Milliy mass-mediani qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi Vasiylik kengashi raisi Komil Allamjonov ommaviy axborot vositalari sohasida faoliyat yuritadigan tadbirkorlarga amaldorlar tomonidan bo‘layotgan bosimga qarshi fikr bildirdi. Uning bayonoti «Chegara bilmas muxbirlar» tashkilotining matbuot erkinligi bo‘yicha navbatdagi reytingi chiqqan kunda e’lon qilindi (reytingda 2018 yildan buyon birinchi marta O‘zbekistonning ko‘rsatkichlari yomonlashgan).
«Ba’zida davlat idorasi xodimlari xususiy tadbirkorlar, yani ommaviy axborot vositasi faoliyati bilan shug‘ullanuvchi mas’uliyati cheklangan jamiyatga qo‘ng‘iroq qilib, ular qonun doirasida yaratayotgan mahsulotlarini (maqolani) o‘chirib tashlashni talab qilishadi. Agarda xususiy tadbirkor bo‘lmish sayt buni bajarmasa uni chaqirishadi, qo‘rqitishadi. Aslida bu noqonuniy harakat, mansab vakolatini suiistemol qilish hisoblanadi. Soddaroq aytganda, tadbirkorning faoliyatiga asossiz aralashishdir», — deb yozadi Komil Allamjonov.
«Bu xuddiki supermarket egasiga qo‘ng‘iroq qilib, shu mahsulotni savdo peshtaxtasidan olib tashla degandek talab. Yoki shokolad zavodiga telefon qilib, ertadan boshlab marmeladli shokoladni boshqa ishlab chiqarmanglar deyish bilan teng», — deya ta’kidlaydi u.
«Nomi matbuot bo‘lgani, uning ustiga minib olsa ham bo‘ladi degani emas, — deydi Komil Allamjonov. — Matbuot ma’suliyati cheklangan jamiyati faqat qonun oldida javobgar bo‘lishi kerak. Shaxslar oldida emas. Va matbuot masuliyati cheklangan jamiyati, boshqa jamiyatlar bilan teng ravishda erkin bo‘lib, mahsulot ishlab chiqarishlari davomida, qonunchilikda, konstitutsiyada davlat idoralarining topshiriqlarini bajarishi kerakligi borasida hech qanday majburiyat yo‘q».
Shu kunning o‘zida oldinroq mass-mediani qo‘llab quvvatlash fondi vasiylik kengashi raisi O‘zbekistonning matbuot erkinligi bo‘yicha reytingi yomonlashgani uchun sohadagi barcha mas’ul «mutasaddilarga mashaqqatli, sermazmun, ijodiy va tinimsiz mehnatlari uchun katta „rahmat“» aytdi.
«Baraka topinglar, hurmatlilar. Reyting-peytinga balo bormi, toje mne. Tushdi nima, ko‘tarildi nima, to‘g‘rimi? Ota-bobong qilgan ishni qilsanglar bo‘lmaydimi, deydigan odam yo‘q. Choyxonalarimizdan, gap, ulfatchiliklarimizdan qo‘ymasin. Zato bizda Bunyodkor stadioni bor. Fayzimizni bersin», — deb yozdi u.
O‘zLiDeP a’zosi, deputat Rasul Kusherbayev o‘zining Telegram kanalida OAVga bosimlar to‘g‘risidagi xabarga munosabat bildirdi.
«Biz liberal g‘oyalar tarafdori sifatida OAV va so‘z erkinligini bo‘g‘ish, jamiyatni rivojlanishdan to‘xtatishga qaratilgan har qanday harakatni keskin qoralaymiz», — deya ta’kidlaydi u.
«Umid qilamizki, so‘z erkinligi borasidagi gaplar faqat so‘zda emas, amalda ham yaxshi tomonga o‘zgarishda davom etadi», — qo‘shimcha qildi Kusherbayev.

Глава попечительского совета Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа Комил Алламжонов высказался против давления чиновников на предпринимателей, работающих в сфере средств массовой информации. Его заявление прозвучало в день, когда был опубликован очередной рейтинг свободы прессы организации «Репортёры без границ» (в нём Узбекистан впервые с 2018 года ухудшил позицию).
«Иногда государственные чиновники звонят руководителям частных компаний, обществ с ограниченной ответственностью, осуществляющих свою деятельность в сфере масс-медиа, и требуют, чтобы они удалили контент (статьи), который они создают в соответствии с законом. Если частный предприниматель этого требования не выполнит, его вызовут и запугают. По сути, это незаконный акт, злоупотребление служебным положением. Проще говоря, это необоснованное вмешательство в деятельность предпринимателя», — написал Комил Алламжонов.
«Это всё равно что позвонить владельцу супермаркета и сказать ему, чтобы он убрал определённый товар с прилавка. Или то же, что позвонить на шоколадную фабрику и сказать, чтобы с завтрашнего дня они не выпускали шоколад с мармеладом», — отметил он.
«Если субъекты предпринимательства называются прессой, это не значит, что на них можно ездить, — заявил Комил Алламжонов. — Руководство медиакомпаний в форме ООО должны отвечать только перед законом. Не перед лицами. Наряду с другими, ООО работающие в качестве СМИ, также свободны в процессе производства своего продукта и согласно законодательству и Конституции не имеют никаких дополнительных обязательств по исполнению требований государственных организаций».
Ранее в тот же день глава попечительского совета фонда язвительно поблагодарил за падение рейтинга Узбекистана в глобальном Индексе свободы прессы «всех ответственных в этой сфере за их кропотливый, содержательный, творческий и неустанный труд».
«Какие же вы молодцы! Действительно, зачем все эти рейтинги-пейтинги?! Что поднялись, что опустились, какая разница, не так ли? Лучше будем делать то, чем занимались предки. Нет ничего лучше, чем наши чайханы, гапы, посиделки. Зато у нас есть стадион „Бунёдкор“! Пусть всё и остаётся так же прелестно», — написал он.
Депутат от УзЛиДеП Расул Кушербаев в своём Telegram-канале также отреагировал на сообщения о давлении на СМИ.
«Мы как сторонники либеральных идей резко осуждаем любые действия, направленные на удушение СМИ и свободы слова, препятствие развитию общества», — отметил он.
«Надеемся, заявления о свободе слова не останутся словами, и изменения в лучшую сторону продолжатся на практике», — добавил депутат.