Kvotada belgilangan va ov qilish uchun ruxsatnoma berilgan ikkinchi Tyan-Shyan qo‘ng‘ir ayiq ov qilinmaydi, deya Ekologuz Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi Bioxilmaxillik va muhofaza qilinadigan tabiiy hududlar masalalari bo‘yicha bosh boshqarma boshlig‘i Abdurashid Sodiqov ma’lumotlariga tayanib xabar bermoqda. Avvalroq, qo‘mita ruxsati asosida rossiyalik ovchi Yevgeniy Shirokov bitta hayvonni o‘ldirgan edi.
«Kvotadagi ikkinchi ayiq o‘rnatilgan tartibda, ya’ni qonun ustovorligidan kelib chiqqan holda ko‘rilib, bo‘lib o‘tgan jamoatchilik e’tirozi inobatga olinib, ikkinchi ayiqni otishga ruxsat berilmaydi», — ma’lum qildi qo‘mita vakili.
Abdurashid Sodiqov yana bir bor Davlat ekologiya qo‘mitasi tomonidan yovvoyi hayvonlarni ovlashga kvota ajratish tartibini tushuntirib berdi. Mutaxassis ta’kidlashicha, Rossiya fuqarosi Yevgeniy Shirokovdan birdaniga ikkita ayiqni otish to‘g‘risida ariza kelib tushgan, shuning uchun u 2021 yil 31 dekabrgacha ruxsat olgan.
O‘tgan hafta Davlat ekologiya qo‘mitasi rus ovchisi tomonidan Tyan-Shan qo‘ng‘ir ayig‘ini o‘ldirilishiga izoh berib, hayvonni otish uchun ruxsatnoma berishda qonunga to‘la rioya qilinishini ma’lum qilgan edi.

Квота на отстрел второго Тянь-Шаньского бурого медведя, внесённого в Красную книгу Узбекистана, отменена, сообщил Telegram-канал Ekologuz со ссылкой на начальника Главного управления биоразнообразия и охраняемых природных территорий Госкомэкологии Абдурашида Садыкова. Ранее на основе разрешения комитета российский охотник Евгений Широков убил одно животное.
«Исходя из верховенства закона, а также с учётом недовольства общественности квота на отстрел второго медведя отменена», — заявил представитель Госкомэкологии.
Абдурашид Садыков ещё раз пояснил порядок распределения Госкомэкологией квот на охоту на диких животных. Специалист отметил, что от гражданина России Евгения Широкова поступила заявка на отстрел сразу двух бурых медведей, поэтому он получил разрешение сроком до 31 декабря 2021 года.
На прошлой неделе в Госкомэкологии, комментируя убийство российским охотником Тянь-Шаньского бурого медведя, заявили о полном соблюдении законодательства при выдаче разрешения на отстрел животного.