Loyihalardan birida Chirchiq daryosi sohili bo‘ylab turli infratuzilma obyektlarini qurish ko‘zda tutilgan. Avvalroq «Gazeta.uz» loyiha 2020 yil 29 may kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Sergeli va Zangiota tumanlariga tashrifi yakunlari bo‘yicha tasdiqlangani haqida yozgan edi. Chirchiq daryosi qirg‘og‘ining 16 kilometrlik qismini 65−80 metrgacha toraytirish rejalashtirilmoqda. Hosil bo‘lgan bo‘sh yer maydonida «Daryo bo‘yi Biznes siti» loyihasi amalga oshiriladi. U yerda ishlab chiqarish, savdo va xizmat ko‘rsatish obyektlari yaratiladi.
Loyihaning 16 km masofadagi hududni — Ohangaron shossesidan «Yangi hayot» tumanigacha bo‘lgan hududni egallashi kutilmoqda.
Poytaxt hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev tomonidan taqdim etilgan loyihaga ko‘ra, daryo qirg‘og‘ini toraytirish, ochilgan hududda zamonaviy turar joylar qurish, rekratsiya, ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish hududlarini barpo etish rejalashtirilmoqda. Sohil bo‘yi obodonlashtiriladi.
Toshkent hokimi o‘rinbosari — investitsiyalarni boshqarish va tashqi savdo boshqarmasi boshlig‘i Sharof Rahmonov Daryo bo’yi Business City loyihasi ikki yil davomida amalga oshirilishini ma’lum qildi. Bunda Bektemir tumanidagi birinchi bosqichni 2021 yilda yakuniga yetkazish rejalashtirilmoqda.
Uning so‘zlariga ko‘ra, daryo o‘zanini toraytirish hisobiga 5 km masofadagi birinchi qismida 40 gektarga yaqin yer bo‘shatilgan. Yangi ochilgan hududda savdo markazlari, zamonaviy ishlab chiqarish binolari, mehmonxonalar va sayr zonalari paydo bo‘ladi.
Taqdimotga ko‘ra, ikkinchi bosqichda (5 km) villalar, uchinchisida (3 km) — qirg‘oq shaharchasi, to‘rtinchisida- yuqori texnologiyali ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish punktlari qurilishi rejalashtirilgan.
Loyihaning umumiy qiymati 100 mln dollarga baholanmoqda.
Qurilish vaziri Botir Zokirov ushbu loyiha sharofati bilan shaharning «suv arteriyasi» tartibga solinishi va xavfsiz bo‘lishini ma’lum qildi.
Chirchiq daryosi havzasining toraytirilishi hisobiga bo‘shatiladigan jami 400 ga yer Daryo bo’yi Business City loyihasi doirasida investorlarga sotiladi, deya ma’lum qildi Business City direksiyasi investorlar bilan ishlash bo‘yicha menejer Iroda O‘rinova. Ushbu hududda dam olish joylari, turar joylar, savdo-ko‘ngilochar markazlar, maktablar, fabrikalar va boshqa obyektlarni qurish ham rejalashtirilgan.
«Bugun suv sathi avvalgi ko‘rsatkichlardan past. Daryo sohili juda uzun, biroq, afsuski, hozirda inson aralashuvi sababli achinarli ahvolga kelib qolgan. Ko‘rinib turibdiki, tutash hududlar karerga aylanib qolgan edi, ko‘plab mashinalar bor. Bu ekologiya uchun katta zarar, chunki bu yerdan tabiat resurslari — tuproq va shag‘al tashkib ketilmoqda», — deya ta’kidladi Iroda O‘rinova.
Qirg‘oqlarni mustahkamlash va daryo havzasini toraytirish loyihasiga Moliya vazirligi Toshkent hokimiyatiga 300 mlrd so‘m miqdorida foizsiz ssuda ajratadi. Mablag‘ bo‘shatilgan yerlarni investorlarga sotish hisobiga qaytariladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 31 мая ознакомился с презентацией ряда проектов в области туризма, городской инфраструктуры, промышленности в Ташкенте, сообщила пресс-служба главы государства
Один из проектов предусматривает строительство различных объектов инфраструктуры вдоль реки Чирчик. Ранее «Газета.uz» писала, что проект был одобрен по итогам визита президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Сергелийский и Зангиатинский районы 29 мая 2020 года. Ожидается, что берега реки Чирчик на участке длиной 16 км, протекающей через Бектемирский и Сергелийский районы, будут сужены до 65−80 м. Освободившиеся земельные участки намечено благоустроить и реализовать проект «Дарё бўйи Бизнес сити» с возведением объектов производства, торговли и услуг.
Ожидается, что проект займет территорию протяженностью 16 км — от Ахангаранского шоссе до нового района «Янги хаёт».
Согласно проекту, который презентовал хоким столицы Джахонгир Артыкходжаев, планируется сузить русло реки, построить на открывшейся территории современное жилье, создать рекреационные, производственные и сервисные зоны. Будут созданы благоустроенные набережные.
Заместитель хокима Ташкента — начальник управления инвестиций и внешней торговли Шароф Рахманов сообщил, что проект Daryo bo’yi Business City будет реализован в течение двух лет. При этом первый этап в Бектемирском районе планируется завершить в 2021 году.
По его словам, за счёт сужения русла реки на первом участке протяженностью 5 км освобождается около 40 га земли. На открывшейся территории появятся торгово-бытовые комплексы, современные производства, гостиницы, прогулочные зоны.
Согласно презентации, на втором этапе (5 км) планируется построить виллы, на третьем (3 км) — набережный городок, на четвёртом — высокотехнологичные производства и пункты обслуживания.
Общая стоимость проекта оценивается в 100 млн долларов.
Министр строительства Батыр Закиров заявил, что благодаря этому проекту «водная артерия» города будет приведена в порядок и станет безопасной.
Всего за счёт сужения части берегов реки Чирчик будет высвобождено 400 га земли, которые будут реализованы инвесторам в рамках проекта Daryo bo’yi Business City, рассказывала менеджер по работе с инвесторами дирекции Business City Ирода Уринова. На этой территории также планируется возвести места для отдыха, жилые дома, ТРЦ, школы, фабрики и другие объекты.
«Сегодня уровень воды ниже прежних показателей. Берега реки очень длинные, но, к сожалению, из-за вмешательства человека сейчас они в плачевном состоянии. Видно, что прилегающая территория стала карьером, здесь много машин. Это очень большой вред для экологии, потому что отсюда вывозят природные ресурсы — землю, щебень», — отмечала Ирода Уринова.
На проект по укреплению берегов и сужению русла реки Министерство финансов выделит хокимияту Ташкента беспроцентную ссуду в размере 300 млрд сумов. Погашение средств будет осуществляться за счет реализации инвесторам освободившихся участков.
Отметим, что согласно законодательству изменение русел рек, добыча из них полезных ископаемых и проведение других работ, влияющих на состояние водных объектов, допускается только после получения разрешения органов по экологии и охране природы, водному хозяйству, органов по геологии и минеральным ресурсам.