O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov va investitsiyalar va tashqi savdo vaziri o‘rinbosari Shuhrat Vafoyev 9 noyabr kuni Frankfurt shahrida bo‘lib o‘tgan Germaniya iqtisodiyotining Sharqiy qo‘mitasi tomonidan tashkil etilgan «Diqqat markazida — Markaziy Osiyo. Iqtisodiyot haqida suhbat» xalqaro konferensiyasida ishtirok etdi.
«Do‘stlik» ordeni sohibi, Germaniya-O‘zbekiston ishbilarmonlar kengashi a’zosi, CLAAS mustaqil maslahatchisi Udo Fyolker, O‘zbekistondagi mahalliylashtirish haqida gapirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, endilikda ushbu mamlakatda ishlab chiqarishni tashkil etish istagida bo‘lganlar uchun 25% atrofida mahalliylashtirish darajasiga erishish talab etilmoqda.
«Bu yerda sifat qanday ta’minlanadi? Konteynerli kranlarga kelsak, yaqinda O‘zbekistondan keltirilgan kranlarning sifatini tahlil qildim. Biz bundan ham kattaroq, masalan, xavfsizlik muammolari borligini aniqladik. Mahalliylashtirish — albatta, pulni tejash masalasidir. Va bu ham potensial eksport masalasidir, ammo eksport uchun sifat kafolati talab qilinadi. Siz nemis texnik idoralari bu borada sizga yordam berishi mumkin deb o‘ylaganmisiz?» — so‘radi u.
ITSV rahbari o‘rinbosari Shuhrat Vafoyev «faqat ichki bozorga yo‘naltirilgan mahalliylashtirish haqida gapirishdan ma’no yo‘q», deya ta’kidladi.
«Biz bunga achchiq tajribamizdan ham, o‘sha paytda import o‘rnini bosish bilan shug‘ullangan boshqa Lotin Amerikasi davlatlarining tajribasidan ham amin bo‘ldik. Standartlashtirish masalasi, mutlaqo yangi standartlar, yangi qurilish normalari va qoidalari, sertifikatlashtirishning yangi usullarini oshirish va joriy etish masalasi juda dolzarbdir», — dedi u.
Unga ko‘ra, shu sababdan «O‘zstandart» agentligi tugatilib, uning negizida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi qoshida O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi tashkil etildi.
«Chunki biz texnik reglamentlar va standartlar bilan ishlashimizning ushbu qismiga hamkorlarimiz uchun qulay investitsiya muhitining juda muhim qismi sifatida qaraymiz. Bu yerda faqat bitta yo‘l bor — bu butun dunyo bo‘ylab maqbul bo‘lgan standartlarni hech bo‘lmaganda biz mahalliylashtirilgan mahsulotlarimizni yetkazib beradigan asosiy bozorlarda qo‘llashdir. Biz esa shu yo‘ldan boramiz», — dedi vazir o‘rinbosari.
Shuhrat Vafoyev xuddi shu anjumanda «O‘zbekistonning ambitsiyalari xom ashyo manbasi bo‘lib qolishdan ko‘ra kengroq» ekanligini ta’kidlagan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakat global yetkazib berish zanjirlarida yuzaga kelgan bo‘shliqlarni to‘ldirish uchun ishlab chiqarish va qayta ishlashning bir qismini o‘ziga olishi mumkin.
Aprel oyida bosh vazir o‘rinbosari, investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov O‘zbekiston mahalliylashtirish dasturi orqali yil oxirigacha 3 mlrd dollarlik import o‘rnini bosishni rejalashtirayotganini ma’lum qilgandi. Buning uchun 2300 dan ortiq loyiha amalga oshirilishi kutilmoqda.

Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов и заместитель министра инвестиций и внешней торговли Шухрат Вафаев 9 ноября во Франкфурте приняли участие в международной конференции «В центре внимания — Центральная Азия. Беседа об экономике», организованной Восточным комитетом германской экономики.
Удо Фёлькер, кавалер ордена «Дустлик», член германо-узбекского делового совета, независимый консультант компании CLAAS высказался о локализации в Узбекистане. По его словам, сейчас для желающих организовать производство в этой стране требуется достичь уровня локализации в районе 25%.
«Как тут обеспечивается качество? Что касается контейнерных кранов, я недавно провёл анализ качества кранов из Узбекистана. Мы установили, что там ещё большие, скажем, проблемы безопасности. Локализация — это вопрос, конечно, экономии средств. И это также вопрос потенциального экспорта, но для экспорта требуется обеспечение качества. Вы уже думали о том, чтобы такие немецкие органы технического надзора могли бы помочь вам в этом?» — спросил он.
Замглавы МИВТ Шухрат Вафаев заявил, что «говорить о локализации, которая ориентирована только на внутренний рынок, не имеет смысла».
«Мы убедились в этом и на своём горьком опыте, и на опыте других латиноамериканских стран, которые в то время занимались импортозамещением. Вопрос стандартизации, вопрос повышения и внедрения совершенно новых стандартов, новых строительных норм и правил, новых методов сертификации исключительно актуальный», — сказал он.
По его словам, по этой причине агентство «Узстандарт» было ликвидировано, а на его базе создано Узбекское агентство по техническому регулированию при Министерстве инвестиций и внешней торговли.
«Потому что мы рассматриваем эту часть нашей работы с техническим регламентом и со стандартами как очень важную часть благоприятного инвестиционного климата для наших партнёров. Путь здесь один — это применять те стандарты, которые приемлемы во всём мире, по крайней мере, на тех ключевых рынках, куда мы собираемся поставлять нашу локализованную продукцию. И мы будем по этому пути идти», — подчеркнул замминистра.
Шухрат Вафаев на этой же конференции заявил, что амбиции Узбекистана намного шире, чем оставаться сырьевым придатком. По его мнению, страна может принять часть производств и переработки для того, чтобы восполнять пробелы, которые возникли в глобальной цепочке поставок.
В апреле вице-премьер, министр инвестиций и внешней торговли Сардор Умурзаков заявил, что Узбекистан планирует заместить импорт продукции на 3 млрд долларов до конца года за счёт программы локализации. Для этого ожидается реализация свыше 2300 проектов.