Ma’lum qilinishicha, USAIDning Markaziy Osiyoda Savdo dasturi Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekistonda amalga oshiriladi. Yangi loyiha USAIDning yillar mobaynida mintaqaviy savdo, korxonalarni rivojlantirish va mintaqaviy aloqalarni yaxshilashda erishilgan yutuqlariga asoslangan.
USAIDning Markaziy Osiyoda Savdo dasturi uchta asosiy strategik maqsadga erishish uchun davlat va xususiy sektorga texnik yordam ko‘rsatishi nazarda tutilgan. Unga ko‘ra:
• birinchidan, dasturning faoliyati moliyaviy va vaqt xarajatlarini kamaytirish, shuningdek, mintaqada iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish maqsadida bojxona va chegara nazorati tartibini uyg‘unlashtirishga yo‘naltiriladi;
• ikkinchidan, dastur rivojlanishni rag‘batlantiruvchi va investitsiyalar oqimini ta’minlaydigan islohotlarni amalga oshirish uchun davlat va xususiy sektor orasidagi sheriklikni kuchaytiradi;
• uchinchidan, manfaatdor tomonlar bilan Markaziy Osiyo mintaqasida ham, undan tashqarida ham transchegaraviy savdo hajmini oshirish bo‘yicha ishlar olib boriladi.

Агентство США по международному развитию (USAID) запустило нового пятилетнего проекта по торговле в Центральной Азии с общим бюджетом 19 млн долларов, сообщила пресс-служба посольства США в Узбекистане.
Программа будет реализована в Казахстане, Кыргызстана, Таджикистане, Туркменистане и Узбекистане.
Проект будет оказывать техническое содействие государственному и частному секторам для достижения трех ключевых стратегических целей.
Во-первых, деятельность программы будет направлена на гармонизацию процедур таможенного и пограничного контроля с целью сокращения финансовых и временных затрат, а также стимулирования экономического роста в регионе.
Во-вторых, программа будет способствовать укреплению партнерства между государственным и частным секторами в вопросах реализации реформ, стимулирующих развитие и обеспечивающих приток инвестиций.
В-третьих, будет проводиться работа с заинтересованными сторонами в целях увеличения объемов трансграничной торговли как внутри Центральноазиатского региона, так и за его пределами.