimjon Komilov rahbarlik qilayotgan Oliy sud uchun Mercedes-Benz E 450 (2020 yil), sakkizta Malibu (2012−2021) va 10 dan ortiq mahalliy avtomobillar ajratilgan.
Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi
Qahramon Sariyev raisligidagi Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi avtoparkida 23 ta avtomobil, jumladan, ikkita Toyota Prado (2017, 2009), 11 ta Captiva (2015−2018), Trailblazer (2020) va boshqa mahalliy avtomobillar mavjud.
Namangan viloyati hokimligi
Namangan viloyati hokimligida hokim Shavkatjon Abdurazoqovga biriktirilgan Toyota Land Cruizer 200 (2020) va Mercedes-Benz E, shuningdek, to‘rtta Lacetti va bitta Nexia (2018−2019) mavjud.
Toshkent viloyati hokimligi
Mercedes-Benz S 450 4MATIC 2018. Foto: motorauthority.com.
Toshkent viloyati hokimiga (hozir Zoyir Mirzayev, undan oldin — Davron Hidoyatov) birdaniga uchta avtomobil — ikkita Mercedes-Benz S 450 4MATIC (2009 va 2018) hamda Toyota Land Cruizer (2011) ajratilgan.
Hokimning birinchi o‘rinbosari Muzaffar Fayziyev Malibu (2020 yil), hokimning qishloq xo‘jaligi bo‘yicha birinchi o‘rinbosari (vakant lavozim) — Captiva (2018), hokim o‘rinbosari Barxayot Meliyev — Captiva (2015), hokim o‘rinbosari Jamshid Babajanov (2016), hokim o‘rinbosari — Investitsiyalar va tashqi savdo bo‘limi rahbari Najmiddinxo‘ja Sharipov — Cadillac XTS (2016), hokim o‘rinbosari Shuhrat Hakimov — Toyota Land Cruiser Prado (2017) avtomobilida yurishadi.
Qolgan o‘rinbosarlar, hokim yordamchisi va maslahatchisi Lacetti va Nexia avtomobillarida qatnashadi.
Mehmonlar uchun yana bir Mercedes-Benz S 450 4MATIC (2019) va Benz CDI 515 mikroavtobusi (2020) mavjud.
Viloyatdagi prezident xalq qabulxonasi tasarrufida Saptiva (2017) mavjud.
Navoiy viloyati hokimligi
Navoiy viloyati hokimiga Toyota Land Cruiser, uning besh nafar o‘rinbosariga Malibu, ikki nafariga — Captiva, prezident qabulxonasi rahbariga Captiva avtomobili biriktirilgan.
Avvalroq boshqa viloyatlar hokimlari ham Toyota (asosan Prado) avtomashinalarida yurishi xabar qilingan edi. Sobiq hokim Zoyir Mirzayev Infiniti`dan foydalanishini ma’lum qilgandi.
Toshkent hokimligi
Poytaxt ma’muriyati boshqa vazirlik va idoralar hamda turli davlat korxonalari kesimidagi ma’lumotlarni e’lon qildi, biroq o‘zining balansida qanday mashinalar borligini ko‘rsatmadi.
Toshkent hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev 30 noyabr kuni fuqaro Latipova Ziyoda Baxromovnaga tegishli Mercedes Benz S500 Hybrid rusumli, davlat raqami 01M798NV bo‘lgan qora rangli yengil avtotransport vositasini hokimlikka ixtiyoriy ravishda beg‘araz (tekinga) berish taklifini qabul qilish haqidagi qarorni imzolagandi.
«Gazeta.uz» manbasi ma’lumotlariga ko‘ra, avtomobil aslida Jahongir Ortiqxo‘jayevning o‘ziga tegishli. Ehtimol, Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 29 apreldagi qarorida davlat xizmatchilarining xizmat avtomobillari qiymati cheklangani tufayli Mercedes-Benz S500 Hybrid avtomobilini «beg‘araz berish»ga qaror qilingandir. Hokimiyat «Gazeta.uz»ga vaziyat bo‘yicha izoh berishni rad etdi.
2021 yilda ishlab chiqarilgan bunday avtomobil narxi Avtoelon.uz saytida 295 ming dollar ko‘rsatilgan. Hokimlar avtomobillari uchun cheklov esa bazaviy hisoblash miqdorining 2000 baravari (540 mln so‘m) etib belgilangan.

Государственные органы и организации Узбекистана начали публикацию сведений о служебных автомобилях, жилье и другой недвижимости, находящихся в их распоряжении. Указом президента от 16 июня эта информация вошла в перечень социально значимых сведений, подлежащих размещению в качестве открытых данных. Министерства и ведомства ежеквартально должны публиковать эти данные на своих сайтах и портале открытых данных.
Данные на портале открытых данных изложены в разном формате, иногда они содержат ошибки и опечатки. Некоторые госорганы указывают модель автомобиля, цвет, год выпуска, лицо, за которым закреплён транспорт, государственный номер и балансовую стоимость. Другие дают неполную информацию, отмечая только количество машин (например, Министерство дошкольного образования, Минводхоз и другие).
МВД, Министерство энергетики, МЧС, большинство хокимиятов не опубликовали данные об автомобилях. Информация о служебных автомобилях Администрации президента, Минобороны, премьер-министра и первого вице-премьера отсутствует.
«Газета.uz» проанализировала парк служебных автомобилей министерств и ведомств и выяснила, какими машинами пользуются высокопоставленные чиновники. Самым популярным автомобилем у министров оказался Mercedes-Benz S 450 4MATIC, у их заместителей — Malibu и Captiva. Хокимы чаще всего ездят на Toyota Land Cruiser Prado.
Большинство госорганов не приводят данные по числу служебных авто в разрезе территориальных отделений, указывая информацию только по центральному аппарату.
Минэкономразвития
В распоряжении вице-премьера, министра экономического развития и сокращения бедности Джамшида Кучкарова находится автомобиль Mercedes-Benz 2015 года выпуска, за его заместителями закреплены Malibu-2 2019 и 2017 годов выпуска.
В автопарке министерства также находятся автомобили специального назначения (используются для встречи иностранных делегаций и других целей) Hyundai Santa Fe (2010), два Toyota Land Cruiser (2012 и 2018), микровэн Damas и несколько Lacetti (2020).
Министерство финансов
За министром финансов Тимуром Ишметовым прикреплены два Mercedes-Benz 2018 и 2019 годов выпуска, один из которых является спецтранспортом. Все его заместители пользуются Malibu-2 (2018).
В автогараже Минфина также имеется шесть Lacetti.
Mercedes-Benz S 450 4MATIC. Фото: mercedes-avangard.ru.
Министерство транспорта
В списке машин Минтранса числятся Mercedes-Benz S 450 4MATIC 2019 года, четыре Malibu (2018) и Lacetti (2019). При этом министерство не указало, за кем закреплены автомобили. Но если следовать иерархии автомобилей указанных выше двух министерств, то Mercedes-Benz обслуживает министра транспорта Илхома Махкамова, а Malibu — его заместителей.
Минтруда
Аналогичные автомобили представлены в Министерстве занятости и трудовых отношений, которое возглавляет Нозим Хусанов. За министром закреплён Mercedes-Benz, а за его тремя заместителями — Malibu.
В автопарке министерства также имеется по одному Lacetti и Cobalt.
Минздрав
Cadillac XTS. Фото: auto.ironhorse.ru.
Министр здравоохранения Бехзод Мусаев получил от предшественника полноразмерный представительский седан Cadillac XTS.
Согласно данным портала открытых данных, замглавы Минздрава Эльмира Баситханова пользуется Mercedes-Benz S 450 4MATIC 2019 года выпуска. Остальные заместители министра Амирилло Иноятов, Улугбек Собиров и Абдулла Азизов перемещаются на Malibu (2019 и 2020).
Минстрой
В Министерстве строительства также не указаны лица, за которыми закреплены служебные автомобили. Автопарк Минстроя состоит из Mercedes-Benz S 450 4MATIC 2009 года, четырёх Malibu (2013, 2019 и 2020), Cadillac XTS (2014), Hyundai (2019) и Lacetti (2015).
МИД
Министра иностранных дел Абдулазиза Камилова обслуживает автомобиль Mercedes-Benz S 450. Один из его заместителей, а также специальный представитель президента по Афганистану Исматулла Иргашев перемещаются на Cadillac XTS (2016). Ещё четверо заместителей и пресс-секретарь имеют в распоряжении Malibu (2020 и 2013).
В парке МИДа имеется ещё пять Malibu для дежурных и гостей (2013 и 2017), два Lacetti (2010), три Cobalt (2018), два Epica (2011), BMW 750Li (2016), пять Captiva (2017) для консульств в регионах и другие машины.
2016 BMW 750Li. Фото: guideautoweb.com.
МНО
В списке служебных автомобилей Министерства народного образования числятся Mercedes-Benz (2017), пять Malibu (2018 и 2020), Equinox (2020) и два Lacetti (2017).
Минвуз
За министром высшего и среднего специального образования Абдукодиром Ташкуловым закреплён Mercedes-Benz S 450 (2009 года выпуска), за тремя его заместителями — Malibu-2 (2019−2021). В списке служебных авто также числятся два Lacetti.
МИВТ
За вице-премьером, министром инвестиций и внешней торговли Сардором Умурзаковым закреплён Mercedes-Benz S 450 2018 года производства. Его шесть заместителей и пресс-секретарь передвигаются на Malibu-2 (2018). Ещё один заместитель Отабек Чориев имеет в своём распоряжении Skoda Kodiaq (2021).
Для иностранных делегаций используется Toyota Land Cruiser (2013). В гараже также есть по два Lacetti и Nexia и Mercedes-Benz S 600 (1996).
Toyota Land Cruiser 2013. Фото: netcarshow.com.
Мининфоком
За министром по развитию информационных технологий и коммуникаций закреплён Chevrolet Traverse (2020), четырьмя его заместителями — Equinox (2020).
Минюст
Министерство юстиции представило подробную информацию о своём автомобильном парке, включая данные в разрезе региональных управлений. Госорган располагает 320 автомобилями, большая часть которых — это Nexia.
За министром Русланбеком Давлетовым закреплён Mercedes-Benz 2015 года выпуска, четырьмя его заместителями — Malibu-2 (2017). Министр юстиции Каракалпакстана и начальники региональных управлений располагают Captiva.
В автопарке также есть спецтранспорт Toyota.
Skoda Kodiaq, Chevrolet Trailblazer, Equinox и Traverse. Фото: Skoda, «Газета.uz».
Минкульт
За министром культуры Озодбеком Назарбековым закреплён Mercedes-Benz 2009 года выпуска, за тремя его заместителями — Malibu-2 (2020−2021). В списке служебных авто также числятся два Lacetti.
МинЖКО
Водитель министра жилищно-коммунального обслуживания Шерзода Хидоятова управляет Mercedes-Benz Е 450 4MATIC (2019). Два его заместителя передвигаются на Lacetti (2016−2017), ещё один — на Malibu (2017).
Автомобили Nissan (2012) и Mercedes-Benz S 350 (2007), находящиеся на балансе МинЖКО, выставлены на продажу на онлайн-аукционе.
Мининноваций
Министр инновационного развития Иброхим Абдурахмонов и его заместитель, глава Центра передовых технологий Шахло Турдикулова пользуются Malibu-2 (2018).
Остальные 16 автомобилей — это Lacetti, Nexia и Damas.
Минсельхоз
По состоянию на июль 2021 года министр сельского хозяйства Жамшид Ходжаев передвигался на Mercedes-Benz, его первый заместитель Шухрат Тешаев — Chevrolet Trailblazer, остальные шесть заместителей — на двух Malibu, Hyundai Tucson, двух Captiva и Kia.
За советниками министра закреплены Сaptiva и Toyota Land Cruiser, пресс-секретарем — Captiva, у двух дежурных — Cobalt и Lacetti.
Минмахалли
Mercedes-Benz E 450. Фото: evo.co.uk.
Министр по поддержке махалли и семьи Рахмат Маматов имеет в своём распоряжении Mercedes-Benz E 450 (2020), его первый заместитель Гулнора Маруфова и заместители Ботир Парпиев и Содикжон Турдиев — Malibu (2020, 2019, 2017, 2016).
Для начальника пресс-службы выделена Captiva. В автопарке также есть два Lacetti и одна Nexia.
Минтуризма и спорта
Toyota Avalon. auto.ironhorse.ru.
Водитель вице-премьера, министра туризма и спорта Азиза Абдухакимова управляет Toyota Avalon и Malibu-2. Для первого заместителя и четырёх заместителей выделены четыре Malibu и одна Captiva, для советников министра — две Malibu и одна Lacetti.
Для гостей предназначена Toyota Prado, управляющего аппаратом — Malibu, дежурных — Lacetti и Nexia.
Генеральная прокуратура
Hyundai Santa Fe 2021 года. Фото: motor.ru.
Генпрокуратура — единственный из правоохранительных органов, представленных в списке. Парк ведомства состоит из 491 служебного автомобиля. В списке приведены 76 из них. Как уточнили «Газете.uz» в пресс-службе госоргана, большая часть автомобилей закуплена в 2014—2020 годы.
- Mercedes-Benz S 450 — 1 единица;
- Toyota Land Cruiser Prado — 3;;
- Malibu-2 — 6;
- Captiva — 3;
- Equinox — 1;
- Lacetti — 49;
- Citroen Jumper — 1;
- Damas — 1;
- Labo — 1;
- Nexia — 6;
- Isuzu Midibus — 1;
- Hyundai Н-1 — 2;
- Hyundai Santa Fe (2021 года) — 1.
Академия наук
Президент Академии наук Бехзод Юлдашев передвигается на Cadillac XTS 2016 года выпуска. Главный учёный секретарь и трое вице-президентов используют Lacetti.
Госкомстат
В распоряжении председателя Государственного комитета по статистике имеется Mercedes-Benz S 350 (2010 года выпуска), трёх его заместителей — Malibu (2018, 2012 и 2019), ещё у одного — Toyota Camry (2012).
ГНК
Государственный налоговый комитет также представил подробную информацию об автопарке из более чем 220 машин, из них большая часть — это Nexia. Для руководства ГНК во главе с Шерзодом Кудбиевым выделены Mercedes-Benz и шесть Malibu.
Руководители региональных управлений комитета передвигаются на Malibu, Captiva, Toyota Land Cruiser, Trailblazer и Equinox.
Госкомэкологии
Для председателя Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды (должность остаётся вакантной с августа) выделен автомобиль Mercedes-Benz E 450 (2019 года выпуска), для его первого заместителя (тоже вакантна) — Toyota Prado (2016), ещё двух заместителей — Captiva.
В списке служебных авто Госкомэкологии также УАЗ Патриот, Cobalt, Damas, Lada Niva и XRAY, Hyundai H-1.
Госкомгеологии
Председатель Государственного комитета по геологии и минеральным ресурсам Бобир Исламов пользуется Mercedes-Benz (2009), его первый заместитель Шамсиддин Алимов и два заместителя — Malibu (2019, 2018 и 2015), ещё один заместитель — Captiva (2018).
Госкомлес
Автопарк Государственного комитета по лесному хозяйству, возглавляемого Низомиддином Бакировым, состоит из Mercedes-Benz E 450 (2019), Mercedes-Benz S 450 (2009), двух Toyota Land Cruiser 200 (2018), Toyota Camry (2006), Malibu (2018), Captiva (2017) и других.
Антикоррупционное агентство
В парке автомобилей Агентства по противодействию коррупции, возглавляемого Акмалом Бурхановым, имеются Mercedes-Benz E 400 (2021), Captiva (2017), четыре Malibu (2020−2021) и Lacetti (2020).
НАПУ
Больше всего Mercedes-Benz — 6 — находится в автопарке Национального агентства проектного управления. За директором НАПУ Дмитрием Ли закреплены Mercedes-Benz S 560 (2019) и Toyota Land Cruzer (2019), за двумя его заместителями — Cadillac XTS (2016) и Malibu-2 (2018).
Mercedes-Benz V250 и S 350 (2003 и 2018), два S 450 (2018) и ещё один S 560 (2018) прикреплены к дежурным. Кроме того, агентство владеет двумя Captiva, ещё тремя Malibu, пятью Lacetti и Damas.
Mercedes-Benz S 560. Фото: ssscarrental.com.
Верховный суд
Для Верховного суда, возглавляемого Козимджаном Камиловым, выделены Mercedes-Benz E 450 (2020), восемь Malibu (2012−2021) и свыше 10 автомобилей отечественного производства.
Совет Министров Каракалпакстана
В автопарке Совета Министров Каракалпакстана, председателем которого является Кахраман Сариев, имеется 23 автомобиля, включая два Toyota Prado (2017, 2009), 11 Captiva (2015−2018), Trailblazer (2020) и другие автомобили.
Хокимият Наманганской области
В хокимияте Наманганской области можно найти Toyota Land Cruizer 200 (2020) и Mercedes-Benz E 450 (2020), которые, вероятно, закреплены за хокимом Шавкатжоном Абдуразаковым.
Кроме того, на балансе областной администрации находится Mercedes-Benz CDI 515 (2019), два Chevrolet Trailblazer (2020), Captiva (2019), четыре Lacetti и одна Nexia (2018−2019).
Хокимият Ташкентской области
Mercedes-Benz S 450 4MATIC 2018. Фото: motorauthority.com.
За хокимом Ташкентской области (сейчас Зойир Мирзаев, до него — Даврон Хидоятов) закреплены сразу три автомобиля — два Mercedes-Benz S 450 4MATIC (2009 и 2018) и Toyota Land Cruizer (2011).
Первый замхокима Музаффар Файзиев пользуется Malibu (2020), первый замхокима по сельскому хозяйству (вакантная должность) — Captiva (2018), замхокима Бархаёт Мелиев — Captiva (2015), замхокима Жамшид Бабажанов — Captiva (2016), замхокима — начальник управлений инвестиций и внешней торговли Нажмиддинходжа Шарипов — Cadillac XTS (2016), замхокима Шухрат Хакимов — Toyota Land Cruiser Prado (2017).
Остальные заместители, помощник и советник хокима имеют в распоряжении Lacetti и Nexia.
Для гостей имеется ещё один Mercedes-Benz S 450 4MATIC (2019) и микроавтобус Mercedes-Benz CDI 515 (2020).
Народная приёмная президента в области владеет Сaptiva (2017).
Хокимият Навоийской области
За хокимом Навоийской области закреплён Toyota Land Cruiser, за пятью его заместителями — Malibu, за двумя — Captiva, за заведующим народной приёмной президента — Captiva.
Ранее сообщалось, что хокимы других областей также ездят на автомобилях Toyota (в основном Prado). Бывший хоким Зойир Мирзаев сообщал, что пользуется Infiniti.
Хокимият Ташкента
Столичная администрация опубликовала данные в разрезе других министерств и ведомств, а также различных госпредприятий, но не указала, какие машины находятся на её балансе.
Хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев 30 ноября подписал решение о приёме автотранспортного средства в распоряжение столичной администрации. В документе указывается, что гражданка Зиёда Латипова на безвозмездной основе добровольно передала хокимияту Mercedes-Benz S 500 Hybrid с государственным номерным знаком 01 М 798 НВ.
По данным источника «Газеты.uz», автомобиль принадлежит Джахонгиру Артыкходжаеву. Высказывались предположения, что решение о безвозмездной передаче было принято из-за постановления Кабинета министров от 29 апреля 2021 года, которое ограничило стоимость служебных авто госслужащих. В хокимияте эти сведения комментировать отказались.
Стоимость такого автомобиля 2021 года выпуска на сайте Avtoelon.uz составляет 295 тысяч долларов. Лимит на стоимость автомобилей для хокимов установлен в размере 2000 базовых расчётных величины (540 млн сумов).
Не плохо устроились наши уважаемые министры!
Если собрать весь этот автопарк и продать — то можно закрыть внешний гос. долг страны — обеспечить жильем нуждающихся, вылечить детей от онкологии и многое другое!
Ездят за счет народных денег. а не государственных!!!
V S
А можно еще высчитать средний пробег по городу, цену бензина (попробуйте 4matic 80м заправить, ага). и посчитать, сколько обходится содержание этих машин из бюджета.
Чем черная Gentra неподходит для перемещения из Министерства домой и обратно?
@V S,
Так я больше скажу, его и 92 и 95 нельзя заправлять. Степень сжатия 18, там 98 и выше.
Сейчас народ еще злее станет
Какие машины мы им покупаем то. Хоть спасибо сказали бы.
Хорошо быть нынче пресс-секретарем.
Слуги народа..
Будь моя воля, продал бы все эти машины через аукцион, только министрам оставив машину и то, максимум нексия 3, а заместителям карту АТТО, так сказать, пусть будут ближе к народу, в прямом и переносном смысле, хоть общественный транспорт начал бы развиваться.
Дорогие иномарки нужны, но только для гостей, делегации и президентов других стран.
Увы не в моих это руках. Мало того цена этих машин, надо же еще и содержать эти машины(топливо, замена масло и т.д)
@Zokirkhoja Isakhodjaev, министру транспорта тоже АТТО. Это обязательно.
Все правильно. Для народа очередь и некачественное авто разработанное в 90-годы прошлого века, а для себя импортные машины. Наверняка еще и 95-й бензин заливают.
Слабо им ездить на общественном транспорте
Хорошо живут слуги народа. Перевозят свои драгоценные тела в автомобилях за 150-200 тысяч долларов.
Бахт Худайкулов
Если кто заслужил трудом в благо своего народа а не себя, пусть катается, но увы!
азиз хасанов
всех пересадить на лосети или нексия и пусть установят газовое оборудование экономичней или каждому по проездному
Все о народе думают…
А где другие министерства? Например, Минэнерго? Еще есть государственные (считай бюджетные) Акционерные общества, Унитарные предприятия, а также различные Агентства, которые в последнее время плодятся со скоростью света.
А глава местного автопрома надеюсь ездит на авто нашего производства? Вот был бы анекдот, если бы за ним тоже Мерседес был закреплен.
БАХА
А мы пешком ходим и на общественном транспорте или ездием на дишманских машинах.
А как можно служить народу, когда у тебя старый мерс 2018 года? Каждому министру по ламборгини урус!
Я согласен, что автомобиль, это в какой то мере, лицо министра. Если результат в работе положительный, пусть хоть на вертолете по областям летает, спору нет. А если толку нет от работников, и их заместителей, может на велосипедах им надо передвигаться?
А чё, наши хакимы и министры нехай на иномарках катаются, значит и до нас дойдёт черёд-до простого народа. Если мы будем ратовать за запрет, бояре найдут выход, а вот нам запретят, тока на матизах и равонах останемся.
Nelya Nelya
“Бедные, бедные“ наши чиновники, как они “страдают“. Им не знакомо, как это передвигаться на работу и с работы в общественном транспорте в час пик. Хорошо за народный счет так шиковать. А народ упрекают, что он отказывается идти работать за 1,5 млн. сум. Или жить на 5 600 сум в день.
Hyperloop
Норм, скромный автопарк. Думал числится намного больше а/м
Ну это всем известный факт: чем дороже авто, тем преданней и самоотверженней чиновник. Я удивлен, что остались нексии и ласетти, ведь глядя на них у государственного человека руки опускаются и начинается депрессия, что крайне негативно сказывается на работе, а значит страдает простой народ.
Хорошо шиковать за деньги народа! Автомобиль служит 5 лет, далее, по мнению министерств, он становится изношенным или морально-устаревшим и надо покупать новый. Если авто стоит 200 000 долларов, то стоимость авто выходит 40 000 долларов в год или 3333 $/месяц в пересчёте на одного чиновника, не говоря о расходах на ремонт этого авто, комплектующие и бензин. Слишком дорого обходится содержание чиновников нашему народу. Нужно сократить расходы на их содержание. Нужно оставить авто только главам министерств и ведомств, остальных пересадить на общественный транспорт, либо пусть пользуются своим личным авто и получают компенсацию за использование личного авто в служебных целях. Либо, как вариант, создать общий, для всех министерств и ведомств, парк автомобилей, которым они будут пользоваться в случае возникновения производственной необходимости. Это будет много эффективнее и менее затратно.
Очень и очень дорогая статья расходов по автомобилям!((( Эти деньги можно было бы направить на соцобеспечение народа.