Koreya Respublikasi hukumati 2021 yilda O‘zbekistonda COVID-19 bilan kurashish bo‘yicha kompleks dasturni amalga oshirish uchun 5 mln dollar ajratdi, ushbu mablag‘dan 4,57 mln dollari sog‘liqni saqlash sohasiga yo‘naltiriladi. Bu haqda «Gazeta.uz» Koreya Respublikasining Toshkentdagi elchixonasi matbuot xizmati xabar berdi.
Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) tomonidan amalga oshiriladigan dasturning ochilish marosimi 12 oktabr kuni bo‘lib o‘tdi. U Koreya Respublikasi TIVining «Koreyaning Taraqqiyot uchun rasmiy yordami: Ishonchli munosabatlarni qurish» («ODA KOREA: Building TRUST») dasturi doirasida amalga oshiriladi.
Tadbirda sog‘liqni saqlash vazirining o‘rinbosari Abdulla Azizov, Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati rahbari Bahodir Yusupaliyev, Toshkent tibbiyot akademiyasi rektori Alisher Shodmonov, Koreya Respublikasi tashqi ishlar vazirining ko‘ptomonlama munosabatlar va global masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Xam Sang Uk, Koreya Respublikasi elchisi Kan Chje Kvon, KOICA`ning O‘zbekistondagi ofisi direktori Pak Sunjin, Koryo universiteti professori Choy Je Vuk va boshqalar ishtirok etishdi.
Kompleks dastur doirasida KOICA Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati bilan yuqumli kasalliklar profilaktikasi va ularga qarshi kurash bo‘yicha KOICA dasturini (1,6 mln dollar) hamda Toshkent tibbiyot akademiyasi bilan yuqumli kasalliklarni tadqiq qilish salohiyatini rivojlantirish bo‘yicha dasturni (300 ming dollar) amalga oshirish bo‘yicha memorandumlarni imzoladi.
Joriy yilgi dasturlar yuqumlik kasalliklarni profilaktika va nazorat qilishni boshqarish sohasida salohiyatni mustahkamlash, yuqumlik kasalliklar diagnostikasi bilan shug‘ullanadigan laboratoriyalar uchun sifat nazorati tizimini yaratish, yuqumli kasalliklar va vaksinatsiyani monitoring qilish milliy tizimini yaratish, koronavirus bilan bog‘liq tadqiqotlar salohiyatini mustahkamlash, shuningdek tibbiy muassasalarga uskunalarni taqdim etish orqali davolash salohiyatini mustahkamlash va boshqalarni o‘z ichiga oladi.
Tadbir davomida KOICA Sog‘liqni saqlash vazirligiga 35 ta tumanlararo tez yordam markazlariga o‘rnatish uchun 2,32 mln dollarlik 87 ta kislorod generatorlarini topshirdi.

Правительство Республики Корея выделило 5 млн долларов США на реализацию в Узбекистане комплексной программы реагирования на COVID-19 на 2021 год, 4,57 млн долларов из этой суммы предназначено для сектора здравоохранения. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе посольства Республики Корея в Ташкенте.
Церемония запуска программы, которая будет осуществлена Корейским агентством по международному сотрудничеству (KOICA), состоялась 12 октября. Она реализуется в рамках программы «ОПР Кореи: Строительство доверительных отношений» («Официальная помощь в целях развития», «ODA KOREA: Building TRUST») МИД Республики Корея.
В церемонии участвовали заместитель министра здравоохранения Абдулла Азизов, начальник Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и здоровья Баходир Юсупалиев, ректор Ташкентской медицинской академии Алишер Шадманов, заместитель министра иностранных дел Республики Корея по многосторонним отношениям и глобальным вопросам Хам Санг Ук, посол Республики Корея Кан Чжэ Квон, директор Офиса KOICA в Узбекистане Пак Сунджин, профессор Университета Корё Чой Дже Вук и другие.
В рамках комплексной программы KOICA подписало меморандумы о взаимопонимании со Службой санитарно-эпидемиологического благополучия и здоровья о реализации программы KOICA по профилактике и борьбе с инфекционными заболеваниями (1,6 млн долларов), а также Ташкентской медицинской академией о реализации программы развития потенциала по исследованию инфекционных заболеваний (300 тысяч долларов).
Программы на текущий год предусматривают укрепление потенциала в области управления для профилактики и контроля инфекционных заболеваний, создание системы контроля качества для лабораторий диагностики инфекционных заболеваний, создание национальной системы мониторинга инфекционных заболеваний и вакцинации, укрепление потенциала исследований, связанных с коронавирусом, а также укрепление лечебного потенциала путём предоставления оборудований медицинским учреждениям и другое.
В ходе церемонии KOICA передало Министерству здравоохранения 87 кислородных генераторов общей стоимостью 2,32 млн долларов для оснащения ими 35 межрайонных центров экстренной медицинской помощи.