«Daraxtlarni kesishga moratoriy joriy etilgani, tobora kamyoblashib borayotgan yashillikni asrab-avaylash masalasiga davlat darajasida e’tibor qaratilayotganiga qaramasdan ko‘r-ko‘rona daraxt kesilishi nega davom etmoqda? Daraxtlarga qiron keltirayotgan kimsalarga kimlar ruxsat bermoqda, kimlar bundan manfaatdor bo‘lyapti?», — deb yozdi u Telegram kanalida.
«Afsuski, bu savollarga jo‘yali javob beradigan, mas’uliyatni zimmasiga oladigan biror idora yoki tashkilot topilmayapti hozircha», — deya ta’kidladi u.
Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi ma’lum qilishicha, 17 sentabr kuni kechasi ekoinspektorlar salomatlik yo‘lakchasi qurilishi uchun ekskavatorlar yordamida 13 ta daraxt qo‘porilayotganligini aniqlashgan (barcha shahar va tuman markazlarida yurish va velosport uchun «salomatlik yo‘lakchalari»ni qurish O‘zbekiston prezidentining 2020 yil oktabr oyidagi sog‘lom turmush tarzini hayotga keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish to‘g‘risidagi qarori bilan belgilangan edi).
Daraxtlarning kesilishi bo‘yicha so‘nggi holatlardan biri Sirdaryo viloyatidagi Yangiyer shahrida kuzatildi. Kuni kecha Sirdaryo viloyatining Yangiyer shahrida salomatlik yo‘lakchasi qurilishi belgilangan hududda 12 dona shumtol va 1 dona tut daraxti qo‘porib tashalanayotgani aniqlangan.
«Nima emish, Sirdaryo tumani hokimining tegishli farmoyishida tuman hududidagi qurib o‘sishdan to‘xtagan daraxtlarni kesib tuman zaxirasiga olinishi ko‘rsatilgan emish. Axir o‘sha tomiri bilan qo‘porib tashlanayotgan daraxtlar bargi yam-yashil ekani ko‘rinib turibdi-ku», — deya noroziligini bildiradi Narzullo Oblomurodov.
«Agar haqiqatdan ham qurigan va kesib tashlashga ehtiyoj bo‘lgan daraxt bo‘lsa, nega ular kunduz kuni, jamoatchilik ko‘z o‘ngida kesilmadi. Aynan yarim kechada daraxt kesish kimga kerak bo‘lib qoldi? — deya so‘radi u. — Bu ishdan bir qing‘irlikning hidi kelib turgani ayon haqiqat emasmi?»
Foto: Ekologiya qo‘mitasi matbuot xizmati.
Ekopartiya rahbari oldin ham daraxtlar kesilishi yo boshqa joyga ko‘chirilishi bilan bog‘liq holatlarda jamoatchilik muhokamasini o‘tkazish amaliyotini yo‘lga qo‘yishga chaqirganligini eslatdi. «Yaqin atrofda yashovchilar daraxt kesilishi to‘g‘risida yozma ravishda xabardor qilinishi zarur», — deya ta’kidladi u.
«Ko‘p davlatlarda bu amaliyot allaqachon qo‘llanilmoqda. Kesilishi rejalashtirilgan daraxt yaqinida bunday e’lon 30 kun mobaynida osib qo‘yiladi. Unda daraxtning o‘zi haqida ma’lumot beriladi, uning kesilish sabablari va jamoat muhokamasi o‘tkaziladigan vaqt va manzil ko‘rsatiladi. Marhamat, barcha xohlovchilar muhokamada ishtirok etsin. Ana shundagina yarim kechasi daraxt kesishga chiqishga hojat qolmaydi», — dedi Narzullo Oblomurodov.
Shuni ta’kidlash lozimki, bu «salomatlik yo‘laklari»ni qurish uchun daraxtlarning kesilishi bo‘yicha birinchi holat emas. Mamlakatda ko‘cha va yo‘llarni kengaytirish uchun daraxtlarni kesish amaliyoti ham uchraydi.

Лидер Экологической партии Узбекистана и кандидат в президенты Нарзулло Обломурадов подверг критике продолжающуюся вырубку деревьев, нередко по инициативе местных властей, под разными предлогами.
«Почему, несмотря на объявление моратория на вырубку деревьев, внимание к сохранению сокращающейся растительности на государственном уровне, продолжается слепое уничтожение деревьев? Кто даёт разрешение неизвестным личностям на истребление деревьев, кто имеет от этого выгоду?» — написал он в своём Telegram-канале.
«К сожалению, на данный момент нет ни одного ведомства или организации, которые могли бы дать разумный ответ на эти вопросы и взять на себя ответственность», — отметил он.
Один из последних случаев уничтожения деревьев произошёл на днях в городе Янгиере Сырдарьинской области. Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды сообщил, что 17 сентября в ночное время экоинспекторы заметили, как для строительства «дорожки здоровья» с помощью экскаватора были выкорчеваны 13 деревьев (создать «дорожки здоровья» для ходьбы и велоспорта во всех городах и районных центрах поручалось указом президента Узбекистана о широком внедрении здорового образа жизни и дальнейшем развитии массового спорта от октября 2020 года).
«В распоряжении хокима Сырдарьинского района якобы говорится о вырубке высохших деревьев на территории района и принятии их в районный резерв. Но ведь видно, что листья этих деревьев, вырванных с корнем, зелёные», — возмутился Нарзулло Обломурадов.
«Если эти деревья на самом деле высохли и есть необходимость в их вырубке, почему это не делается в дневное время, на глазах общественности? Кому понадобилось вырубать деревья в ночное время? — спросил он. — Разве не видно, что от этих действий дурно пахнет?»
Фото: Пресс-служба Госкомэкологии.
Лидер Экопартии напомнил, что партия призывала ввести практику общественных обсуждений вопросов вырубки или пересадки деревьев. «Проживающие поблизости жители должны письменно уведомляться о планируемой вырубке деревьев», — заявил он.
«Во многих странах такая практика существует давно. Возле дерева, которое планируется срубить, за 30 дней вывешивается объявление об этом. В нём приводится информация о самом дереве, причинах его планируемой вырубки и место и время проведения общественного обсуждения. Пожалуйста, все желающие могут принять участие в обсуждении. Лишь в таком случае не останется причин для вырубки деревьев в полночь», — отметил Нарзулло Обломурадов.
Отметим, что это не первый случай, когда деревья вырубаются под предлогом прокладки «дорожек здоровья». Распространённой в стране также является вырубка деревьев под расширение улиц и дорог.