O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 1 iyuldagi farmoni (PF-6255) bilan 2021−2026 yillarga mo‘ljallangan ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashish bo‘yicha O‘zbekiston Milliy strategiyasi tasdiqlandi.
«Strategiyaning maqsadi O‘zbekiston Respublikasi konstitutsiyaviy tuzumini himoya qilish, milliy xavfsizlik, shuningdek, fuqarolarning ushbu sohadagi huquqlari va erkinliklarini ta’minlashga imkon beradigan ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashish bo‘yicha samarali va bir vaqtning o‘zida muvofiqlashtirilgan davlat siyosati amalga oshirilishini ta’minlashdir», — deyiladi hujjatda.
Strategiyada qayd etilishicha, estremizm va terrorizmga qarshi kurashishdagi mavjud tajriba, shuningdek, mintaqa davlatlaridagi mazkur tahdidlarga qarshi kurashish bo‘yicha holatning retroprospektiv va qiyosiy tahlillari shuni ko‘rsatmoqdaki, Markaziy Osiyoda ekstremistik va terrorchilik faoliyati, asosan, millatchilik (milliy), ijtimoiy, diniy va boshqa radikal siyosiy g‘oyalar ostida amalga oshirilmoqda.
Quyidagilar strategiyaning ustuvor yo‘nalishlari etib belgilandi:
• ekstremizm va terrorizm mafkurasi tarqalishining oldini olish maqsadida vatanparvarlik, an’anaviy qadriyatlar va bag‘rikenglik g‘oyalarini targ‘ib qilish;
• voyaga yetmaganlar va yoshlar orasida ekstremistik g‘oyalar tarqalishining oldini olish;
• xotin-qizlar huquqlarini himoya qilish va ularning ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashishdagi rolini kuchaytirish;
• uzoq muddat xorijda bo‘lgan fuqarolarni ekstremizm va terrorizm g‘oyalari ta’siridan himoya qilish;
• ekstremistik va terrorchilik maqsadlarida Internet jahon axborot tarmog‘idan foydalanishga qarshi kurashish;
• fuqarolik jamiyati institutlari va ommaviy axborot vositalarining ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashishdagi ishtirokini ta’minlash;
• ekstremistik va terrorchilik harakatlari, shuningdek, ularni moliyalashtirganlik uchun huquqiy ta’qib va javobgarlikka tortish choralarini takomillashtirish;
• ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashish sohasidagi normativ-huquqiy bazani takomillashtirish;
• xalqaro va mintaqaviy hamkorlik.
Strategiyani uch bosqichda amalga oshirish ko‘zda tutilmoqda.
Birinchi bosqichda (2021 yil) quyidagilar rejalashtirilmoqda:
• strategiyani amalga oshirish uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish, davlat organlari faoliyatini muvofiqlashtirishni ta’minlash, mazkur muammoni birgalikda hal qilish uchun keng jamoatchilik va xalqaro tashkilotlarni jalb qilish;
• ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashish sohasida O‘zbekiston qonunchiligini rivojlantirish istiqbollarini belgilash;
• ekstremistik va terrorchilik faoliyatiga qarshi kurashish bo‘yicha davlat hokimiyati va o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatining tashkiliy ta’minlanganligi va uyg‘unligini takomillashtirish;
• vaziyatni monitoring va tahlil qilishning kompleks dasturlarini tashkil etish, shuningdek, muammolarni aniq belgilash hamda ularni bartaraf etish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish.
Ikkinchi bosqichda (2022−2025 yillar) quyidagilar belgilandi:
• ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashish sohasidagi vazifalarni hal qilishga qaratilgan amaldagi qonunlarni va boshqa normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish va yangilarini qabul qilish;
• milliy axborot makonini ekstremistik va terrorchilik mafkura kirib kelishidan qo‘shimcha himoyalashga qaratilgan tizimni yaratish;
• strategiyani amalga oshirishda erishilgan natijalarni monitoring qilish;
• ekstremizm, terrorizm va ularni moliyalashtirishdan kelib chiqaradigan xavf, tahdid va xatarlarni, shuningdek, mamlakatdagi millatlararo va konfessiyalararo munosabatlarni kompleks tahlil qilib, vaziyatning rivojlanish istiqbollari bo‘yicha prognozlarni hamda aniqlangan xavf, tahdid va xatarlarni kamaytirish va bartaraf etish bo‘yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqish.
Uchinchi bosqichda (2026 yil) ushbu strategiyani amalga oshirish natijalarini umumlashtirish hamda mazkur sohada strategik rejalashtirish bo‘yicha yangi hujjatlarni ishlab chiqishga qaratilgan takliflarni tayyorlash, shuningdek, idoralararo darajada tashkiliy xarakterdagi choralar qabul qilinishini ta’minlash nazarda tutiladi.
Hujjatda qayd etilishicha, strategiyani amalga oshirish ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashish bo‘yicha huquqiy, tashkiliy va mafkuraviy mexanizmlarning samarali tizimini, shuningdek, jamiyatda bag‘rikenglik madaniyatini shakllantirish va boshqa imkoniyatlarni taqdim etadi.

Президент Шавкат Мирзиёев указом от 1 июля (УП-6255) утвердил Национальную стратегию Узбекистана по противодействию экстремизму и терроризму на 2021−2026 годы и «дорожную карту» по её реализации.
«Целью стратегии является обеспечение эффективной и скоординированной государственной политики по противодействию экстремизму и терроризму, позволяющей защитить конституционный строй Республики Узбекистан, обеспечить национальную безопасность, а также права и свободы граждан в данной сфере», — говорится в документе.
В стратегии отмечается, что опыт Узбекистана в противодействии экстремизму и терроризму, а также анализ ситуации в области борьбы с этими угрозами в государствах региона показывают, что в Центральной Азии экстремистская и террористическая деятельность осуществляется, в основном, под прикрытием националистических, социальных, религиозных и других радикальных политических идей.
Приоритетными направлениями стратегии определены:
- пропаганда идеологии патриотизма, традиционных ценностей и толерантности для предупреждения распространения идей экстремизма и терроризма;
- предупреждение распространения среди несовершеннолетних и молодёжи идей экстремизма и терроризма;
- защита прав женщин и усиление их роли в противодействии экстремизму и терроризму;
- защита граждан, длительное время пребывающих за рубежом, от воздействия идей экстремизма и терроризма;
- противодействие использованию интернета в экстремистских и террористических целях;
- привлечение институтов гражданского общества и СМИ к противодействию экстремизму и терроризму;
- совершенствование мер правового преследования и ответственности за совершение экстремистских и террористических действий, а также их финансирование;
- совершенствование нормативно-правовой базы в сфере противодействия экстремизму и терроризму;
- развитие международного и регионального сотрудничества в этой сфере.
Стратегию предусматривается реализовать в три этапа.
На первом этапе (2021 год) планируется:
- создание благоприятных условий для реализации стратегии, обеспечение координации действий государственных органов, привлечение широкой общественности и международных организаций к совместному решению этой проблемы;
- определение перспектив развития законодательства в сфере противодействия экстремизму и терроризму;
- совершенствование организационного обеспечения и гармоничности деятельности государственных органов и органов самоуправления граждан по противодействию экстремистской и террористической деятельности;
- создание комплексных программ мониторинга и анализа ситуации, а также конкретное определение проблем и выработка предложений по их решению.
На втором этапе (2022−2025 годы) намечено:
- совершенствование действующих и принятие новых законов и других нормативно-правовых актов, направленных на решение задач в сфере противодействия экстремизму и терроризму;
- создание системы, направленной на дополнительную защиту национального информационного пространства от проникновения экстремистской и террористической идеологии;
- мониторинг результатов, достигнутых при реализации стратегии;
- проведение комплексного анализа рисков, вызовов и угроз экстремизма, терроризма и их финансирования, а также состояния межнациональных и межконфессиональных отношений в стране, разработка прогноза перспектив развития ситуации и мер по снижению и устранению рисков, вызовов и угроз.
Третий этап (2026 год) предусматривает обобщение результатов реализации стратегии и выработку предложения, направленных на разработку новых документов по стратегическому планированию в этой сфере, а также принятие организационных мер на межведомственном уровне.
В документе отмечается, что реализация стратегии предоставит возможность сформировать эффективную систему правовых, организационных и идеологических механизмом противодействия экстремизму и терроризму, а также культуры толерантности в обществе, воспрепятствовать распространению идей экстремизма и терроризма в различных слоях общества и другое.